zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Máte problémy se spaním a jste ve stresu? Vyzkoušejte nový tip jógy - nidra

Nemůžete spát? Vyzkoušejte jógu Nidra
Autor: istock.com Nemůžete spát? Vyzkoušejte jógu Nidra
cernanm , Vydáno: 02.07.2017
Je konec s hatha jógou, přichází jóga nidra. Tento druh cvičení spočívá v uvolnění těla i ducha a tato relaxace umožňuje lepší spánek bez probouzení.

reklama

"Hodina jógy nidra se rovná čtyřem hodinám spánku," ujišťuje učitel jógy Matthieu Wadell. Na jeho kurzech nejsou žádné pozdravy slunci nebo ásány. Účastníci pouze leží se zavřenýma očima a snaží se o co nejhlubší uvolnění. Až nastane večer, všichni bez problému usnou.

Co znamená nidra?

"Nidra znamená v sanskrtu spánek, ale nejde o takový spánek, jak bychom si představovali. Při našich hodinách přivádíme vědomí co nejblíže podvědomí, abychom uvolnili všechno napětí těla i ducha," popisuje učitel. Tato relaxační technika umožňuje lepší spánek, uvolňuje svalové a emoční napětí. Účinky je vidět už po první lekci.

Matthieu Wadell praktikuje stále klasickou jógu, která slouží k protažení svalů a dovoluje tělu více se uvolnit, dříve než se po půl hodince přejde k pozici vleže. Trvání relaxace závisí na cvičiteli, její doba může být různá. "Prvním pravidlem jógy nidra je zůstat nehnutě, druhým neusnout, neboť jde o udržení stálé pozornosti a přitom o uvolnění," vysvětluje učitel.

Jóga nidra umožňuje dobrý spánek v noci  Foto: Jóga nidra umožňuje dobrý spánek v noci , Foto: istock.com

Jak probíhá lekce nidra jógy

Stejně jako u meditace začíná jóga nidra uvědoměním si dýchání, pak se pozornost přenáší na okolní prostředí. Cvičenec naslouchá po několik minut každému zvuku, blízkému i vzdálenému, a pak se vrací k sobě. Uvědomuje si každou část těla od hlavy po paty. "Toto cvičení nazývané rotace vědomí umožňuje uvolnit všechny svaly," uvádí učitel.

Stále vleže se adept jógy nidra snaží vnímat opačné pocity, jako je tíže těla a pak jeho lehkost, chlad a pak teplo. "Je důležité plně prožívat tyto vjemy, aby se stimulovaly ty části mozku, které nikdy nefungují zároveň," uvádí Matthieu Wadell. Cílem je stále probuzení vědomí.

Kromě fyzické relaxace se jóga nidra obrací k duševnímu stavu pomocí obrazů, které si cvičenec představuje, a přání či záměrů, které opakuje na začátku a na konci lekce. Než lekce skončí, učitel vyzývá cvičence, aby si představovali rychle se měnící obrazy, jako je například dětský smích či dveře otevřené do zahrady. "Každá vzpomínka je spojena s jinou osobní představou, která může souviset s napětím ukrytým v podvědomí. Když ji vyvoláváme za hluboké relaxace, je možné ji uvolnit a v noci pak lépe spát," říká profesor.

Každý si poté opakuje své vlastní přání. To se nazývá sankalpa a musí být vyslovováno pozitivním způsobem. "Než abyste říkali, že chcete přestat kouřit, říkáte, že budete zdraví, neboť to je to, oč tu jde. Sankalpa je silnější a účinnější než pouhé přání, neboť ji vyslovujeme ve stavu hlubokého uvolnění," ujišťuje Matthieu Wadell.

Nidra jógy pro všechny

"Nedoporučuji jógu nidra jen těm, kdo špatně spí nebo jsou stresovaní, doporučuji ji všem, neboť každý je v napětí, i když si to neuvědomuje," říká učitel. K dostání jsou videokazety s jógou nidra, ale lépe je zúčastnit se první lekce, aby vás mohl učitel vést a abyste pochopili základy. Jakmile jógu nidra zvládnete, můžete ji praktikovat vždy večer před spaním. Nejtěžší pak bude odolat spánku.

Mohlo by vás dále zajímat:

10 tipů, jak si dobít baterky

Hýbejte se

jak dobít baterky pohyb

Dvě hodiny. Tak dlouho budete svěží už po krátké desetiminutové procházce. Prokázala to dokonce vědecká studie! Osvědčené je i pořádné protažení. Postavte se do dveří, kolena dejte mírně od sebe a rukama se opřete o horní část zárubní. Hrudník pak protlačte co nejvíc dopředu a vydržte alespoň třicet sekund. Podle kalifornského instruktora jógy Timothyho McCalla tenhle cvik stimuluje nervový systém a dodá energii tělu i mysli.

5 jídel, která vás večer dokonale uspí

Sladké brambory

Potraviny na spaní - batáty

K večeři si dopřejte batáty neboli sladké brambory! Jsou skvělým zdrojem draslíku, hořčíku a vápníku, které vám pomohou se uvolnit. Můžete je zapéct, přidat do polévky, udělat báječný americký koláč nebo je použít jako přílohu k masu místo klasické bramborové kaše. Bude se vám po nich krásně a lehce odpočívat.

Chrápou i ženy

Nepodceňujte chrápání! Může být i životu nebezpečné

zdroj: čtk

reklama

Související témata: spánek , nespavost , jóga , stres , jóga nidra , insomnia , poruchy spánku

reklama

Přečtěte si také

reklama