Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel

Prát můžete i za pár korun a bez alergií. Ukáže vám to Alena Thomas, autorka úspěšné knihy Děláme si to doma sami.

Stále více lidí si stěžuje na alergie na prací prášek. Že jste to ještě neslyšeli? Prací prášky a další čisticí prostředky obsahují mnoho chemikálií a vonných látek, které mají zlepšit účinnost jednotlivých přípravků. Tyto látky však mohou u dětí i dospělých vyvolat alergii, která se projevuje ze začátku svěděním pokožky, jež však může přerůst v ošklivou vyrážku. Někteří lidé mohou trpět také rýmou, kýcháním, kašlem, pálením jazyka, dušností, migrénou, a dokonce i průjmem.

Co nejčastěji vyvolává alergii

Nejrizikovější složkou pracích prostředků jsou parfémy. Existují jich tisíce, syntetických i přírodních. Alergické reakce častěji vyvolávají ty přírodní, nejvíce sloučeniny vyskytující se ve skořici a citrusech. Dráždit však mohou i některá barviva včetně optických zjasňovačů, tedy těch vychvalovaných látek, které dělají prádlo na pohled bílé. Za alergie však mohou například i samotné pračky. Šetří vodou, méně důkladně máchají, a tak na prádle nechávají více zbytků pracích prostředků.

Alergie může vzniknout náhle a klidně na chemikálii, se kterou jste už byli několikrát v kontaktu a nic se nedělo. A najednou se na místě, které bylo ve styku s alergenem, objeví svědivé pupínky či puchýřky anebo ošklivé praskliny či šupinky. Pokud máte podezření, že prací prášek u vás nějaké zdravotní potíže vyvolává, můžete samozřejmě zkusit jinou značku pracího prostředku a prádlo víc vymáchat.

Lepší je ale vyzkoušet domácí prací prášek. Jak ho vyrobit, vám poradí Alena Thomas.

Domácí prášek na praní

Budete potřebovat:

100 gramů mýdla v kostce (záleží na tom, jaké máte rádi, Alena doporučuje olivové)

1 kilogram práškové sody na praní

Jediné, s čím máte na domácím pracím prášku práci, je nastrouhání mýdla, ale pokud jste správný motivátor, vždycky se doma najde nějaký nadšený dobrovolník. Mýdlo nastrouhejte na jemno a smíchejte se sodou.

Dávkování je 1 až 3 polévkové lžíce na 1 várku prádla, podle zašpiněnosti.

Prášek uchovávejte v dóze mimo dosah dětí!

Nebo raději používáte gel na praní? I v tomto případě vám umí Alena Thomas poradit. Její gel neobsahuje bělicí prostředky, které můžou dráždit kůži, oči i dýchací cesty. Je tak vhodný pro alergiky i citlivou kůži dětí. 1 litr gelu vyjde na 5 korun a výroba zabere jen 10 minut!

Domácí gel na praní

Na 10 litrů pracího prostředku budete potřebovat:

1 mýdlo na praní (Marsejské, Jelen)

300 gramů práškové sody na praní

15 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru

10 litrů vařící vody

Mýdlo nastrouhejte najemno a rozmíchejte v části vroucí vody. Po rozpuštění přimíchejte sodu a opět míchejte až do úplného rozpuštění. Postupně přilévejte zbylou vařící vodu. Nechte zchladit a přidejte esenciální olej. Nechte stát 24 hodin a je to hotové:)

A pokud potřebujete ještě domácí voňavou aviváž, návod na její výrobu najdete TADY.

Líbily se vám návody? Navštivte stránku home-made.cz, kde najdete mnoho dalších skvělých nápadů.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.