Jak se vypořádat s alergickou rýmou

Zima je sice v plném proudu, ale nebude to dlouho trvat, vzduch provoní příslib jara a díky přijatelnějším teplotám se úspěšně zbavíme i nachlazení a nepříjemné rýmy. Přesto však mnohé z nás právě na jaře přepadne smrkání, kýchání, svědění v nose i krku, uslzené zarudlé oči a neustále tekoucí nos...

Marně pátráme a zjišťujeme, kde jsme mohli nastydnout. Klasické příznaky nás však mohou lehce zmást. Je totiž možné, že i my patříme právě mezi ty, u nichž se poprvé projevila alergická rýma.

Zima pryč, rýma na krku

Většina z nás je zvyklá na klasickou rýmu, a proto nás ani nenapadne, že ta neočekávaná, jarní, by mohla mít jiný původ, než z prochladnutí. Bohužel v posledních letech vzrůstá počet alergií a tím pádem i počet lidí, pro které jsou jarní měsíce stále větším utrpením. Zasvítí sluníčko, teploty se vzdálí bodu mrazu, všechno kolem kvete a ve vzduchu lítá větší množství pylu. Právě ten je silným alergenem a jedním ze spouštěčů sezónní rýmy. Zkušení alergici už touto dobou s předstihem shánějí léky, podpůrné přípravky a připravují balíčky kapesníků, aby si nepříjemné jarní smrkání a kýchání trochu ulehčili.

Neodkládejte návštěvu lékaře

Pokud se začínáme cítit nekomfortně a pozorovat první příznaky, zejména kýchání, svědění v nose i na patře v ústech a pálení očí, je dobré se rychle objednat k lékaři na alergologické testy. Raději včas, jelikož čekací doby jsou právě na jaře na alergologii extrémně dlouhé. Doktor provede jednoduché bezbolestné kožní testy, které odhalí, na co a v jaké míře jsme alergičtí.

Alergii je dobré podchytit, abyste kritickou kýchací a smrkací část roku lépe zvládli, z dlouhodobého hlediska jde ale o víc. Neléčená alergie totiž může postupem času přerůst i v astma. Je proto dobré alergickou rýmu nepodceňovat, a pokud jste si po několika sezónách kýchaní stoprocentně jistí tím, že to je alergie, návštěvu lékaře už neodkládejte.

Vhodným pomocníkem z lékárny při akutních příznacích alergické rýmy je mořská voda Stérimar s manganem. Mořská voda nos opláchne od alergenů a alespoň na nějakou dobu uleví od nepříjemného svědění. Mangan zase pomáhá potlačit rozvoj alergické reakce.

Potíže vás mohou provázet celý rok

Alergická rýma však už není pouze sezónní záležitostí, může se objevovat také celoročně. Existují totiž dva druhy alergické rinitidy. Na jaře nás sužuje hlavně rýma pylová neboli senná. Acyklická rýma se může objevovat během celého roku a způsobují ji nesezónní alergeny přítomné v našem okolí. Obecně lidé špatně snáší především pyly, trávy, plísně a prach, ale každý má potíže velmi individuální. Na internetu existuje řada zpravodajství, která sledují aktuální alergeny a jejich výskyt, což je dobré pro dlouhodobý přehled. Nejlepším řešením je pokusit se „svým“ alergenům vyhnout. To ale občas může znamenat jen sedět doma a nikam nevycházet, což je samozřejmě nesmysl. S věčně tekoucím nosem se mnohem hůř pracuje, sportuje, mluví i spí. Nezoufejte, alergie je sice nepříjemná, ale naštěstí řešitelná.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.