Zdraví a nemoci

15. června 2015 04:30

Anna Kopečková

Chcete mít zdravé oči? Pozor na klimatizaci!

Zná to asi každý: horké letní sluníčko rozpaluje domy do běla a vy místo dovolené u moře nebo na chatě musíte sedět v kanceláři. Pot se vám řine po zádech a usilovně přemýšlíte, jak se alespoň trochu ochladit. Ti šťastnější pustí klimatizaci. Je to ale opravdu taková výhra?

To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit angínu, není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladicím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nevratné. Kromě bolesti hlavy, zatuhlých krčních svalů, vysušené kůže či zhoršeného astmatu může přivodit klimatizace také syndrom suchého oka. A ten může v krajních případech nevratně poškodit váš zrak!

„V letních obdobích, zejména ve dnech s tropickými teplotami, používá stále více lidí na pracovišti, doma či v automobilu klimatizaci. Přes nezpochybnitelné klady klimatizace se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často v klimatizaci trpí oči, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí,“ popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

Syndrom suchého oka

Stav, kdy je oko nedostatečně zásobeno slzným filmem se nazývá syndrom suchého oka. „Patří mezi nejčastější oční problémy v současné době a znamená poruchu slzného filmu na povrchu oka. Tato porucha může být způsobena nedostatečnou tvorbou slz, jejich rychlejším odpařováním nebo změnami ve složení slzného filmu,“ vysvětluje primář Očního centra Praha, Radan Zugar. Kromě klimatizace může být příčinou syndromu suchého oka dlouhodobá práce na počítači, sledování televize, řízení auta, prašné prostředí, používání kontaktních čoček, užívání léků (např. kontraceptiv, diuretik, antidepresiv), u žen ve věku nad 45 let i hormonální změny.

Problémy se nevyplácí podceňovat

Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna – filamenta –, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky – epitelu a slzného filmu –, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Mikšovská.

Větrák může uškodit ještě víc!

Mnozí vidí bezpečnější alternativu v podobě větráku, který pouze rozhání vzduch. Ten je ale pro oči možná ještě nebezpečnější. „Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží,“ varuje MUDr. Mikšovská.

Když chcete klimatizaci, hlídejte vlhkost

Jenže vzdát se chladivého vzduchu v kanceláři uprostřed parného léta prostě nejde. Jak tedy problémům s klimatizací předejít? „U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu, tak aby nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí,“ radí MUDr. Mikšovská a dodává: „Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40–50 %, aby se minimalizovalo osychání očí ale i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí je zároveň vhodná substituce slz volně prodejnými umělými slzami. Používání slz bývá dlouhodobé a vhodné je zejména preventivní kapání do očí, dříve než se dostaví nepříjemné, výše zmiňované pocity.“

U pokročilého stadia je kromě umělých slz vhodné používat oční gely nebo masti, ty ale zhoršují vidění, a proto se doporučuje užívat je pouze na noc. Velmi prospěšné jsou oční kapky vyrobené laboratorně z vlastní krve pacienta. Lékaři mají dobré zkušenosti i s tabletami z bylinek, které podporují kvalitu slz.

Jak správně používat klimatizaci?

1. Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5 °C.

2. Klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.

3. Klimatizaci v autě spouštějte a vypínejte v patnáctiminutových intervalech.

4. Nikdy nenechte chladný vzduch z klimatizace foukat přímo na vaše tělo, směřujte proud vzduchu do volného prostoru.

5. Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte, obměňujte vzduch.

6. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by se měli klimatizacím zcela vyhýbat.

Sdílejte článek
Štítky film klimatizace vlhkost rohovka Oční centrum Praha, a.s.

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.