Zdraví a nemoci

28. června 2021 05:59

Martina Čerňanská

Jak přežít šílené vedro? Inspirujte se u jižních národů!

Našinec není na nějaká šílená vedra od přírody moc dobře vybavený. Kolem 25 stupňů si libujeme, kolem 30 „umíráme“ vedrem. A co teprve teploty nad 35 stupňů! Inspirujme se u jižních národů, jak takové dny vydržet!

Když se chceme ochladit, dáme si studené pivko, pustíme větrák a ti šťastnější z nás skočí do bazénu. Pořád to jde, léto je prima. Ale co když se teploty zblázní a začnou atakovat čtyřicítky? To už náš středoevropský termoregulační sytém organismu moc nedává a začínáme téměř kolabovat.

Na horkém jihu Evropy nebo v arabském světě jsou však na podobné teploty docela zvyklí a vědí, jak se před nimi chránit. Zkusme přečkat vedra ve stylu jižních národů a jejich staletími osvědčených metod!

1. Nechoďte ven

Správný Čech má zafixováno už od dětství: Je hezky, jde se na sluníčko! I v největších parnech se proto opékáme a přes poledne procházíme venku. Není divu, že je nám večer špatně z přehřátí. Na jihu se přes poledne prostě ven nechodí. Je siesta. Ne z lenosti, ale z důvodu, že vedro zastaví život a lidé se přirozeně přizpůsobí podnebí. V poledních hodinách jsou v chladu domova a odpočívají. Jejich život začíná zase navečer, až slunce ubere intenzitu.

2. Oblékněte se

Zatímco my odhazujeme s horkem svršky, na jihu se oblékají. V Arábii se nosí dlouhé a volné oblečení nejen z náboženských důvodů, ale i proto, že izoluje tělo od horkého vzduchu a palčivého slunce. I když nám to připadá jako paradox, opravdu to funguje. Pravidlo je, aby oblečení nebylo na tělo, ale volnější, z vysoce prodyšné a přírodní látky a aby ochránilo tělo před horkým vzduchem. Funguje pak jako spolehlivá izolační vrstva a rozpálený vzduch se nedostane ke kůži.

PŘEČTĚTE SI: 5 TIPŮ, JAK SNÍŽIT V LÉTĚ TEPLOTU V BYTĚ

3. Pijte teplé

Ne studené, ne horké, ale vlažné až mírně teplé nápoje vám skutečně pomohou proti úmornému vedru. Když přijedete kupříkladu do Dubaje, zjistíte, že tam místní popíjejí celý den slabší teplou kávu (trochu se podobá silnému čaji). Na organismus to funguje daleko lépe než do sebe lít studenou limonádu s bublinkami. Zkuste si připravit do konvice mírně teplý čaj a popíjejte ho celý den místo vychlazeného piva. Bude vám daleko lépe!

4. Jezte chladivé

Nemyslíme zmrzlinu, ale potraviny, které vám přirozeně ochlazují organismus. Patří mezi ně jogurty, rajčata, melouny, citrusy nebo salátové okurky. Těmi se to v jižních jídelníčcích jen hemží, konzumují se tu ve velkém. Kachny se zelím a naložené krkovice jsou fajn, ale nechte si je na podzim, až vás příjemně zahřejí.

5. Noste bílou

Bílá barva slunce odhání, černá naopak přitahuje. Tuhle pravdu ví i malé dítě, a proto je bílá v létě tak trendy. Bílá barva navíc působí na naši psychiku svěže, čistě a chladivě. A to se v parném létě hodí více než kdy jindy! Zvolte volnější bílý outfit, třeba košilové šaty nebo vzdušnou maxisukni s halenkou, vše dolaďte stylovým kloboukem a barevnými nebo zlatými doplňky. Budete vypadat božsky a vedro si na vás nepřijde!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.