Zbavte se bolesti i bez léků. Možností je celkem dost!
Máte často bolesti? A co v tu chvíli uděláte jako první? Pravděpodobně zabrousíte do lékárničky a zhltnete nějakou tu pilulku. Ale co když si můžete ulevit i bez léků?
Hlavní problém léků na bolest je v tom, že neřeší příčinu, ale až následek problému. Mě například trápí záda, protože posledních několik měsíců trávím dny neustálým zvedáním a nošením čím dál těžšího miminka. Růžové pilulky by mi možná ulevily, ale dokud nevyřeším pootočenou pánev jako následek porodu a nenaučím se konečně správné držení těla, moje problémy se nevyřeší. A můžu se ládovat prášky, jak chci. Začala jsem tedy raději chodit na rehabilitace a už po dvou terapiích je mi výrazně lépe. Jak si můžete od bolesti ulevit?
Akupunktura
Jde o starou techniku tradiční čínské medicíny, při které vám léčitel zapichuje jehličky do různých míst na těle. Tím reguluje proudění energie. Akupunktura se používá k léčbě mnoha potíží, od bolesti zad a syndromu karpálního tunelu po osteoartrózu nebo fybromialgii. Úspěšnost léčby přitom dokazují i různé studie. Podle jedné po sérii terapií nepotřebovalo své léky dvacet procent pacientů s bolavými klouby. U léčby bolesti zad se dokonce ukázalo, že akupunktura byla dvakrát účinnější než terapie léky.
Meditace
Díky meditaci nebudete bolest vnímat tak intenzivně, slibují odborníci na tuto metodu. Meditace pochází z východních kultur, nicméně ji praktikují příslušníci snad všech světových náboženství a kultur. Vědci z univerzity v britském Manchesteru zjistili, že lidé, kteří pravidelně meditovali, vnímali bolest jako méně nepříjemnou. Zřejmě proto, že se na ni soustředili kratší dobu.
Kurzů meditace je v dnešní době bezpočet, ale začít můžete i pěkně sami doma. Najděte si klidné místo, kde vám bude příjemně, pohodlně si sedněte a zaměřte svou pozornost výhradně na svůj dech nebo na nějakou mantru (jedno slovo nebo frázi). Jakmile se přistihnete, že začínáte myslet na něco jiného, vraťte se v duchu zpátky. Uvidíte, že už po pár pokusech se budete cítit lépe.
Masáže
Masáž je ideální pomoc při chronické bolesti. Může být jemná, ale i drsnější, uvolní svaly a bolavé tkáně a skvěle tak uleví. Efekt při pravidelném uléhání na masážní stůl vydrží klidně půl roku i déle.
Zdravá strava
Výběrem vhodných potravin můžete jednoduše zabránit rozvoji zánětu v těle. Právě ten pak může způsobovat bolesti ve svalech či kloubech. Chronický zánět je pak příčinou mnoha onemocnění včetně těch bolestivých. Co patří mezi nevhodné potraviny, vás určitě napadne samotné. Jde o jídla s vysokým obsahem cukru, jako jsou cukrovinky, sladké limonády, fast food a tak dále, a tak dále. Naproti tomu takové ovoce a zelenina působí přirozeně protizánětlivě.
Léčba smíchem
Zní to úsměvně? Možná, ale při smíchu se do těla uvolňují endorfiny, které přirozeně působí proti bolesti a navíc vám dopomůžou k dobré náladě. Kromě toho, že se přímo zmenší bolest, vás smích také rozptýlí a přivede na jiné myšlenky – stejně jako meditace. Smích navíc uvolňuje svaly, usnadňuje trávení a zlepšuje bolest břicha, podporuje lepší spánek, zvyšuje příjem kyslíku a posiluje imunitní systém. O důvod víc prosmát se celým dnem!
Hudba
Hudba může být velmi uklidňující nejen pro vaši duši, ale i pro tělo. Opět jde o formu rozptýlení a relaxace. Jedna ze studií na toto téma například zjistila, že u pacientů, které trápila záda, krk nebo klouby, se bolest při poslechu hudby jednu hodinu denně po dobu jednoho týdne zlepšila o dvacet procent. Poslech hudby přitom zlepšuje i pooperační bolesti, snižuje spotřebu léků proti bolesti a ulevuje od chronické bolesti.
Cvičení
Stejně jako smích, i při sportu se vám do těla uvolňují endorfiny. Navíc posilujete svaly, kosti a tkáně okolo kloubů, a to nemluvím o přívalu energie, kterého se vám dostane. A zapomenout bychom neměli ještě na jeden efekt – při pravidelném cvičení pacienti upraví svou hmotnost, což může samo o sobě pomoci především při bolesti kloubů a zad. Pokud vám ale má cvičení opravdu pomoci, nechte si poradit od profesionálního trenéra, abyste své problémy naopak ještě nezhoršili.
Léčba teplem a zimou
Terapie teplem zlepší proudění krve v bolavých místech a uvolní svaly. Na konkrétní místa můžete například přikládat nahřáté ručníky nebo se rovnou můžete ponořit do horké vany, čímž krásně uvolníte i svou mysl.
I opačný přístup ale může pomoci. V chladu se zpomalí průtok krve k postiženému kloubu, čímž se sníží otok a navíc nervy nezvládají tak rychle vysílat signály o bolesti. Na bolavé klouby proto použijte led nebo ledové zábaly a obklady.
-ana-
Mohlo by vás taky zajímat: