zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

I běžná rýma může způsobit komplikace

Když už rýmu máte, je velmi důležité smrkat a zvlhčovat nosní sliznici
Autor: archiv Když už rýmu máte, je velmi důležité smrkat a zvlhčovat nosní sliznici
anna kopečková , Vydáno: 01.12.2014
Samotná rýma nebývá pro náš běžný život nijak zvlášť omezující chorobou a pokud zůstane jen u ní, hrozí nám maximálně jen lehká odřenina pod nosem od častého smrkání. Rýma ale bývá mnohokrát jen malou předehrou před závažnějším onemocněním, které si již vyžádá soustavnější léčbu a klidový režim.

reklama

Nejúčinnějším způsobem, jak komplikacím vzešlým z rýmy předejít, je prevence a její řádné doléčení. Klasická rýma je nejčastěji virového původu. Způsobují ji například adenoviry, rinoviry, viry influenzy, parainfluenzy nebo enteroviry. Je to kapénková infekce, šíří se hlavně vzduchem. Můžeme ji tedy chytit při běžném smrkání, kašli, kýchání nebo třeba podání ruky. Prevencí šíření infekce je důsledná hygiena, důkladné a časté mytí rukou, časté větrání a nepřetápění místností. K těmto návykům veďme i děti, nejlépe už od nejmenšího věku.

 

Smrkat a zvlhčovat

Pokud již rýmu máme, je důležité, zvláště u malých dětí, zajistit odvádění hlenů, které jsou ideálním prostředím pro líheň jiných, škodlivějších bakterií. Proto je nutné často smrkat, či odsávat hleny a nosní sliznici čistit a zvlhčovat. Ideální jsou nosní spreje s čištěnou mořskou vodou Stérimar. Na snížení otoku nosní sliznice a zprůchodnění nosu jsou pak vhodné spreje s dekongestanty např. Nasivin nebo Nasivin Sensitive, který mohu používat i malé děti.

U malých dětí se bakterie z nosu snadno rozšíří do středního ucha a způsobí zánět
Autor: archiv U malých dětí se bakterie z nosu snadno rozšíří do středního ucha a způsobí zánět

 

Malé děti trpí víc

Zvláště pro malé děti bývá běžná rýma náročnější než u dospělého člověka. U kojenců ztěžuje ucpaný nosík sání mateřského mléka, u malých dětí také komplikuje příjem potravy. Díky menším tělesným proporcím mají malé děti z nosní dutiny všechno „blíž“ – čelní dutiny, Eustachovu trubici i střední ucho. Smrkat neumějí buď vůbec nebo alespoň ne pořádně, hlen zůstává uvnitř, a proto se u nich infekce šíří rychleji, než u dospělého.

 

Asi nejběžnější komplikací je zánět středního ucha, který dokáže hodně potrápit především malé děti do šesti až osmi let věku. Eustachova trubice, která spojuje nosohltan s uchem, je krátká, proto se viry a bakterie snadno rozšíří z nosu či nosní mandle do středního ucha. Při zánětu sliznice dochází ve středoušní dutině k hromadění hlenu a hnisu. Ten tlačí na bubínek a způsobuje intenzivní bolest. Hlavními příznaky bývají přetrvávající bolest ucha, vysoká horečka, případně i výtok z ucha a zvracení. U nejmenších „nemluvících“ dětí poznáte bolest ucha tak, že si jej dítě častěji mne, na zmáčknutí reaguje bolestivě, je podrážděné a plačtivé. Proto nic nepodceňujte a v každém případě navštivte lékaře, který určí další léčbu.

Máte rýmu a kašel? Zapomeňte na cvičení

Máte rýmu a kašel? Tak raději zapomeňte na pohyb

 

 

 

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama