Klimatizace: Záchrana ve vedrech, nebo zdravotní riziko?

Když je venku třicet stupňů, plno lidí se těší do práce. Přesněji do své klimatizované kanceláře. Jenže právě tento způsob ochlazování může mít i neblahé následky pro naše zdraví.

Za okny je vedro k nevydržení a vaše klimatizované pracoviště pak hned působí jako hotová oáza osvěžení. Ale pozor, dlouhodobý pobyt v chladných místnostech s klimatizací působí nepříznivě na horní cesty dýchací. Výsledek? Po čase ochraptíme. A to není zdaleka všechno.

Také časté přechody z chladné místnosti do tepla (ale například i z vychlazeného auta ven) mohou zatěžovat oběhový systém a můžeme kvůli tomu až zkolabovat. Pokud vám kvůli studeném vzduchu prochladnou záda či krk, čekejte bolavé klouby, svaly nebo i celá záda. Při instalaci klimatizace si tak dejte pozor, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu.

A při nastavování chlazení pak na to, aby rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou nebyl příliš velký. Maximálně by to mělo být sedm stupňů! Než vyrazíte z kanceláře do horkých ulic, počkejte chvíli v místě bez klimatizace, například někde na chodbě, aby organismus nezažil tak velký šok.

Co byste ještě měli vědět, než se necháte ochlazovat studeným vzduchem z klimatizace?

Infekce a plísně

O klimatizaci je také potřeba pečovat, jinak se může stát semeništěm nejrůznějších bakterií a virů. Dokazuje to nárůst nemocí, které s pobytem v klimatizovaných místnostech souvisejí. Špatně a nedostatečně čištěné klimatizace stojí například za zhoršením alergií. V uzavřeném okruhu totiž snadno cirkulují plísně a prach.

Psychika

Při puštěné klimatizaci by se neměla otvírat okna, to totiž značně snižuje výsledný efekt. Jenže jsou lidé, kteří kvůli tomu zažívají doslova psychická muka. Jde o klaustrofobiky, kterým nedělá dobře pocit v uzavřené místnosti. Většinou se pak špatně soustředí a přestávají komunikovat. „Abyste se lépe soustředili na pracovní podněty, vyzkoušejte Biobachovky – konkrétně kombinovanou esenci Koncentrace. Pomáhá zbystřit mysl, zlepšovat paměť a brání roztržitosti a zasnění i těm, kteří jsou duchem nepřítomní,“ radí terapeutka Romana Kotěrová.

Oči a pokožka

Pokud klimatizace dlouhodobě „dýchá“ vzduch přímo na člověka, určitě ho brzy začnou pálit oči a mohou i slzet. Potíže pravděpodobně zaznamenají také lidé, kteří používají kontaktní čočky, protože ty mohou osychat. „Radím vyzkoušet jednodenní hypergelové čočky, které obsahují 78 procent vody, tedy stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko,“ říká optometrista Pavel Beneš.

ana

Sdílejte článek
Štítky klimatizace Pavel Beneš

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.