Máte oslabenou imunitu? OTESTUJTE SE!

Nezdravý životní styl, málo spánku či extrémní hygiena způsobují, že jsme mnohem více nemocní než dřív. Jak se dá zjistit, že je naše imunita oslabená?

Každé lidské tělo má svůj vlastní obranný systém, který ho chrání před různými druhy virů, bakterií, hub či parazitů, které by mohly vyvolat oslabení, onemocnění nebo smrt organismu a které se označují souhrnně jako patogeny. Ta část patogenu, která může vyvolat imunitní reakci, se nazývá antigen.

Jak funguje přirozená imunita?

Pokud některé organismy proniknou přes ochranné mechanismy imunity, pak jejich šíření v organismu brání fagocytující bílé krvinky. Mají schopnost „pohltit“ a uvnitř své buňky rozložit bakterie, cizí částice nebo i vlastní narušené buňky. Schopnost fagocytózy mají makrofágy, neutrofily a dendritické buňky. Tyto buňky se přemisťují do místa infekce a pomocí vylučovaných látek přivolávají další leukocyty z krevního oběhu i z kostní dřeně. Leukocyty vytvářejí valy bránící šíření infekce do těla. V místě jejich nahromadění vzniká zánět.

Názor odborníka:

Proč máme dnes čím dál častěji oslabenou imunitu?

„Řešíme tady civilizační problém, který vznikl s tím, že jsme začali všechno dezinfikovat. Vyplachujeme si dutinu ústní, dutinu poševní, a tím vyplavujeme bakteriální kmeny, které tam všechno chrání. Začali jsme všechno čistit, a to včetně potravin. Tím pádem se ale potraviny zbavily látek, které nás chrání např. před plísněmi. Nicméně je třeba dodat, že toto vše nevzniklo najednou. Je to součást adaptace. Málo se jedí syrová jídla, všechno se tepelně upravuje, a tím pádem se i třeba trávicí trakt stává více zranitelný. Samozřejmě existují látky, které mohou přímo způsobit enzymatické defekty, jako je třeba alergie na lepek, ale to je už věc nemoci.“

MUDr. Michael Kučera, odborník na mitochondriální a bioregulační medicínu

Jak se pozná oslabená imunita

Udělejte si orientační test. Pokud odpovíte na většinu otázek ano, máte s velkou pravděpodobností oslabenou imunitu:

Trpíte častou únavou?

Jste nepřetržitě ve stresu?

Máte žaludeční a střevní problémy?

Máte alergii či jste přecitlivělí na některé potraviny?

Trápí vás častá nachlazení a chřipky?

Trpíte nespavostí?

Objevují se záněty ústní sliznice, afty či kvasinková infekce?

Máte zubaté nebo vrubovité okraje jazyka?

Laboratorní test

Na vyšetření imunity vás bezplatně může poslat praktický lékař nebo specialista. Nechat otestovat se ale můžete i sami. Vyšetření vám udělá např. laboratoř Synlab. Ceník i odběrová místa naleznete na www.synlab.cz nebo Centrum klinické imunologie, více na www.imunologie.cz. Testování probíhá nejčastěji formou odběru krve ráno na lačno.

Průniku infekčních agens do organismu brání:

– povrch kůže

– sliznice střev, dutiny ústní a dýchací soustavy

Účinnost ochrany zvyšují:

– hleny, slizy, slzy, sliny

– kyselina mléčná v potu nebo mastné kyseliny mazu aj.

– přirozeným ochranným mechanismem je i kašel nebo zvracení.

Zdroj: časopis Health&Beauty

Zaujal vás tento článek? Můžete si jich přečíst mnohem víc. Prolistujte si zdarma jedno z čísel časopisu Health&Beauty:

Rádi byste, aby vám časopis Health&Beauty chodil rovnou do schránky? Doporučujeme zřídit si předplatné tištěné verze časopisu za pouhých 196 Kč za rok. Roční předplatné obsahuje 4 výtisky. TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 196 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na asistent@luxuryguide.cz. Do předmětu vpište "předplatné" a do textu zprávy svoji adresu. Harmonogram vydání: březen, květen, srpen, listopad. ELEKTRONICKÉ PŘEDPLATNÉ ČASOPISU HEALTH&BEAUTY – 48 Kč (4 VYDÁNÍ) Objednávejte na https://cs.publero.com/title/health-beauty.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky jídlo časopis organismus imunní systém

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.