Klimatizace: Záchrana ve vedrech, nebo zdravotní riziko?
Když je venku třicet stupňů, plno lidí se těší do práce. Přesněji do své klimatizované kanceláře. Jenže právě tento způsob ochlazování může mít i neblahé následky pro naše zdraví.
Za okny je vedro k nevydržení a vaše klimatizované pracoviště pak hned působí jako hotová oáza osvěžení. Ale pozor, dlouhodobý pobyt v chladných místnostech s klimatizací působí nepříznivě na horní cesty dýchací. Výsledek? Po čase ochraptíme. A to není zdaleka všechno.
Také časté přechody z chladné místnosti do tepla (ale například i z vychlazeného auta ven) mohou zatěžovat oběhový systém a můžeme kvůli tomu až zkolabovat. Pokud vám kvůli studeném vzduchu prochladnou záda či krk, čekejte bolavé klouby, svaly nebo i celá záda. Při instalaci klimatizace si tak dejte pozor, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu.
A při nastavování chlazení pak na to, aby rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou nebyl příliš velký. Maximálně by to mělo být sedm stupňů! Než vyrazíte z kanceláře do horkých ulic, počkejte chvíli v místě bez klimatizace, například někde na chodbě, aby organismus nezažil tak velký šok.
Co byste ještě měli vědět, než se necháte ochlazovat studeným vzduchem z klimatizace?
Infekce a plísně
O klimatizaci je také potřeba pečovat, jinak se může stát semeništěm nejrůznějších bakterií a virů. Dokazuje to nárůst nemocí, které s pobytem v klimatizovaných místnostech souvisejí. Špatně a nedostatečně čištěné klimatizace stojí například za zhoršením alergií. V uzavřeném okruhu totiž snadno cirkulují plísně a prach.
Psychika
Při puštěné klimatizaci by se neměla otvírat okna, to totiž značně snižuje výsledný efekt. Jenže jsou lidé, kteří kvůli tomu zažívají doslova psychická muka. Jde o klaustrofobiky, kterým nedělá dobře pocit v uzavřené místnosti. Většinou se pak špatně soustředí a přestávají komunikovat. „Abyste se lépe soustředili na pracovní podněty, vyzkoušejte Biobachovky – konkrétně kombinovanou esenci Koncentrace. Pomáhá zbystřit mysl, zlepšovat paměť a brání roztržitosti a zasnění i těm, kteří jsou duchem nepřítomní,“ radí terapeutka Romana Kotěrová.
Oči a pokožka
Pokud klimatizace dlouhodobě „dýchá“ vzduch přímo na člověka, určitě ho brzy začnou pálit oči a mohou i slzet. Potíže pravděpodobně zaznamenají také lidé, kteří používají kontaktní čočky, protože ty mohou osychat. „Radím vyzkoušet jednodenní hypergelové čočky, které obsahují 78 procent vody, tedy stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko,“ říká optometrista Pavel Beneš.
ana