Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Klasické knihy vs. čtečky: Co škodí očím víc?

My Češi jsme národem opravdových knihomolů – za knihy utratíme i přes pět tisíc korun ročně. Většinou nevynecháváme četbu ani na dovolené, kam si stále častěji bereme e-knihy. A řada lidí si klade otázku, zda jejich četba neškodí zraku víc, než listování papírovou klasikou.
Vydáno: 14.06.2017
Je lehká a vejde se do ní spousta knížek
Autor: iStock Je lehká a vejde se do ní spousta knížek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bez mobilního telefonu se na dovolené neobejde 94 procent Čechů, 36 procent dovolenkářů si do kufru přibalí notebook a stále větší množství lidí mění na dovolené papírové knihy za elektronické čtečky. Jsou praktické, lehké a vejde se do nich spousta knih. Elektronické knihy je ovšem možné číst i na jiných zařízeních, například na notebooku, tabletu nebo mobilu. Čtečky ale jako jediné nejsou podsvícené a jejich displej je odlišný od displejů ostatních vyjmenovaných zařízení. „Displej čtečky se neleskne a nebliká. Proto jsou na čtení e-knih nejvhodnější a nejméně namáhají a unavují oči. Zároveň je jejich rozlišení uzpůsobeno právě čtení, nízké rozlišení tabletů nebo počítačů způsobuje kostrbatost písma, což zraku škodí,“ vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Na elektronické knihy jsme si zvykli velice rychle, hlásí se k nim asi třetina čtenářů. Nejčastěji je ale čteme na osobním počítači nebo notebooku. Čtečku zatím v Česku vlastní kolem půl milionu čtenářů. „Dospělým čtenářům nejlépe vyhovuje velikost 9 až 10 bodového písma. Menší písmo zrak brzy unaví. Výhodou e-knih u lidí s dioptrickou vadou je, že si mohou písmo přizpůsobit svým potřebám. Pokud lidé čtou knihy na čtečkách, znamená to pro zrak zhruba stejnou zátěž jako při čtení klasických knih. Díky speciálnímu displeji na bázi elektronického inkoustu text vypadá jako tištěný na papíře,“ říká Pavel Stodůlka.

Pravidlo 10-10-10

Při čtení elektronických knih na podsvíceném displeji se oko unaví rychleji. Studie uvádějí, že na únavu očí si stěžuje až 90 procent lidí pracujících s počítačem, stejné je to i při čtení e-knih. „Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než normálně. Tím ale povrch oka velmi trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut promrkat. Zároveň je dobré dodržovat pravidlo 10-10-10. Po každých 10 minutách by se člověk měl po dobu 10 sekund dívat na předmět vzdálený alespoň 10 metrů, nejlépe z okna,“ doporučuje odborník.

Sluneční brýle jsou základ!

Před škodlivým UV zářením je nutné chránit nejen vaši kůži, ale také oči a to i při čtení. Podstatné je zvolit kvalitní sluneční brýle. K moři jsou nejvhodnější sluneční brýle kategorie 3, ta je označena na sklech každých brýlí. Navíc při čtení knih při ostrém slunečním svitu mohou oči začít dřív bolet – to je způsobeno tím, jak se paprsky odrážejí od bílého papíru.

-ak-

Pomocí akupunktury lze odstranit i některé oční vady

Horší se vám zrak? Zkuste oční jógu, akupunkturu nebo správné potraviny

Pozorně se zadívejte...

8 věcí, které se vám oči snaží sdělit o vašem zdraví

 

Desatero pro ochranu zraku před negativním působením elektroniky

Desatero pro ochranu zraku před negativním působením elektroniky

Článek je zařazen v: oči, čtení, čtečka, elektronická kniha
Reklama