Omládněte pomocí akupunktury

Už několik tisíc let je součástí tradiční čínské medicíny. Pomáhá nejen navrátit zdraví, ale v poslední době také mládí.

Akupunktura je lékařská disciplína, která se zabývá prevencí, 
diagnostikou a léčbou převážně funkčních poruch 
organismu, psychosomatických onemocnění, 
bolestivých stavů, alergických nemocí, poruch imunity, 
návykových chorob a poruch motorických funkcí. 
Prevence a léčba spočívá v cíleném ovlivňování organismu stimulací přesně ohraničených míst na povrchu těla, tzv. aktivních bodů.

Stimulaci lze provádět:

a) zavedením speciálních jehel na 
určitou dobu (vlastní akupunktura)

b) aplikací jiných podnětů 
(modifikované techniky akupunktury):

– tepla (moxa, moxování),

– tlaku a masážních hmatů (akupresura),

– elektrického proudu (elektropunktura, elektroakupunktura),

– laserového světla (laseropunktura),

– insuflace CO2 (pneumopunktura),

– použití baněk

Zkrášlující akupunktura

Některá centra nabízejí i tzv. beauty akupunkturu, kdy se tenké jehly zavádějí do podkoží v obličeji. Zlepšuje se tak prokrvení kůže, stimuluje se metabolismus buněk a dochází k vyhlazení drobných a zjemnění hlubších vrásek.

Terapeut nejprve zapíchne několik jehel, aby se aktivovala vnitřní energie organismu, a poté zapichuje další jehly už podle konkrétních problémů, které klienta trápí (kosmetickou akupunkturou lze řešit kromě vrásek například i povadlou pleť, dvojitou bradu, kruhy nebo váčky pod očima, pigmentové skvrny nebo mastnou pleť). Po ošetření je obličej mírně zarudlý a zřídka se mohou objevit i drobné modřinky. Pro výraznější efekt je nutné absolvovat minimálně 4 až 6 ošetření. Výsledek vydrží tři až pět let.

Kde můžete beauty akupunkturu například zkusit: Centrum zdravého pohybu, Praha (www.rehabilitacepraha.cz) – 1500 Kč 1. sezení, 600 Kč další sezení; Studio Koré, Brno (www.zdravirelaxace.cz) – 1 sezení 800 Kč, předplatné na 6 sezení 4700 Kč)

Poprvé na akupunktuře

Po vstupní konzultaci se stanoví konkrétní terapeutický postup (výběr bodů se specifickými účinky). Ve většině případů se vybírá od 8 do 16 jehel k jednomu sezení. Tento postup se pak dodržuje i v dalších sezeních, případně se doplňuje podle měnících se příznaků. Někdy je efekt znatelný až po 3. či 4. sezení. Po dezinfekci místa terapeut zavádí slaboučkou jehličku (0,20 mm průměr) a podle určení dále s touto jehlou manipuluje (efekt „doplnění–vypouštění“). V Evropě je známější systém, kdy se jehly ponechávají na dobu 20–30 minut, ale jsou i školy, které učí práci s jednou jehličkou. Poté se jehličky s poslední manipulací vytahují a místo vpichu se opět dezinfikuje, případně se zastaví slabé krvácení (drobné kapičky krve).

Pokud se pacient necítí příliš vyčerpaný, odchází domů a nic mu nebrání – vzhledem k povaze jeho zdravotního stavu, pokračovat v potřebných činnostech. Někdy se akupunktura kombinuje i s dalšími metodami.

Kolikrát a jak často?

Ve většině případů je dobré 
absolvovat zhruba 10 sezení, 
s postupným prodlužováním 
mezičasu. Při akutních 
těžkostech se doporučuje 
akupunktura i 3x týdně.

Akupunktura, která nebolí, NEFUNGUJE

Neměla by samozřejmě bolet nějak moc, ale při práci s daným AKU bodem musí být znatelné zvýšení citlivosti místa vpichu a žádoucí je i mírný tlak či rozpínání. Tento pocit postupně ochabuje.

Rozšířený mýtus

Lidé, včetně některých odborníků–zdravotníků, si často myslí, že akupunktura je o napichování nervů, tak to ale není. Podstatou účinku akupunktury je působení na regulační subsystémy organismu. Nejčastěji jsou ovlivněny nervový, endokrinní a imunitní systém. Cílem akupunkturní léčby je obnovení humorální, vegetativní a energetické rovnováhy organismu.

Případy, kdy akupunktura není vhodná:

– závažné infekční stavy

– přílišná slabost organismu

– horečnaté a krvácivé stavy

– užívání léků ke snížení srážlivosti krve

– srdeční a plicní nedostatečnosti

– onemocnění ledvin a srdce

– nedoporučuje se při těhotenství a menstruaci

Názory odborníků na akupunkturu:

"Samotná akupunktura je velmi náročný ‚nástroj‘ na přesnost provedení a je potřeba se jejímu praktikování dostatečně dlouho věnovat a studovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o léčebnou metodu, dá se říct, že je určena k řešení všech druhů těžkostí. I tak jsou ale odborníci, kteří ji upřednostňují pouze k řešení problematiky pohybového aparátu a na ‚internu‘ nabízejí klientům např. fytoterapii (bylinkářství). Nebo naopak znám odborníky, kteří se bylinám tolik nevěnují a jsou ‚pevní v kramflecích‘ jen s jehlou v ruce." Marian Koša, TCM Clinic

"Podle charakteru onemocnění a stavu pacienta se volí aktivní body jednak na těle (tzv. klasická, tělová akupunktura), jednak body a zóny mikrosystémů. U nás je využíván mikrosystém ucha (aurikuloterapie, aurikulomedicína) a mikrosystém nohy (ovlivnění bodů na chodidle nohy, kterou provádějí proškolení fyzioterapeuti a maséři jako reflexní masáž plosky nohy)." MUDr. Marcela Maršíková, lékařka Léčebných lázní Jáchymov, a. s.

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.