Maca = energie života, podpora plodnosti

Maca, produkt známý jako peruánský ženšen, v jazyku domorodců zní jako ma-ca, z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje tělo...

Maca, produkt známý jako peruánský ženšen, v jazyku domorodců zní jako ma-ca, z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje tělo. První písemná zmínka o tomto kořenu pochází z roku 1553 – ze záznamů v Kronice španělských dobyvatelů And se dozvídáme, že bojovníci Inků a Španělů konzumovali před bojem velké množství kořenu macy pro podporu bojového ducha a výdrže. Tato rostlina, neuvěřitelně odolná vůči drsným podmínkách And, byla po staletí pro místní obyvatele základní součástí potravy, zásobující organismus energií a zvyšující jeho odolnost. Kořen macy byl zároveň vyhledávaným prostředkem pro zvýšení potence a plodnosti – pro své povzbuzující účinky na sexuální apetit byl označen jako afrodiziakum z And. A právě díky těmto svým vlastnostem se stal kořen vzácným platidlem při obchodování.

Rezervoár živin

Maca je bohatá na obrovské množství živin – vitamíny: A, B1, B2, B3, C, D a E, minerály a stopové prvky: železo, hořčík, měď, zinek, sodík, draslík, vápník, fosfor, síru, bizmut, křemík, bór a jód, a taktéž proteiny, enzymy, aminokyseliny, vlákninu, komplexní alkaloidy a steroly i další unikátní složky, tzv. makeány a makamidy – právě ty napomáhají výrazně nastartovat organismus, zvyšovat jeho sílu a výkon.

Kvůli svému bohatému nutričnímu složení je dnes maca středobodem pozornosti farmaceutického a medicinského výzkumu. Řada celosvětových studií potvrdila nejen její mimořádný dosah na sílu a výkonnost. Taktéž se ukázalo množství dalších zdravotních účinků pozitivně ovlivňující hormonální systém a tím následně také fyzický a psychický stav člověka. Hormony jsou totiž základem životaschopnosti našeho organismu. Bez hormonů lidský organismus fungovat nemůže. Řídí tělesné pochody na buňkové úrovni a nad jejich správnou činností bdí právě hormonální systém.

Přírodní cesta obnovy hormonální rovnováhy

Za unikátní považují výzkumníci schopnost macy přirozenou cestou nastolit v těle hormonální rovnováhu. Jelikož hormony zasahují do všech životních pochodů v našem organismu, pokud se s nimi něco děje, může to následně poznačit naše fyzické, ale také psychické zdraví. A právě tu může výrazně pomoci maca. Ojedinělé složení živin v této vzácné rostlině přímo ovlivňuje endokrinní systém – maca totiž obsahuje množství stavebních látek, které jsou nenahraditelnými složkami hormonů a tělo si z nich hormony dokáže přirozeně vyrábět. Právě díky nastolení hormonální balance se daří mace zároveň vyladit rozladěné životní pochody a navrátit tak tělu fyzické i psychické zdraví.

Znovu získaná hormonální rovnováha přináší tak množství benefitů pro celkové zdraví organismu.

Zvýšení libida a potence, podpora plodnosti

Maca dokáže přirozenou cestou vyladit činnost hypotalamu a hypofýzy, které řídí činnost žláz s vnitřní sekrecí, jako jsou nadledvinky, štítná žláza, slinivka a další. Tím tak dostane do rovnováhy steroidní hormony – testosteron, progesteron a estrogen. Bez nežádoucích vedlejších účinků pomáhá zlepšit sexuální funkce a také fertilitu u obou pohlaví. U mužů pozitivně ovlivňuje kvalitu i počet spermií a u žen vývoj vajíček. Zlepšuje nejen samotnou plodnost, ale přispívá také k zvýšení libida – je považována za účinné afrodiziakum. Zvyšuje sexuální touhu, pomáhá při léčbě mužské impotence, menstruačních poruchách a je účinným prostředkem k oddálení hormonálních změn, které přicházejí se stárnutím. Vzhledem k tomu, že maca účinně vyrovnává hladinu hormonů, její pravidelné užívání přispívá k regulaci návalů horečky a nočního pocení v menopauze.

