zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Možná je to i vaše kamarádka. Jak poznat a pomoci oběti domácího násilí

Možná je to i vaše kamarádka. Jak poznat a pomoci oběti domácího násilí
Autor: istock.com Možná je to i vaše kamarádka. Jak poznat a pomoci oběti domácího násilí
motlovk , Vydáno: 29.04.2019
S domácím násilím se za život setká téměř 40 procent žen, jejich okolí o tom však často nemá vůbec tušení. Podle čeho poznáte, že se blízko vás něco takového děje, a jak můžete oběti pomoci?

reklama

Myslíte si, že oběť domácího násilí poznáte úplně jednoduše, prostě podle modřin, které bude mít po těle? Nenechte se mýlit, tak jednoduché to není. Ale některé náznaky existují a není tak těžké je rozpoznat.

Oběť domácího násilí je často izolovaná, nestýká se s rodinou ani přáteli. Její partner jí kontroluje osobní věcí, prohlíží jí telefon a e-mail. Žena má modřiny nebo jiná zranění, která neumí důvěryhodně vysvětlit, případně se tato poranění opakují. Oběť se svého partnera bojí, má strach z jeho reakcí, ale současně jeho chování bagatelizuje nebo omlouvá. Často také nemá přístup k penězům a musí si o ně říkat.

I po nevěře může vztah fungovat

5 tipů, jak zachránit vztah po nevěře

Máte někoho takového ve svém okolí?

Sousedku, kamarádku, sestru? Neváhejte a podejte jí pomocnou ruku. Oběti často o své situaci mlčí, samy si o pomoc neřeknou. Ať už je to proto, že se stydí, nebo kvůli strachu z toho, že se to partner dozví.

Co tedy můžete udělat? „Pokud jde o vaši známou, nabídněte jí pomoc ve chvíli, kdy spolu budete samy. Můžete jí například nabídnout přespání nebo finanční pomoc. Můžete jí dát i kontakt na některou z organizací, které se pomocí zabývají. Pokud jde například o sousedku, kdy z vedlejšího bytu pravidelně slýcháte křik a bití, neváhejte zavolat policii. Pokud u vás v noci zazvoní, pusťte ji dovnitř a schovejte ji. Můžete zachránit život,“ radí Zdena Prokopová z občanského sdružení Rosa, které týraným ženám pomáhá.

Podpořte ji

Pokud se vám týraná žena svěří, pozorně ji vyslechněte a rozhodně si odpusťte komentáře typu: „To přece není možné, vždyť je to takový solventní chlap“ nebo „Proč jsi něco neřekla dřív? Proč jsi to nechala zajít tak daleko?“ To by ji mohlo od vyhledání odborné pomoci odradit.

Naopak jí důvěřujte, podpořte ji v tom, aby o svých zkušenostech mluvila, ujistěte ji, že to, co se děje, není její vina, a také že není na všechno sama a vy tu pro ni budete. Nepodnikejte ale nic za ni, nicméně ji podpořte, aby potřebné kroky učinila sama.

autor: ana

reklama

Související témata: násilí , domácí násilí , manželství

reklama

Přečtěte si také

reklama