Zbavte se bolesti i bez léků. Možností je celkem dost!

Máte často bolesti? A co v tu chvíli uděláte jako první? Pravděpodobně zabrousíte do lékárničky a zhltnete nějakou tu pilulku. Ale co když si můžete ulevit i bez léků?

Hlavní problém léků na bolest je v tom, že neřeší příčinu, ale až následek problému. Mě například trápí záda, protože posledních několik měsíců trávím dny neustálým zvedáním a nošením čím dál těžšího miminka. Růžové pilulky by mi možná ulevily, ale dokud nevyřeším pootočenou pánev jako následek porodu a nenaučím se konečně správné držení těla, moje problémy se nevyřeší. A můžu se ládovat prášky, jak chci. Začala jsem tedy raději chodit na rehabilitace a už po dvou terapiích je mi výrazně lépe. Jak si můžete od bolesti ulevit?

Akupunktura

Jde o starou techniku tradiční čínské medicíny, při které vám léčitel zapichuje jehličky do různých míst na těle. Tím reguluje proudění energie. Akupunktura se používá k léčbě mnoha potíží, od bolesti zad a syndromu karpálního tunelu po osteoartrózu nebo fybromialgii. Úspěšnost léčby přitom dokazují i různé studie. Podle jedné po sérii terapií nepotřebovalo své léky dvacet procent pacientů s bolavými klouby. U léčby bolesti zad se dokonce ukázalo, že akupunktura byla dvakrát účinnější než terapie léky.

Meditace

Díky meditaci nebudete bolest vnímat tak intenzivně, slibují odborníci na tuto metodu. Meditace pochází z východních kultur, nicméně ji praktikují příslušníci snad všech světových náboženství a kultur. Vědci z univerzity v britském Manchesteru zjistili, že lidé, kteří pravidelně meditovali, vnímali bolest jako méně nepříjemnou. Zřejmě proto, že se na ni soustředili kratší dobu.

Kurzů meditace je v dnešní době bezpočet, ale začít můžete i pěkně sami doma. Najděte si klidné místo, kde vám bude příjemně, pohodlně si sedněte a zaměřte svou pozornost výhradně na svůj dech nebo na nějakou mantru (jedno slovo nebo frázi). Jakmile se přistihnete, že začínáte myslet na něco jiného, vraťte se v duchu zpátky. Uvidíte, že už po pár pokusech se budete cítit lépe.

Masáže

Masáž je ideální pomoc při chronické bolesti. Může být jemná, ale i drsnější, uvolní svaly a bolavé tkáně a skvěle tak uleví. Efekt při pravidelném uléhání na masážní stůl vydrží klidně půl roku i déle.

Zdravá strava

Výběrem vhodných potravin můžete jednoduše zabránit rozvoji zánětu v těle. Právě ten pak může způsobovat bolesti ve svalech či kloubech. Chronický zánět je pak příčinou mnoha onemocnění včetně těch bolestivých. Co patří mezi nevhodné potraviny, vás určitě napadne samotné. Jde o jídla s vysokým obsahem cukru, jako jsou cukrovinky, sladké limonády, fast food a tak dále, a tak dále. Naproti tomu takové ovoce a zelenina působí přirozeně protizánětlivě.

Léčba smíchem

Zní to úsměvně? Možná, ale při smíchu se do těla uvolňují endorfiny, které přirozeně působí proti bolesti a navíc vám dopomůžou k dobré náladě. Kromě toho, že se přímo zmenší bolest, vás smích také rozptýlí a přivede na jiné myšlenky – stejně jako meditace. Smích navíc uvolňuje svaly, usnadňuje trávení a zlepšuje bolest břicha, podporuje lepší spánek, zvyšuje příjem kyslíku a posiluje imunitní systém. O důvod víc prosmát se celým dnem!

Hudba

Hudba může být velmi uklidňující nejen pro vaši duši, ale i pro tělo. Opět jde o formu rozptýlení a relaxace. Jedna ze studií na toto téma například zjistila, že u pacientů, které trápila záda, krk nebo klouby, se bolest při poslechu hudby jednu hodinu denně po dobu jednoho týdne zlepšila o dvacet procent. Poslech hudby přitom zlepšuje i pooperační bolesti, snižuje spotřebu léků proti bolesti a ulevuje od chronické bolesti.

Cvičení

Stejně jako smích, i při sportu se vám do těla uvolňují endorfiny. Navíc posilujete svaly, kosti a tkáně okolo kloubů, a to nemluvím o přívalu energie, kterého se vám dostane. A zapomenout bychom neměli ještě na jeden efekt – při pravidelném cvičení pacienti upraví svou hmotnost, což může samo o sobě pomoci především při bolesti kloubů a zad. Pokud vám ale má cvičení opravdu pomoci, nechte si poradit od profesionálního trenéra, abyste své problémy naopak ještě nezhoršili.

Léčba teplem a zimou

Terapie teplem zlepší proudění krve v bolavých místech a uvolní svaly. Na konkrétní místa můžete například přikládat nahřáté ručníky nebo se rovnou můžete ponořit do horké vany, čímž krásně uvolníte i svou mysl.

I opačný přístup ale může pomoci. V chladu se zpomalí průtok krve k postiženému kloubu, čímž se sníží otok a navíc nervy nezvládají tak rychle vysílat signály o bolesti. Na bolavé klouby proto použijte led nebo ledové zábaly a obklady.

-ana-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.