Zmírnění deprese, stresu a únavy

S bohatým obsahem živin v koření macy souvisí její schopnost pozitivně ovlivnit emocionální stav – díky příznivým účinkem na náladu pomáhá zmírnit vnímání úzkosti a stresu, napomáhá zvládat nervové napětí. Stabilizuje náladovost a deprese, příznivě účinkuje při únavě – má jedinečný efekt při chronickém únavovém syndromu. K nejznámějším tradičním způsobům použití macy pro tento účel patřilo její přidávání do speciálních čajů během tanečních ceremónií Inků, což přispívalo k uvolnění a nastolení radostné mysli účastníků…

Posila duševní bdělosti, paměti a koncentrace

Díky stimulačním účinkům maca podporuje duševní bdělost, pozitivně ovlivňuje paměť a schopnost učit se – napomáhá také při oslabení paměti a poruchách koncentrace. Její povzbuzující efekt je rovnoměrný a trvalý a hlavně v porovnání s kávou a čajem nezatěžuje nadledvinky. Její schopnost vzpružit paměť ocení hlavně duševně pracující lidé při extrémním množství pracovních povinností a studenti ve zkouškovém období.

Pomoc při osteoporóze a hojení zlomenin

Díky obsahu organického, snadno vstřebatelného vápníku a hořčíku i dalších minerálů v optimální kombinaci zabraňuje maca odvápňování kostí a je účinnou pomocí v boji proti osteoporóze. Zároveň má velmi dobrý vliv na urychlení hojení zlomenin kostí. Z výsledků nedávno uskutečněné studie na myších s odstraněnými vaječníky vyplynulo, že maca dokáže zmírnit těžkosti související s osteoporózou vyvolanou hormonálními změnami v menopauze. Přispívá k zlepšení hustoty a pevnosti kostí.

Zlepšení kvality pokožky a vlasů

S vysokým obsahem výživných látek v mace a zároveň její schopností vyrovnávat hladinu hormonů souvisí také její vliv na zlepšení kvality pokožky – čistí pleť od pigmentových skvrn a pomáhá při akné, pokud akné souvisí s hormonální nerovnováhou. Rostlinný výtažek dokáže organismus zpracovat mnohem lépe než přípravky na akné založené na chemické bázi. Maca je výjimečně účinná také při vypadávaní vlasů z hormonálních důvodů, když jiné přípravky neúčinkují. Je také vhodnou prevencí proti jejich vypadávání a zároveň podporuje růst vlasů.

Čistý rostlinný výtažek této životodárné byliny v přípravku Jamieson Maca 1000 mg z produkce kanadského výrobce přírodních vitamínů Jamieson Laboratories Ltd. obohatil v současnosti nabídku lékáren.

Povolený doping na zvyšování kondice Fakt, že kořen macy byl pro své bohaté nutriční složení pro původní obyvatele And základním zdrojem energie, nenahraditelným při zvyšování fyzické kondice a síly, inspiroval lékaře sportovců k uskutečnění celosvětové studie, do které byli zapojení běžci na dlouhé tratě. Ze studie vyplynulo, že maca díky rovnoměrnému a trvalému přílivu energie zvyšuje vytrvalost při běhu na dlouhé tratě a zároveň přispívá k budování svalové hmoty. Současně pozitivně ovlivňuje fyzický a psychický stav vytrvalostních sportovců. Na základě těchto zjištění doporučují lékaři sportovcům používat macu při vytrvalostních a silových sportech na podporu optimální výkonnosti jako povolený přírodní doping. Díky tomu, že neobsahuje kofein, rafinovaný cukr ani žádné nepovolené látky na zvýšení energie, vzbuzuje u sportovců stále větší zájem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.