zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Káva: Co ve skutečnosti dělá s naším tělem?

Co udělá kávička s naším mozkem?
Autor: thinkstock.com Co udělá kávička s naším mozkem?
motlovk , Vydáno: 18.02.2014
Kdo by si občas nedopřál šálek dobré kávy. Bojíte se, že si tím škodíte? Spíš naopak. Jaké jsou další mýty o kávě a kofeinu?

reklama

Káva škodí zdraví

Vliv kávy na lidské zdraví není úplně jednoznačný. Nejdůležitější je pít kávu v rozumném množství, tedy maximálně čtyři šálky denně.

V takovém případě má totiž kofein povzbuzující účinky: podporuje činnost mozku, zlepšuje pozornost i paměť, pomáhá odstranit únavu a zlepšuje náladu.

Káva kromě toho patří mezi antioxidanty, které mohou vést ke snížení výskytu srdečně-cévních chorob a zamezit vzniku některých typů cukrovky. Ovšem pozor! Nadměrné pití kávy už organismus skutečně zatěžuje, způsobuje podrážděnost a zvýšenou srdeční činnost.

Držíte dietu? Tak zapomeňte na kávu!

Káva sama o sobě nemá vliv na snižování váhy. „Je ale samozřejmě potřeba používat zdravý rozum a přemýšlet, na jaký způsob ji budete pít. Espresso s mlékem a jednou kostkou cukru by vaší linii nemělo nijak zásadně uškodit, stejně jako občasný dezert.

Velký počet šálků se šlehačkou nebo smetanou a k tomu tři a více kostek cukru už ale váš hubnoucí režim může sabotovat,“ říká Luboš Martínek, šéfbarista kavárenské sítě CrossCafé.

Článek

Nádherně voní, neodolatelně!

10 znaků, že jste závislí na kávě

Tenhle nápoj milujete a potřebujete. Je to ještě normální?

Malé espresso obsahuje hodně kofeinu

Někdo pije raději kávu z šálku, kam se vejde více vody, protože podle něj obsahuje méně kofeinu než silné espresso. Jenže to je omyl. Klasické espresso se obvykle připravuje z všeobecně kvalitnější Arabiky, která obsahuje asi poloviční množství kofeinu než běžně rozšířená Robusta.

Stejně tak způsob přípravy je jiný. Horká voda kávou prochází kratší dobu, takže se do výsledného nápoje dostane v porovnání se všemi ostatními druhy kávových nápojů nejméně nežádoucích látek. Pokud tedy chcete kávu s nižším obsahem kofeinu, dopřejte si právě malé espresso.

5 druhů potravin, které tlumí mozek

5 druhů potravin, které tlumí mozek

Káva zvyšuje krevní tlak

Že káva zvyšuje krevní tlak, se tak nějak obecně traduje. Běžná dávka kofeinu, která odpovídá zmiňovaným čtyřem šálkům denně, ale nijak riziková není. Pokud kávu pijí lidé, kteří na kofein nejsou zvyklí, může se jim tlak krátkodobě mírně zvýšit, jestliže si ale budou dopřávat kávu pravidelně, organismus si na kofein zvykne a tlak se vrátí k původním hodnotám.

ana

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama