zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak ochránit dítě před chřipkami a nachlazením? Starejte se o jeho střeva!

Podzim a zima nejvíc prověří, jak funguje imunita vašeho dítěte
Autor: Thinkstock Podzim a zima nejvíc prověří, jak funguje imunita vašeho dítěte
anna kopečková , Vydáno: 02.11.2016
Podzim a zima pokaždé prověří, jak jsou na tom děti s imunitou. Škola a školka jsou totiž rájem pro šíření nejrůznějších infekčních nemocí. Když se k tomu přidá sychravé počasí, dostává imunitní systém pořádně zabrat a nemoc může propuknout snáz.

reklama

Imunitní systém člověka se nejvíce rozvíjí v kojeneckém, batolecím, předškolním a školním věku. Každé toto období má své zvláštnosti, a to i v náchylnosti k určitým nemocem. Jak bude imunitní systém dítěte fungovat, je z veliké míry dáno geneticky, zásadní roli ale hraje i způsob života. „Základem pro dobře pracující imunitní systém je výživa, pozorná, ale současně nepříliš přehnaná hygiena v rodině i v kolektivech, v nichž se dítě pohybuje, a také dostatečná fyzická aktivita a psychická pohoda dítěte,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.

Imunitní systém chrání organizmus před choroboplodnými zárodky a neživými cizorodými částicemi, odstraňuje odumřelé buňky vlastního těla a zasahuje proti nádorovým buňkám. Imunitní systém má složku vrozenou a adaptivní, která se vyvíjí v závislosti na tom, s jakými nemocemi se jedinec během svého života setkal. Jakékoliv poškození imunitního systému vede k častějším infekčním onemocněním, pomalejšímu uzdravování a může zvyšovat riziko vzniku některých nádorů.

Důležitá probiotika a prebiotika

Jakkoliv se to může zdát nepravděpodobné, jedním z nejdůležitějších orgánů pro budování imunity je střevo. „Střevní mikroflóra má zásadní význam pro rozvoj imunitního systému dítěte. K prvnímu osídlení dochází bezprostředně po porodu. Složení naší mikroflóry je ovlivněno kojením a následnou stravou, ve které by neměla chybět prebiotika v podobě vlákniny a probiotika – takzvané hodné bakterie. Ta optimalizují složení střevní mikroflóry a přispívají tak k obranyschopnosti organizmu, a to zejména při zátěži. Současně mohou probiotika pomoci v prevenci průjmu, jenž může děti při změnách prostředí a ve větších kolektivech častěji postihnout,“ vysvětluje MUDr. Mikolášek.

Přirozené probiotické bakterie jsou obsaženy v kysaných mléčných výrobcích či nepasterizovaných ovocných šťávách. Při nedostatečném příjmu z těchto zdrojů je mohou rodiče dětem dodat prostřednictvím doplňků stravy. „Při výběru přípravku je třeba dbát na množství kultur a vhodnou formu podle věku dítěte. Výhodná je kombinace s prebiotiky zajišťujícími optimální prostředí pro růst probiotických kultur,“ dodává MUDr. Mikolášek.

Téměř zázračný lék si můžete snadno připravit doma

Chřipky útočí! Vyrobte si domácí tinkturu na podporu imunity

 

Naučte děti jíst ovoce a zeleninu

Rodiče by měli svým potomkům zařazovat do jídelníčku pravidelně také ovoce a zeleninu – potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a stopové prvky, které přispívají ke správnému fungování imunitního systému. Pro spoustu rodičů je však často velký problém přesvědčit děti, aby jedly ovoce a zeleninu každý den. V období zvýšeného výskytu infekčních nemocí je to ale obzvláště důležité. „Vhodnou alternativou jsou multivitaminové doplňky pro posílení akutní imunity. Výhodné je, když obsahují složky přírodního původu, jako například extrakty z černého bezu nebo šípku. S velmi dobrými výsledky byly na podporu imunity zkoumány také účinky betaglukanů,“ říká MUDr. Norbert Král, předseda Mladých praktiků.

Neuspěchejte to

Často se stává, že jakmile je dítěti po nemoci lépe, rodiče je dají hned zpátky do školky nebo školy, protože sami už musí do práce. Nedoléčené dítě ale mnohdy opět brzy onemocní a celá rodina se tak dostává do začarovaného kruhu. „Rodiče by měli pamatovat na to, že je lepší vydržet s dítětem doma o něco déle, až bude zcela zdravé a v plné síle, než celé martýrium absolvovat za několik dní znovu a mnohdy v intenzivnější podobě“, dodává MUDr. Král.

U dětí, které jsou nemocné více jak 6–8x za rok, je již vhodné vyhledat radu imunologa. Ten prověří, zda se nejedná o vážnější poruchu funkce imunitního systému a případně navrhne další postup.

-ak-

5 jednoduchých tipů, jak posílit dětskou imunitu

Podzim je v plném proudu a většina dětí tak chodí s nudlí u nosu. Říkáte si, co můžete udělat pro posílení jejich obranyschopnosti, aby je každý bacil hned neskolil? Máme pro vás několik tipů.

Správná strava

imunita vitamíny

Pestrá strava plná vitamínů a minerálů je základ úspěchu. Hlavně teď, v období chřipek a nachlazení, dětem do jídelníčku přidejte ovoce a zeleninu pomeranče, mandarinky, mrkev, fazolky… To všechno je plné vitamínu C a karotenoidů, které zvyšují v těle produkci bílých krvinek. A právě ty bojují s infekcí. Denně by mělo dítě sníst pět porcí ovoce a zeleniny, přičemž porcí se rozumí množství zhruba o velikosti dětské pěstičky.

 

Velmi důležité jsou i minerály především selen a zinek, které přispívají ke správné funkci řady orgánů. Najdete je například v brokolici, česneku, rajčatech, cibuli, játrech, mořských plodech, obilných klíčkách nebo hnědé rýži. A zapomenout nesmíme ani na rostlinné oleje olivový, mandlový, sezamový nebo lněný.

 

reklama

Související témata: kašel , nachlazení , chřipka , rýma , dětská imunita , probiotika , prebiotika

reklama

Přečtěte si také

reklama