Zdraví a nemoci

10. prosince 2015 04:40

Lucie Průchová

Máte citlivé zuby? Pomůže správná technika čištění!

Krátká ostrá bolest zubů při zkousnutí něčeho studeného nebo naopak teplého – citlivost zubů, která trápí až 1/3 naší populace a patří mezi nejčastější stížnosti pacientů u zubního lékaře.

Správná technika čištění zubů slouží jako základ prevence citlivosti zubů. Citlivé zuby mohou být první známkou onemocnění dásní (paradentózy), která může vést až ke ztrátě zubů. Právě dentální hygiena pomáhá předcházet vzniku onemocnění dutiny ústní a učí správnou techniku čištění zubů.

Nepříjemná bolest, která vzniká reakcí na chlad, teplo, kyselost či sladkost je pouhým důsledkem citlivých zubů. Příčinou citlivých zubů bývá opotřebení zubní skloviny nebo obnažené zubní krčky tedy ústup dásní. Bolest, kterou cítíme je způsobena podrážděním nervových zakončení v zubní dřeni, která by správně měla být umístěná pod vrstvou skloviny. Výsledkem poškození skloviny je zvýšená citlivost zubů. Mohou být postiženy všechny zuby, ale ve většině případů bývají citlivé jen některé. „Pokud se čištění zubů a dásní provádí dlouhodobě nesprávně, může dojít k poškození zubní skloviny nebo až ke vzniku zánětu dásní a závěsného aparátu neboli paradentózy,“ varuje dentální hygienistka Bc. Lucie Psotová a dodává: „Technika čištění zubů je vždy důležitější než jeho doba.“

Citlivé zuby nereagují pouze na nápoje či potraviny, bolestivost se často projevuje i při čištění zubů zubním kartáčkem, což následně vede ke zhoršení ústní hygieny. Správným klíčem k prevenci citlivých zubů je udržet zdravé dásně a naučit se správné individuální technice čištění zubů, kterou by nám měl vysvětlit právě zubní hygienista. Důležité je používání měkkého zubního kartáčku, popřípadě přípravků na citlivé zuby. Je to však jen pouhé dočasné řešení, které není dostatečné. Neustálá péče je důležitá pro všechny zuby a o citlivých zubech to platí dvojnásob. Nicméně i přesto, že naše technika čištění zubů může být dokonalá, nedokážeme 100% zabránit tvorbě zubního kamene, který pouhým domácím čištěním zubním kartáčkem neodstraníme. „Doporučená frekvence návštěvy dentální hygieny je individuální na stavu dutiny ústní každého pacienta, obecně se ale doporučuje dvakrát až třikrát ročně a je velmi důležitá.“

„Citlivost zubů se často projevuje v období Vánoc v reakci na studený vzduch, konzumaci sladkého, střídání studených a horkých nápojů. Proto je dobré navštívit včas svého zubního lékaře a dentálního hygienistu a nenechat si těmito nepříjemnými pocity kazit sváteční chvíle,“ dodává aktuální radu Bc. Lucie Psotová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.