Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Jak snadno zlepšit paměť? Poradíme vám!

Že zapomínate jména, to už dávno není hlavním problémem. Teď už zapomínate i to, co jste před dvaceti minutami měla k obědu. Nejprve byste si měla dát pořádnou pauzu, a když už u ní jste, přečtěte si následujících sedm způsobů, jak si zlepšit pamatováka.
Vydáno: 20.10.2016, Martina Hrušková
Jak si zlepšit paměť? Poradíme vám!
Jak si zlepšit paměť? Poradíme vám! Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

1. Paměť můžete doslova rozhýbat

Pro správnou činnost mozku a především paměti je důležitá fyzická aktivita. Takže pokud se budete pravidelně hýbat, prospějete tak nejen svému fyzickému zdraví, ale i tomu psychickému.

2. Skončete s rutinami

Říkáte si, jak je možné, že zapomenete na něco, co patří do vaší denní rutiny a děláte to stále pořád a pořád dokola? I když se to nezdá, tak pro mozek a jeho správnou činnost jsou nejdůležitější nové informace a nové zážitky. Takže až příště budete číst noviny, zkuste si přečíst i tu část, kterou vždy rovnou přeskakujete. Domů zkuste jít jinou cestou, než jste zvyklí, nebo zajděte na pravidelný nákup potravin do jiného obchodu.

3. Sejděte se s přáteli

Sociální interakce je skvělým způsobem, jak zahnat depresi a stres, což jsou dva faktory, které mají hlavní roli ve ztrátách paměti. Snažte se využít každou příležitost, kdy můžete být s přáteli, i kdyby to mělo být jen jednou týdně. Co takhle pravidelná setkání u dobrého jídla?

Potraviny dobré pro naši hlavu

10 potravin, které zlepší vaše soustředění a paměť

4. Vyluštěte si křížovku nebo sudoku

Jedno je jisté: Sezení u televize vám rozhodně s pamětí nepomůže. Zkuste si raději vyluštit sudoku, křížovku nebo jakkoliv probudit mozek k větší aktivitě.

5. Dopřejte si kofein

Ano, příliš mnoho kofeinu je nezdravé, ale malá dávka má dle studií opačný vliv, a to ten, že dokáže pomoci nabudit dlouhodobou paměť. Takže – káva ano, ale nepřehánějte to.

Článek

čmáranice hlavní Foto:

Otestujte se: Co na vás prozradí vaše čmáranice?

Co na vás prozradí vaše výtvory, které si často bezmyšlenkovitě kreslíte na kus papíru?

6. Vynechte víno

Víme, že toto neslyšíte rády, ale pár skleniček vína každý večer není nejlepší způsob, jak si zachovat svěží a mladou paměť. Nedávná studie dokonce ukázala, že ženy ve středním věku, které pijí více než dvě a půl sklenice vína denně mají větší problémy s pamatováním běžných věcích o 6 let dříve než ty, kteří pijí jen občasně.

7. Udělejte si chvíli pro sebe

Možná nejdůležitější ze všech je moment, ve kterém jste klidná a bez stresu. Meditace nebo soustředění na vaše dýchání, jóga… to všechno jsou dobrá cvičení, která vám uleví od stresu. A jak už jsme zmínili, stres není zrovna nejlepší pro dobrou paměť. Meditace není něco, na co potřebujete karimatku a velkou tělocvičnu. Oči můžete zavřít kdekoliv a myslet na věci, které vás dělají šťastnou. Soustřeďte se jen na vaše dýchání a nechte stres pomalu rozplynout.

Připravila: Martina Hrušková

Článek je zařazen v: sport, káva, paměť, cvičení doma, jak zlepšit paměť, káva turek, káva s mlékem, sudoku, křížovka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama