zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Klimatizace: Záchrana ve vedrech, nebo zdravotní riziko?

Možná je chlad ve vedrech příjemný, ale pozor na něj
Autor: Thinkstock Možná je chlad ve vedrech příjemný, ale pozor na něj
anna kopečková , Vydáno: 29.06.2015
Když je venku třicet stupňů, plno lidí se těší do práce. Přesněji do své klimatizované kanceláře. Jenže právě tento způsob ochlazování může mít i neblahé následky pro naše zdraví.

reklama

Za okny je vedro k nevydržení a vaše klimatizované pracoviště pak hned působí jako hotová oáza osvěžení. Ale pozor, dlouhodobý pobyt v chladných místnostech s klimatizací působí nepříznivě na horní cesty dýchací. Výsledek? Po čase ochraptíme. A to není zdaleka všechno.

Také časté přechody z chladné místnosti do tepla (ale například i z vychlazeného auta ven) mohou zatěžovat oběhový systém a můžeme kvůli tomu až zkolabovat. Pokud vám kvůli studeném vzduchu prochladnou záda či krk, čekejte bolavé klouby, svaly nebo i celá záda. Při instalaci klimatizace si tak dejte pozor, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu.

A při nastavování chlazení pak na to, aby rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou nebyl příliš velký. Maximálně by to mělo být sedm stupňů! Než vyrazíte z kanceláře do horkých ulic, počkejte chvíli v místě bez klimatizace, například někde na chodbě, aby organismus nezažil tak velký šok.

Někomu vadí klimatizace v autě, někomu moc aromatické jídlo...

Migréna: Mohou ji spustit parfémy, jídlo i klimatizace

 

Co byste ještě měli vědět, než se necháte ochlazovat studeným vzduchem z klimatizace?

Infekce a plísně

O klimatizaci je také potřeba pečovat, jinak se může stát semeništěm nejrůznějších bakterií a virů. Dokazuje to nárůst nemocí, které s pobytem v klimatizovaných místnostech souvisejí. Špatně a nedostatečně čištěné klimatizace stojí například za zhoršením alergií. V uzavřeném okruhu totiž snadno cirkulují plísně a prach.

Někdy stačí být chvíli v klimatizované místnosti a bolest je na světě

10 způsobů, jak zklidnit letní bolest v krku

 

Psychika

Při puštěné klimatizaci by se neměla otvírat okna, to totiž značně snižuje výsledný efekt. Jenže jsou lidé, kteří kvůli tomu zažívají doslova psychická muka. Jde o klaustrofobiky, kterým nedělá dobře pocit v uzavřené místnosti. Většinou se pak špatně soustředí a přestávají komunikovat. „Abyste se lépe soustředili na pracovní podněty, vyzkoušejte Biobachovky – konkrétně kombinovanou esenci Koncentrace. Pomáhá zbystřit mysl, zlepšovat paměť a brání roztržitosti a zasnění i těm, kteří jsou duchem nepřítomní,“ radí terapeutka Romana Kotěrová.

Klimatizace může vaše oči v krajním případě nezvratně poškodit. A větrák je ještě horší.

Chcete mít zdravé oči? Pozor na klimatizaci!

 

Oči a pokožka

Pokud klimatizace dlouhodobě „dýchá“ vzduch přímo na člověka, určitě ho brzy začnou pálit oči a mohou i slzet. Potíže pravděpodobně zaznamenají také lidé, kteří používají kontaktní čočky, protože ty mohou osychat. „Radím vyzkoušet jednodenní hypergelové čočky, které obsahují 78 procent vody, tedy stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko,“ říká optometrista Pavel Beneš.

ana

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama