11. listopadu 2019 07:00
Martina ČerňanskáLysin – nenahraditelná aminokyselina
Lysin - pomáhá v boji proti virům, podporuje duševní aktivitu. Je jedním ze základních stavebních kamenů proteinů, které sehrávají strategickou roli při mnoha životních pochodech.
Tato esenciální aminokyselina se stará o zlepšení našeho zdravotního stavu při virových a zánětlivých infekcích, pomáhá nás chránit před vznikem oparů, pozitivně ovlivňuje vstřebávání vápníku a tím i pevnost kostí, napomáhá zlepšit hojení ran a zlomenin, usnadnit trávení, snížit komplikace při cukrovce, zkvalitnit kardiovaskulární zdraví, zmírnit stres a zvýšit duševní čilost... Je tedy doslova nezastupitelnou univerzální aminokyselinou.
Zlepšuje imunitu, pomáhá při oparu
Lysin patří mezi jedinečné vysoce účinné stimulátory imunity. Podílí se na tvorbě kolagenu – základního proteinu nacházejícího se ve všech pojivových tkáních. Posiluje tak jejich pevnost a celistvost, díky čemuž napomáhá zabraňovat rozšiřování infekcí v těle. Pomáhá tlumit mnohé bakteriální i virové infekce. Může pozitivně ovlivnit např. bolestivý opar, který způsobuje virus herpes simplex – obzvlášť účinně působí proti virům pásového oparu. Výzkumníci z Marylandské univerzity, kteří se dlouhodobě věnují zkoumání účinků lysinu, ve své studii věnované účinku lysinu na herpex simplex poukazují na fakt, že při tomto virovém onemocnění hraje důležitou roli vysoká hladina argininu (aminokyselina, která vzniká v játrech a ledvinách). Virus herpex simplex totiž vyžaduje arginin pro svou replikaci a vysoká hladina lysinu tento proces potlačuje. Cílenou suplementací lysinu lze tedy rozvoji této virové infekce zabránit.
Podporuje vstřebávání vápníku, budování kostí i svalů
Jelikož lysin se podílí na tvorbě kolagenu, nejrozšířenějšího proteinu v lidském těle, který je stavebním prvkem kostí, svalových vláken a chrupavky a zároveň podporuje efektivní vstřebávání vápníku, pomáhá předcházet zlomeninám kostí. Jeho nedostatek může vést ke jejich křehkosti a je jedním z důvodů, proč mají lidé s jeho deficitem oslabené kosti. Klinické studie potvrdily, že lysin lze používat při prevenci a léčbě osteoporózy. U pacientek, které užívaly lysin se prokázala lepší absorpce vápníku a jeho menší vylučování. Prokázalo se, že lysin současně zlepšuje využívání mastných kyselin při pohybové aktivitě, díky čemuž podporuje vitalitu vazivových tkání a chrupavky. Tato esenciální aminokyselina je důležitá pro tvorbu bílkovin nezbytných pro stavbu buněk, tvoří se z nich nové tkáně, které se používají na opravy poškozených částí. Díky tomu účinně napomáhá regeneraci svalstva, hojení ran a zlomenin. Nedostatek lysinu může vést k delší rekonvalescenci a doba hojení se může viditelně prodloužit.
Usnadňuje trávení, pozitivně působí při cukrovce
Pravidelný příjem lysinu podporuje činnost trávicího ústrojí, zejména střev, usnadňuje trávení a vstřebávání výživných látek. Zároveň má také příznivý dopad na detoxikaci organismu od olova. Podle studie realizované s pacienty s diabetem, lysin napomohl zvýšit sekreci inzulínu a snížit hladinu glukózy v krvi. Ukázala se jeho důležitá role u pacientů s prvními příznaky diabetu – potěšující je jeho schopnost napomoci zabránit glykaci krevních bílkovin a ochránit je tak před poškozením očí a nervových buněk.
Symptomy nedostatku lysinu:
- ztráta chuti k jídlu
- nadměrné vypadávání vlasů
- neschopnost koncentrace
- únava
- pochmurná nálada
- krví podlité oči
- ledvinové kameny
- anémie
- ochromení růstu
- nevolnost
- závratě
Zkvalitňuje kardiovaskulární zdraví
Jedním z nezanedbatelných efektů lysinu je i zlepšení stavu kardiovaskulárního systému. Lysin příznivě ovlivňuje cévy a srdce a blokováním tvorby triglyceridových a cholesterolových usazenin v krvi pomáhá předcházet ateroskleróze. Usnadňuje proudění krve cévami bez usazování tuků a vytváření škodlivých aterosklerotických plátů na cévních stěnách. Tento účinek lysinu je znám jen několik desetiletí a zajímavostí je, že za jeho objev byla udělena v roce 1987 Nobelova cena.
Bdělost lysinu nad naším zdravím je tedy výsledkem dlouhodobého vytváření komplexních mechanismů, proto je důležitý jeho systematický příjem.
Přirozeným zdrojem lysinu jsou maso – především hovězí, jehněčí, kuřecí a ryby (losos, tuňák), mléčné výrobky (eidam, parmazán), vejce, luštěniny (fazole, čočka), zelenina (cibule, brokolice, brambory), quinoa, jáhly, amarant a také ořechy (arašídové, vlašské, lískové), sójové produkty či dýňová semínka.
Díky kanadskému výrobci přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd., který přinesl řešení ve formě výživového doplňku Jamieson Lysin + Zinek & Vitamin C, můžeme účinek lysinu zakusit i v optimální kombinaci s dalšími zdraví prospěšnými látkami. Esenciální aminokyselina lysin společně se zinkem a vitaminem C výrazně podporují posílení imunitního systému a příznivě působí na obranyschopnost organismu. Přípravek má vysokou antioxidační aktivitu, pomáhá efektivně tlumit průběh některých virových infekcí – obzvlášť účinně působí proti viru herpes simplex. Napomáhá předcházet či zmírňovat průběh herpetické infekce u osob s chronickým herpes, který může v těle přetrvávat a při oslabení imunity se následně projevit v různé intenzitě.
Triumf vlastního firemního výzkumu
Lysin i další přírodní výživové doplňky vyráběné kanadskou firmou Jamieson Laboratories Ltd. jsou jedinečně navrženy, připraveny a kontrolované interními výzkumnými pracovníky ve farmaceutických laboratořích, které jsou nedílnou součástí společnosti. Lze je označit doslova za triumf vlastního firemního výzkumu a vývoje. Jsou farmaceuticky testovány na zaručení účinnosti a absolutní klinické čistoty – díky programu 360 Pure, kterým společnost Jamieson zavedla do výrobní praxe nejnáročnější standardy, podléhá totiž každý výživový doplněk z její produkce až 360 patentovaným krokům kvality. Výrobní postupy a kontrolní testy zabezpečují maximální aktivitu a biologickou dostupnost účinných látek. Nejmodernější technologie biologicky aktivní látky chemicky nemění a nezbavuje přirozených vlastností.
Posila pro sportovce
Deficit lysinu se projevuje často u sportovců, kteří vykonávají tvrdé a náročné tréninky. Jeho nedostatek je často doprovázen anémií, zpomalením hojení ran, únavou, a také delší dobou regenerace po tréninku. Příjem lysinu u sportovců může napomoci zvýšení produkce růstového hormonu a podpořit také fyzický výkon. Jelikož lysin je stavební jednotkou proteinů, může pozitivně ovlivnit i rychlou regeneraci a růst svalové hmoty. Navíc pomáhá produkovat kolagen, což má příznivý dopad na pevnost chrupavek a svalových tkání, které jsou při tréninku příliš namáhané.
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) dávka lysinu, kterou by měl zdravý člověk přijmout, je 30 mg/kg tělesné hmotnosti nebo přibližně 2,1 g/70 kg tělesné hmotnosti.
http://www.who.int/nutrition/publications/nutrientrequierements/WHO_TRS_935/en/