Zdraví a nemoci

10. dubna 2018 11:18

Martina Čerňanská

Léky na čištění těla a kašel vám rostou přímo pod okny!

Konečně je jaro! Na jednu stranu nám slunce dobíjí baterky, na druhou stranu bojujeme s únavou i virózami. Zkuste vyrazit za humna a poradit tělu pomocí prvních jarních bylinek. Které se na co hodí?

Spousta vitamínů a minerálů začíná už nyní rašit pod každým druhým keřem. Naše zbědované tělo volá po očistě a odlehčení, touží po vitamínech a prosí o novou energii, nejlépe v přírodní formě. Ještě než vyprázdníte v lékárně peněženku, podívejte se, jestli vám jarní zdraví neroste přímo pod nosem.

Jarní detox: kopřiva, bříza a medvědí česnek

Potřebujeme ho jako sůl. Pročistit se a začít znovu, zčerstva a zlehka. Nemusíte se dát na cestu pilulek, jen se rozhlédněte, kde už vylézají první kopřivy. Výhonky mladých kopřiv mají schopnost skvěle čistit organismus! Uvařte si výluh nebo přidejte hrst spařených kopřiv do salátu, který bude rázem plný vitaminů C a B, provitaminu A, draslíku, vápníku, železa a mnoha dalších prospěšných látek. Povzbudíte metabolismus, snížíte hladinu krevního cukru, pročistíte játra, ledviny i žlučník. Připravte se, že budete trochu více běhat na malou, ale perfektní jarní detox organismu máte zaručen. Nepřekračujte ovšem dávkování dvou šálků čaje denně a kúru z kopřiv užívejte maximálně tři týdny!

S detoxem vám krásně pomůžou i první lístky břízy. Bříza má totiž silné detoxikační účinky, a je proto vhodná jako přípravný prostředek, který pročistí a připraví tělo pro léčebný proces jinými účinnými látkami.

Milovat budete i medvědí česnek, který je nejen chutný, ale i léčivý. Po dlouhé zimě nenajdete nic lepšího, ostatně i medvědi to věděli a na jaře si rádi pochutnávali na lánech zelených výhonků. Kromě pořádné porce vitamínů vám konzumace medvědího česneku přinese nižší krevní tlak, odhleníte se a důkladně pročistíte celý organismus včetně žaludku, střev, ledvin a krve.

PŘEČTĚTE SI: VELKÝ SPECIÁL MEDVĚDÍHO ČESNEKU – VÍCE JAK 30 RECEPTŮ!

Kašel a nachlazení: sedmikráska, fialka a podběl

První jarní krásky jsou zároveň i účinnými bojovnicemi proti kašli. Máme na mysli sedmikrásku chudobku, fialku a krásně žlutý podběl, který patří mezi úplně první květiny. Sedmikrásky stačí natrhat, opláchnout a posypat s nimi salát nebo chleba s máslem. Dodají vám potřebný vitamin C, ale také inulin, flavonidy nebo minerální látky. Sirup nebo výluh ze sedmikrásky oceníte při zánětech dýchacích cest, kašli nebo při chřipce, ale také pomáhá látkové výměně v játrech nebo proti otokům.

Vyzkoušet můžete i účinky fialek, které nejsou zdaleka jen krásné a vonné, ale i léčivé. Fialka neboli violka vonná léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu i chřipce. Velmi dobře působí hlavně na starší lidi a děti, kterým můžeme připravit teplý výluh rovnou do mléka. Čaj z violky obsahuje metylsalicylát příbuzný s acylpirinem, který zmírňuje bolesti hlavy, a voňavý odoratin snižující krevní tlak.

Naše babičky nedaly dopustit také na účinky podbělu. Podběl vypadá trochu jako pampeliška, ale má menší hlavičky a strukturovaný stonek. Pokud trpíte kašlem, nasbírejte si ho na čaj, má totiž dezinfekční a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů.

Jednu čajovou lžičku květů a řezaných lístků zalijete čtvrt litrem vroucí vody, necháte 15 minut louhovat a vypijete.

Mohlo by vás dále zajímat:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.