Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Máta peprná - zázrak pro vaše zdraví a krásu

Když se řekne máta, většině z nás se vybaví svěží dech, který nám dávají mátové bonbóny, pasta na zuby, žvýkačky anebo oblíbený letní drink Mojito. Také ji často přidáváme salátů nebo jako doplněk slaných pokrmů. To je ale jen drobnost v porovnání s tím, co máta dokáže s naším zdravím a krásou.
Vydáno: 14.08.2016
Máta - zázrak pro vaše zdraví a krásu
Autor: Imgur a thinkstock.com Máta - zázrak pro vaše zdraví a krásu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to vlastně takový malý zázrak. A navíc je velmi dostupná a můžete si ji pěstovat na zahrádce nebo za oknem.

Nejznámější z druhů máty je máta peprná. Krásně voní a navíc ji můžete spotřebovat úplně celou - nejen proto se stala právem velice populární nejen v kuchyni, ale i v medicíně.

1. Pomáhá při nevolnostech

Také vám vždy babičk nebo maminka radily, abyste si při žaudečních nevolnostech vzali mátovou žvýkačku? Bohaté aroma máty totiž může ulevit od břišních bolestech a také pomáhá při bolestech hlavy. Stačí jednoduše nadrtit pár lístku máty, nebo žvýkat mátovou žvýkačku, nebo cokoliv, co obsahuje aroma máty a uleví se vám.

Máta - zázrak pro vaše zdraví a krásu Foto:

2. Uvolňuje ucpaný nos

Máta obsahuje přírodní mentol, který proudí dýchacími cestami a čistí je jako chladný, silný závan čerstvého větru. Také obsahuje protizánětlivé složky jako je kyselina rozmarýnová, která pomáhá v boji proti alergii. Pití mátové čaje nebo inhalace samotného aroma mátového oleje pomáhá zvýšovat imunitu.

3. Čistí pleť

Vysoký obsah vitaminu A v mátě pomáhá tělu regulovat nadměrnou produkci potu a mazu. Zároveň také  antioxidanty, které jsou obsaženy v mátě, udržují pokožku zdravou, čistou a bez bakterií. Na pleť si můžete mátu dát jako čistící pastu, a to smícháním máty s např. citronovou šťávou nebo okurkou, které jsou také velmi prospěšné pro vaši pleť.

4. Zlepšuje ústní hygienu

Tento tip určitě všichni již znáte, poněvadž máme asi všichni ve své koupelně právě pastu s příchutí máty. Máta je obecně vhodná v boji proti bakteriím a nepříjemnému zápachu z úst. A v kombinaci právě s mátovou pastou může přijít vhod také mátový olej, kterým si ústa můžete propláchnou a zbavit se tak všech nečistot, bakterií a zápachu.

5. Je plná prospěšných antioxidantů

Podle několika studiích je máta jednou z potravin obsahující nejvyšší počet antioxidantů. Antioxidanty ničí nečistoty v těle, které mohou vést k nemocem. Takže i kdybyste měli jen ucpaný nos nebo cítili nevolnost, jednoduše si dejte pár lístků máty a žvýkejte.

6. Napomáhá při trávení

Konzumací nebo pouhou inhalací máty zvyšujeme tvorbu slin v našich ústech, které následně napomáhají ke správnému trávení. Snězením máty před nebo během jídla také pročistíme naše tělo a připravíme jej na správné trávení.

7. Snižuje bolest při kojení

Často se ženám během kojení stává, že pokožka kolem bradavky je rozpraskaná, bolestivá nebo nateklá. I v tomto případě vám může pomoci máta - potírejte bradavky mátovým olejem. Dojde k rychlému zklidnění a oceníte i jeho protizánětlivé účinky.

8. Pomáhá při hubnutí

Trávicí enzymy, které máta obsahuje, vedou ke zdravému a dobře fungujícímu metabolismu, což může vést k rychlejšímu spalování tuků. Jednoduché, ne?:)

9. Napomáhá při depresích a únavě

Máta je také stimulant, který pomáhá osvěžit mozkovou aktivitu. Mentol obsažený v mátě je také známý pro své zklidňující účinky, takže pitím teplého mátového čaje nebo inhalací mátového aroma, můžete ihned uvolnit vaše tělo i mysl.

Přečtěte si také:

Nechte se léčit čistou vůní přírody

Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse

 Když se řekne máta, většině z nás se vybaví svěží dech, který nám dávají mátové bonbóny, pasta na zuby, žvýkačky anebo oblíbený letní drink Mojito. Také ji často přidáváme salátů nebo jako doplněk slaných pokrmů. To je ale jen drobnost v porovnání s tím, co máta dokáže s naším zdravím a krásou.
Článek je zařazen v: máta, Máta peprná, léčivá máta
Reklama