Zdraví a nemoci

1. ledna 2019 09:00

Martina Čerňanská

Jak si nejen jako nová máma vybrat zdravotní pojišťovnu?

Oborová zdravotní pojišťovna

Správná zdravotní pojišťovna poradí po telefonu, když si uprostřed noci nevíte rady se zdravotním stavem dítěte. Taky vám sama najde nejbližšího volného smluvního zubaře, který nabírá nové pacienty. Umí to vaše pojišťovna?

Při rozhodování, kterou zdravotní pojišťovnu si vybrat, se výběr často ztenčí buď na to, že je to úplně jedno, protože jsou všechny stejné, anebo na výběr podle toho, kolik peněz slibují dát na příspěvcích. Jenže zdravotní pojišťovny umí víc a ve skutečnosti se od sebe každá liší výrazně víc! Takže jak vybrat tu správnou?

Když hledáte příspěvky pro těhotné a novorozence

Prakticky všichni se chlubí příspěvkem pro nastávající maminky a pro nejmenší děti. Pokud si budete vybírat podle výšky příspěvku v letáku, podívejte na výluky, kdo vlastně může slibovanou částku získat. Také se najdou programy, které jsou otevřené třeba jenom několik měsíců v roce. Ideální je, když má pojišťovna jednotná pravidla založená na osobních kreditech bez omezení či výluk. Zároveň některé pojišťovny umožňují slučování příspěvků mezi členy rodiny, maminka pak může čerpat víc peněz, pokud během těhotenství podstoupí dražší vyšetření, nebo když chcete pro miminko pořídit víc vybavení jako je monitor dechu nebo chůvička.

Pokud potřebujete o půlnoci poradit, když se miminku něco stane

Když člověk vyrazí na dovolenou, dostane s cestovním pojištěním do ruky kartičku s telefonním číslem na asistenční službu dostupnou 24 hodin denně sedm dní v týdnu. U zdravotního pojištění většina lidí neví, že stejnou službu nabízejí i některé zdravotní pojišťovny pro péči ne v cizině, ale u českých lékařů. A to zadarmo, respektive jako péči navíc v rámci standardního zdravotního pojištění. Asistent zdraví umí klidně ve tři ráno bezpečně poradit, co dělat, když se miminku najednou zhorší zdravotní stav. ´Mám okamžitě jet na pohotovost, nebo to počká do rána na naši dětskou lékařku? Nebo je to všechno vlastně v pořádku a nemusím se stresovat? To jsou přesně otázky, které někdy řeší úplně každý rodič. A Asistent zdraví je umí v klidu vyřešit.

Když jste v nesnázích na dovolené

Odjedete s dětmi na hory a najednou jedno z nich dostane teplotu, kašle a od tří ráno nechce spát. Co teď? Jste na dovolené a nevíte, kde je nejbližší lékař a zda má otevřeno. I zde díky Asistentovi zdraví můžete své zdravotní pojišťovně v pět ráno zavolat a požádat ji, aby vám poradila nejbližšího dětského lékaře, který za hodinu otevírá. Samozřejmě, tuto službě nenabízejí všechny zdravotní pojišťovny.

Když máte zdravotní problém už v rodině

Máte rodinnou anamnézu, která u vašich dětí předvídá nutnost včasné návštěvy očního specialisty? Abyste nemuseli zdlouhavě hledat toho pravého, který je odborník a současně to umí s dětmi, ušetřete si čas a obraťte se na Asistenta zdraví. Chcete před dovolenou prověřit mateřská znaménka celé rodiny a přemýšlíte, zda to vůbec do dovolené stihnete? A kolik to bude stát? I s tím umí pomoct zdravotní pojišťovna. Prakticky u všech ovšem musíte za tato vyšetření na místě u lékaře zaplatit a až pak zpětně pojišťovnu žádat o proplacení. Jedinou výjimkou je v tomto ohledu Oborová zdravotní pojišťovna, kde se na preventivní vyšetření stačí objednat a platba proběhne přímo mezi pojišťovnou a lékařem, takže jako její klienti neplatíte na místě nic.

Přestěhovali jste se a potřebujete nového zubaře

Když se přestěhujete, uvědomíte si, že všichni lékaři zůstali desítky nebo stovky kilometrů daleko. Buď budete hledat několik hodin na internetu kontakty na nového praktického lékaře, zubaře, gynekologa a pediatra. Pak je musíte obvolat, jestli jsou ochotní vzít nové pacienty. Nebo tuto činnost můžete svěřit své zdravotní pojišťovně, pokud tuto službu svým klientům nabízí. Ušetříte si tím hodiny svého času a opět se nemusíte stresovat.

Když si nejste jistí svými léky

Ruku na srdce, každému se může stát, že si nevzpomene na názvy všech léků, které v danou chvíli berou členové jeho rodiny. A to může být problém ve chvíli, kdy vám dva lékaři z jakéhokoli důvodu předepíší více léků, ale užívané společně mohou mít jejich kombinace na zdraví špatný vliv. I s tím vám může zdravotní pojišťovna pomoct. Automatickou kontrolu těchto tzv. lékových interakcí umí pouze Oborová zdravotní pojišťovna. Zásadní výhodou je to, že to dělá automaticky – nemusíte nikam ručně vypisovat názvy léků, ale pojišťovna vás sama upozorní, pokud zjistí, že z vašeho zdravotního pojištění hradí kombinaci léků, která pro vás může být potenciálně komplikovaná. Zkuste se zeptat svých prarodičů, kolik bobulek mají v lékovce?

Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Zdravotní pojišťovnu je možné změnit jenom ve dvou termínech v roce. Přihlášku k nové pojišťovně lze podat nyní v rámci prvního termínu do 31. března. Změna je úplně jednoduchá. Když podáte přihlášku k nové zdravotní pojišťovně, o nic dalšího se již nestaráte. Pojišťovny si to mezi sebou řeknou. Přestup je zadarmo a vše lze udělat i online. Například u zmíněné Oborové zdravotní pojišťovny stačí vyplnit formulář na www.chcidoozp.cz a to je vše!

Zdroj: OZP


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.