zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chřipky útočí! Vyrobte si domácí tinkturu na podporu imunity

Téměř zázračný lék si můžete snadno připravit doma
Autor: Thinkstock Téměř zázračný lék si můžete snadno připravit doma
anna kopečková , Vydáno: 17.02.2015
Máme pro vás další recept od autorky knihy Děláme si to doma sami Aleny Thomas. Tentokrát vás naučí, jak si připravit echinaceovou tinkturu, která podpoří vaši imunitu.

reklama

Tuhle rostlinu zná od pohledu každý, ale ne všichni vědí, že je to rostlinka s kouzelnými účinky. Echinacea pupurea alias třapatka nachová pochází ze severní Ameriky, ale pěstuje se i na českých zahrádkách. Schválně se v létě rozhlédněte a určitě ji uvidíte, připomíná růžovou kopretinu, na rozdíl od ní má však vypouklý střed. Na léčivé účinky rostliny přišli už Indiáni, kteří ji roztlučenou přikládali na poraněná místa.

Pokud se rozhodnete třapatku pěstovat, využijete ji celou. Můžete tvořit extrakty z kořene, ze šťávy z listů a stonků vytvořit sirup či kapky, z květu tinkturu. Kořen se sbírá na podzim, na rozdíl od květů a listů, jichž nejvíce využíváme v době květu.

Je to zázračná rostlina

Echinacea je přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Nejlépe pomáhá v prevenci proti dvěma nejčastějším virovým onemocněním – zánětu dýchacích cest a chřipky, kdy nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Pomáhá však i proti zduření sliznic, horečce a bolestem hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky pak bývají méně výrazné a rychleji mizí.

wikipedia.org Foto:

Foto: wikipedia.org

Její užívání má však svůj význam i při dalších nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha, lupus, roztroušená skleróza, artritida. Jistý vliv má i na chronický únavový syndrom, a nejnovější poznatky vědy poukazují na efektivní uplatnění třapatky při léčbě některých nádorových onemocnění, zvláště u pacientů s porušenou imunitou po chemoterapii a ozařování.

Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzémů, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

 

Tento skoro zázračný lék si můžete připravit sami doma a není to vůbec složité. Alena Thomas vám poradí, jak na to.

Budete potřebovat:

100 gramů květů třapatky čerstvé nebo 200 gramů květů třapatky sušené (seženete ji v bylinkářstvích nebo třeba TADY)

0,5 litru 60% alkoholu, například lihu nebo dobré slivovice

Do čisté sklenice vložte květy a zalijte je lihem. Uchovávejte sedm dní na teplém místě, občas protřepejte. Osmý den přefiltrujte přes jemné sítko nebo plátýnko a uchovávejte v chladu ve skleničkách z tmavého skla.

K posílení imunity užívejte jednu lžičku ráno nalačno. Během chřipkové epidemie přidejte jednu lžičku večer. V průběhu nemoci můžete zvýšit dávku až na pětinásobek, přičemž by preparát měl být podán nejlépe do 18 hodin od prvotních náznaků přicházejícího onemocnění.

Pozor! Tinkturu není možné užívat neustále, může působit negativně na játra. Vždy po kúře trvající tři týdny by měla následovat měsíční pauza.

 

 

archiv Aleny Thomas Foto:

 

Líbí se vám tento recept? Další najdete v knize Děláme si to doma sami.

                                                       

 

 

 

Lucie Kořistová

 

Mohlo by vás také zajímat:

Jestli hledáte prášek či gel, který by vaše prádlo dokonale vypral a nezpůsobil alergii, zkuste si ho vyrobit

Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel

Trápí vás suchá pleť? Připravte si doma kouzelné bambucké máslo

Trápí vás suchá pleť? Připravte si doma kouzelné bambucké máslo

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama