Lymfa: Proč tu svou co nejdřív rozhýbat

Soustava, která zbavuje naše tělo toxických látek. Jak lymfa funguje a k čemu slouží lymfodrenáž?

Lymfa je čirá tekutina kolující v lymfatických cévách, přičemž sbírá škodliviny z celého těla. Lymfatický systém je čisticí mechanismus, který funguje téměř paralelně s krevním oběhem a je tvořen sítí malých vlásečnic, větších cév a kanálků, jimiž míza protéká, a mízními uzlinami, které slouží jako filtry.

Krevní oběh závisí na práci srdce, jež pumpuje po těle krev, zatímco lymfatický neboli mízní systém využívá tlak z běžné činnosti svalstva, které uvádí mízu do pohybu a nutí ji obíhat po těle. Lymfy máme v organismu asi jeden litr a její složení se podobá krevní plazmě, avšak lymfa obsahuje méně bílkovin a více chloridu sodného než plazma.

Když lymfa nekoluje

Tok lymfy závisí tedy na pravidelném pohybu, a pokud se vám pravidelného pohybu nedostává, začnou se vám zanášet lymfatické uzliny. Ucpání těchto mízních filtrů může způsobit otoky, celulitidu, akné, rozšířené póry v obličeji a pochopitelně únavu, neboť organismus zaneřáděný toxickými látkami je logicky vyčerpaný a unavený.

Oběh lymfy souvisí též se zátěží jater a ledvin – čím hůře lymfa koluje, tím hůře šlapou játra i ledviny. Lymfu a s ní související látkovou výměnu tedy musíte zrestartovat pravidelným pohybem, ke kterému připojíte zdravé stravování a pití alespoň litru vody denně.

Cvičte, venčete psa, jezděte na kole a kolečkových bruslích nebo se milujte, ale dělejte to pravidelně, ať vaše lymfa uhání jako vítr.

Jen masáž nestačí

Na rozproudění lymfy výborně fungují lymfomasáže nebo též lymfodrenáže. Ovšem žádná metoda není samospásná, proto mějte na paměti, že i blahodárné masáže lymfy je třeba podporovat disciplinovaným tréninkem, protože lymfa bude správně proudit a zbavovat tělo zplodin jedině tehdy, pokud budete efektivně hýbat svalovou soustavou.

Lymfodrenáže u odborníků si můžete dopřát klasické, manuální, tedy ruční, které jsou nejefektivnější a velice příjemné. Nebo si můžete vybrat lymfomasáže přístrojové, které terapeutky doporučují jen jako doplňkovou léčbu či kúru, protože žádný nástroj nikdy nedosáhne dobře na všechna lymfaticky strategická místa tak dobře, jako hbité prsty terapeutčiny.

Třetí variantou lymfomasáže je aromamasáž, při které vám lymfu rozhýbají účinné esenciální oleje vmasírované do míst, kde míza obíhá a sbíhá se v uzliny čili toxické filtrovací stanice.

Zuzana Šustová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.