Zdraví a nemoci

29. listopadu 2014 04:40

Anna Kopečková

Souboj s pamětí. Taky zapomínáte?

Problémy s pamětí se netýkají jen sklerotických jedinců nebo starých lidí, přechodný výpadek je i častým jevem u studentů při zkoušení nebo u maturity. Existují metody jak ji trénovat, dokonce škola paměti. Někdy ale stačí prostě jen na chvíli „vypnout“.

Učení mučení

Psychoterapeut Jan Lohmann má jako koníčka numerologii, kterou v kombinaci s psychologií při své terapii využívá. Mezi jeho časté klienty patří děti i adolescenti kvůli prospěchu ve škole. Obvykle je přivedou jejich rodiče. „Právě oni jsou ale častou příčinou problémů, mají totiž nesplnitelné nároky. Zvlášť rodiče vysokoškoláci očekávají od svých dětí jen výborné výsledky. Zapomínají ale, že geny otce a matky se dělí napůl. A i když oba mají vysoké IQ, jsou tu i geny prarodičů a tam už dělení 50:50 neplatí, takže dítě může mít všechno po babičce a vůbec nic po dědečkovi, nebo naopak," vysvětluje terapeut. „K poznání, že jejich dítě nemá stejný potenciál, mi pomáhá numerologie. Když z data narození sestavím jejich osobnostní profil a oni vidí, že odpovídá, přesvědčí je to,“ podotýká.

Logická čtyřka

Podle numerologie mají čísla vliv na studijní předpoklady. Například člověk, který se narodil čtvrtého nebo čtrnáctého, je takřka vždy buď manuálně zručný nebo má nadprůměrné logické myšlení. Vyniká v matematice, exaktních vědách, ve všem, co si dokáže odvodit. Pokud ale nemá „paměťová čísla“, učí se špatně cizí jazyky. Jde mu jen gramatika, která má přesné základy. Naopak slovíčka se učí velmi špatně, zapomíná. Je to tím, že používá hlavně levou hemisféru mozku, praktickou, analytickou. Je zajímavé, že číslo 4 mají v datu narození většinou muži.

U žen převažují čísla 3, 6 a 7, pro která jsou typické emoční a citové prožitky, fantazie, představivost, zvýšené fonetické či akustické vnímání. S těmi pracuje pro změnu pravá hemisféra mozku.

Pravostranní herci

K pravé mozkové hemisfére se váže i vysoká schopnost vstřebat spoustu slov, zapamatovat si snadno melodie, básně, texty, včetně těch v cizích jazycích. Například drtivá většina herců je čistě „pravostranných“.

Není bez zajímavosti, že potenciál mozku využíváme jen z 5%, ideálně 10%! A pokud nejsou poruchy paměti zaviněny chorobou, může za ně obvykle nesoustředěnost, stres, nervozita.

Meditace v práci

„Chodí ke mě hodně žen, co zastávají vrcholné manažerské funkce. Sice je perfektně zvládají, ale nevzpomenou si třeba, kam zaparkovaly auto a stále něco doma hledají, zapomínají. Práce tak vyčerpá jejich pozornost, že když z ní odejdou, jejich přetížená mysl prostě ´vypne´ a projevují se poruchy koncentrace, neklid, nervozita, i deprese,“ říká Jan Lohmann.

Takovým ženám pak většinou „naordinuje“ relaxační a meditační techniky. Některé se podle něj dají dělat i v práci a nezaberou déle, než deset minut. Nejdelší, před spaním, trvá tak dvacet minut, na to má čas každý. Proč právě relaxace a meditace? Uvolněná mysl pracuje aktivněji, člověk se lépe soustředí. Problém hodně zaměstnaných lidí je i v tom, že jejich mozek je naučen stále pracovat, neumí vypnout, což vede k nespavosti.

„Zaměřuji se i na trénování paměti. Mé metody jsou jednoduché, stačí si je zautomatizovat, pak už je používáte nevědomky. Dají se naučit za dvě sezení, je ovšem nutné dodržovat určitý řád. U seniorů je důležité stále procvičovat mozek, pokud ale onemocní „Alzheimerem“, nemají už alternativní metody velkou účinnost. Tam pomůže spíš klasická medicína,“ uzavírá terapeut.

Jakou máte paměť?

Každý člověk má sice vyvinuty všechny typy paměti, ale nepoužívá je stejnoměrně, některé skoro vůbec. Nejdůležitější je pohotovost, vybavit si rychle ze zkušeností a poznatků ty, které jsou v dané chvíli důležité a podstatné.

Některé typy paměti:

Optická: Kdo jí má, je ideální jako svědek. Přesně si vybaví každou situaci, má orientační smysl, u knihy je schopen i po delší době říct, na které stránce byla určitá věta nebo obrázek.

Mechanická: Vytváří schopnost po krátkém přečtení nazpaměť citovat několik stran jízdního řádu, telefonního seznamu a podobně. Nejeví snahu o pochopení či další zpracovávání poznatku.

Logická: Člověk s logickou pamětí odvozuje pravidla a zákony, umí naprosto přesně reprodukovat obsah, na druhou stranu se těžko učí něco nazpaměť.

Názorná: Vyznačuje se uchováním představ, obrazů, tvarů, zvuků, chutí, vůní.

Pohybová: Spočívá v zapamatování, podržení a vybavení různých praktických, pracovních a sportovních návyků. Obvykle se projevuje jako fyzická šikovnost, zručnost v práci.

A jakou paměť máte vy?

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky numerologie Jan Lohmann

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.