Migréna: Mohou ji spustit parfémy, jídlo i klimatizace

Trpět migrénou znamená žít s neviditelnou a nepředvídatelnou nemocí. I přes svou závažnost zůstává často podceňována. Pouze 50 % lidí, jejichž obtíže splňují kritéria migrény, se léčí s odpovídající diagnózou. Migrénu je přitom možné mírnit, i když se jedná o běh na dlouhou trať.

Důležité pro léčbu je správně identifikovat případné spouštěče a mít vždy u sebe vhodný lék k tlumení bolesti v průběhu záchvatu. Mezi dobře rozpoznatelné spouštěče patří čichové stimuly – intenzivní vůně či pachy nebo třeba i klimatizace v automobilu.

Čichové podněty jsou jedním ze spouštěčů, jejichž souvislost se vznikem migrény je medicínsky prokázána. Mezi spouštěči migrény mají vysoké zastoupení, v různých studiích je označilo jako spouštěče 36,5–70 % pacientů. Na rozdíl od jiných typů spouštěčů (například počasí nebo hormonálních změn) je můžeme nejen dobře identifikovat, ale dokážeme se jim většinou i vyhnout.

K nejčastějším pachovým spouštěčům patří parfémy (64 %), vůně jídla (55 %) a cigaretový kouř (55 %). Patří sem ale i některé čisticí prostředky nebo benzín a v neposlední řadě také klimatizace, a to zejména v autě. Při probíhajícím záchvatu migrény se velmi často objevuje také osmofobie, což je nesnášenlivost čichového vjemu, který jinak může být vnímán jako příjemný. Touto nesnášenlivostí na konkrétní vůni či zápach trpí v průběhu záchvatu migrény každý druhý pacient.

Vnímejte svou citlivost na pachy a vůně

V období mezi záchvaty může docházet také k přecitlivělosti na pachy či vůně. U žen trpících migrénou je tato nesnášenlivost vůči pachům a ostrým vůním častým příznakem. Jedná se o subjektivní pocit úzkosti při konkrétním čichovém vjemu, který je jinak považován za neutrální nebo příjemný. Taková přecitlivělost může být sice nepříjemná, zároveň ale působí jako obranný mechanismus, který pomáhá vyvarovat se situacím, které by mohly záchvat migrény spustit.

Spouštěče předcházejí migréně v menším než 48hodinovém intervalu a dvě třetiny pacientů jsou schopny jeden nebo více spouštěčů již rozpoznat. Dokáže-li pacient spouštěč identifikovat, je možné se záchvatu migrény v budoucnu vyvarovat. „Důležité je rozpoznat první příznaky a omezit spouštěče,“ říká neurolog MUDr. Evžen Nešpor z Polikliniky I. P. Pavlova a radí: „Jako psychologická podpora funguje jedna dávka léku stále při ruce (odstraní emoční vypětí z ataky). Můžeme přiložit studený či teplý obklad na šíji a zadní část hlavy, na oči a spánky si dát chladnou masku. Doporučuje se temná, tichá místnost, lehnout si a zkusit uvolnit svaly v celém těle a usnout, případně využít relaxační techniky.“

Migrénu je třeba léčit

Záchvaty bolesti jsou vyčerpávající a negativně ovlivňují socioekonomické vztahy i kvalitu života. Opakovaná bolest snižuje produktivitu i chuť do života a ovlivňuje schopnost soustředit se. Proto je potřeba migrénu léčit a bolest v maximální možné míře tlumit. „Bolest je nesmírná, je ohromná, když máte záchvat. Je tak veliká, že si přejete v tu chvíli zmizet a nebýt, abyste to necítili, ale vy nemůžete,“ popisuje záchvat třiatřicetiletá Táňa z Prahy. „Je to, jako byste na chvíli ztratili svůj život,“ snaží se utrpení přiblížit pacientka.

Nebojte se léků

Po nástupu migrény se nesnažte příznaky před okolím skrýt, dopřejte si pokud možno odpočinek a tlumte bolest. Čím rychleji přitom bolest utlumíte, tím lépe. Nejenže si tak zlepšíte kvalitu života, ale budete se i moci soustředit na včasnou identifikaci spouštěčů a přispět tak k prevenci záchvatů. „Utlumení bolesti je důležité zejména pro psychickou pohodu pacienta,“ uvádí MUDr. Lazák, praktický lékař. „Při dlouhotrvající bolesti hlavy se nemůže tělo uvolnit a těžko se zbavuje příčiny bolesti. Pacient se tak dostává do začarovaného kruhu. Použití tlumících prostředků speciálně určených pro migrénovou bolest je důležité pro úspěšný průběh léčby celého problému.“

První pomocí jsou běžné léky proti bolesti – např. s obsahem paracetamolu (např. Paralen 500), ibuprofenu (např. Ibalgin 400) nebo s kombinací tří účinných látek – paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu (Migralgin). Tato kombinace je mnohem účinnější než použití těchto látek jednotlivě či v dvojkombinaci. Výhodou je, že obsažený kofein zkracuje nástup účinku paracetamolu a kyseliny acetylsalicylové, zesiluje jejich účinky a zároveň potlačuje příznaky únavy, podporuje duševní činnost a výkonnost. Při kombinaci uvedených tří léčivých látek se také snižuje počet přípravků potřebných ke zvládnutí bolesti.

Nevyčleňujte se ze společnosti

Přiznáte-li sobě i okolí, že máte záchvat migrény, můžete jeho průběh významně zmírnit.

Léky proti bolesti pomáhají zvládnout záchvat migrény a udržet si kontakt s okolním světem i vlastním životem.

• Po zmírnění bolesti můžete zkusit popřemýšlet, co mohlo migrénu spustit a zda to náhodou nebyla nějaká vůně či zápach. Tyto spouštěče omezte.

• Naučte se rozpoznávat první příznaky. Vaše okolí si jich zpravidla všímá dříve, než vy sami.

• Noste s sebou jednu dávku léku jako psychologickou podporu. Částečně se tak odstraní emoční vypětí a strach, že vás migréna přepadne a zůstanete bez pomoci.

• Při záchvatu si přiložte studený či teplý obklad na šíji a zadní část hlavy dle vaší snášenlivosti, na oči si dejte chladnou masku, na spánky použijte např. chladivou mast. Jděte do temné, tiché místnosti, lehněte si, zkuste uvolnit svaly v celém těle a pak usnout.

• V období mimo záchvaty se informujte o relaxačních technikách a naučte se uvolňovat svaly celého těla.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 9. 2023

Rodinné hodnoty, které jste přijali, mohou být dnes zpochybněny. Možná budete považovat některé přátele za svou skutečnou rodinu nebo si budete myslet, že netradiční domácnost pro vás funguje lépe než tradiční. Nedovolte, aby vás obavy příbuzných přiměly držet se zpátky.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.