Kdo potřebuje víc spát? Muž nebo žena?

„Zítra vstáváš s dětmi ty, já už nemůžu a potřebuju se dospat!” Zní vám to povědomě? O tom, kdo je víc vyčerpaný, vede neustálé spory většina párů. Na čí straně je vlastně pravda?

Britští experti už v tom mají jasno. Jsou to ženy! Měly by spát déle než muži, a to minimálně o dvacet minut. Důvod je prostý. Během dne se často zabývají více věcmi naráz a jejich mozek jede na 100 %. „Jednou z hlavních funkcí spánku je regenerace mozku, aby mohl druhý den zase svěže fungovat. Ženy ho namáhají více, a proto potřebují spát déle,“ tvrdí profesor Jim Horne, ředitel projektu, který zkoumá spánek na univerzitě v Anglii.

Kdo víc spí, stárne pomaleji

„Během hlubokého spánku se mozková kůra, což je část mozku zodpovědná za uchovávání informací, uvolňuje. Není v takovém zápřahu, jako když bdíme. Pomalu přichází do obnovovacího módu. Čím více mozek pracuje během dne, tím více se potřebuje regenerovat, tudíž spát. Ženy ho používají více než muži. Dokáží si lépe uspořádat čas a jsou flexibilnější. Z tohoto důvodu potřebují více spát,“ tvrdí profesor Horne. I muži, kteří hodně pracují a musí nepřetržitě zaměstnávat mozek, potřebují více spánku než průměrní muži. Stále ale méně, než zaneprázdněné ženy. Těm ale průměrně stačí spát o 20 minut déle, i když u každé je to individuální.

„Průměrný dospělý člověk potřebuje spát okolo šesti až osmi hodin za noc. Některé ženy trpí poruchami spánku během těhotenství a následně i po narození dítěte. Starší ženy mívají neklidný spánek během menopauzy. Poté se jejich spánek vrací do normálu. To je dalším důvodem, proč ženy potřebují více relaxovat,“ tvrdí profesor Horne.

Hlavně kvalitně

Nejkvalitnějšího odpočinku si užíváme v hlubokém spánku. Vědci zjistili, že poté, co spánek přejde do lehčí fáze, začneme být mnohem citlivější na okolní zvuky. Často reagujeme ve spaní na slova, kterým přikládáme velký význam. Pokud někdo zašeptá naše jméno, máme větší šanci, že se vzbudíme, než když někdo řekne slova, která nás vůbec nezajímají.

Pokud lidé sdílí jednu postel, lehčí člověk má větší tendence se budit, jakmile se ten těžší pohne. Proto ženský spánek je často neklidný kvůli muži, který spí na druhém konci postele. Oba se vzbudí, ale žena se hůře vrací do říše spánku než muž. Asi 18% žen prohlašuje, že má špatný spánek zhruba pět dní v týdnu ve srovnání s 8% mužů. Nizozemské studie z minulého roku zjistily, že ženy často podceňují dávku spánku, kterou by měly den co den dostat. Mnozí lidé špatně spí, protože mají osobní problémy. V této situaci ovšem na pohlaví nezáleží, unavení jsou všichni.

Probděli jste noc? Stačí dát si dvacet!

„Někteří lidé tvrdí, že dokáží spát jen pět hodin za noc. Většinou se ale nepřiznají, že si odpoledne minimálně na hodinku schrupnou,“ říká profesor Horne. Takhle funguje spousta lidí. Stejně to měl i Winston Churchill. Přes noc spal jen čtyři hodiny, ale nikdy si neodpustil dvouhodinovou odpolední siestu. Nemá cenu se strachovat o to, abyste měli dostatek spánku. Pokud jste přes noc zamhouřili oči jen na chvíli, nepotřebujete spánkový deficit dospávat do dvou hodin odpoledne. Důležité je, abyste se alespoň na chvíli dostali do hlubokého spánku. V něm se mozek nejlépe zregeneruje. Takže pánové, nechte nás ženy dospat. Bude nám to pak lépe myslet.

Zdroj: patalie.cz

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.