zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nastartujme své obranné mechanismy se slunečním vitamínem D3

vitamín D3
Autor: jamieson.cz vitamín D3
anna kopečková , Vydáno: 19.01.2017

reklama

Sluneční vitamín D je „pohonná” jednotka našeho organismu. Lékaři však stále více upozorňují na jeho rapidní pokles v organismu dětí i dospělých. Je to daň za změnu životního stylu, každodenní dlouhodobý pobyt v interiéru a časté vyhýbání se pobytu na slunci vlivem ne zrovna nejšťastnější osvěty. Všeobecně jsme zapomněli, že člověku je vlastní přirozený pohyb venku, na vzduchu, na slunci a ne posedávání doma u televize či počítače.

Donedávna odborníci předpokládali, že vitamín D ovlivňuje zejména zdraví kostí a zubů, avšak neustále přibývají nové vědecké poznatky o podílu vitamínu D na základních pochodech v organismu. Ty upozorňují na souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a celou řadou civilizačních onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, cukrovky, onemocnění dýchacích cest nebo rizikem vzniku nádorových onemocnění.

vitamín D3 obrazok-2 Foto:

Aktivátor imunity

V poslední době stále více vystupují do popředí účinky vitamínu D v souvislosti s jeho úlohou v boji proti virům. Zjištění, že vitamín D „vyzbrojuje” imunitní systém, bylo publikováno v Nature Imunology. Výzkum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitní systém neaktivní a poskytuje jen malou anebo žádnou ochranu před napadením mikroorganismy. S vitamínem D v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému, „ozbrojí” a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí a z těla vyloučí. Imunitní reakce vyžaduje přítomnost vitamínu D! Výzkum zároveň přinesl nové poznatky o účasti vitamínu D při mnohých autoimunitních onemocněních (revmatoidní artritida, zánětlivé nemoci střeva, skleróza multiplex, psoriáza).

Vitamín D působí tak trochu jako klíč k „zapalování” našeho auta, které nepojede, dokud jím neotočíme a nenastartujeme motor. Pokud se setkáme s chřipkou ve stavu nedostatku vitamínu D, náš imunitní systém bude vůči ní v podstatě bezbranný. Chřipka proto nejčastěji napadá lidi ovlivněné moderním životním stylem, často vyčerpané, pracující a žijící v uzavřených místnostech.

Alarmující fakta

Odhaduje se, že nedostatek vitamínu D se v podzimních a zimních měsících vyskytuje celosvětově nejméně u 1 miliardy lidí. Údaje z Evropy poukazují na fakt, že koncentrace vitamínu D v krvi jsou na konci zimy u 2/3 obyvatel podstatně nižší oproti letnímu období.  Velmi nepříznivý je fakt, že jeho nedostatek má až 77,7 % dětí, především v podzimním a zimním období.

vitamín D3 obrazok-3 Foto:

Dostupnější než léky

Bez lékařského předpisu, úplně zdarma, jen za asistence slunečního světla. V měsících bez slunečního záření si doplňme vitamín D  doplňky stravy Jamieson z přírodních zdrojů. Zabránit onemocněním dodáním přírodního vitamínu D je velmi nenáročná investice do zdraví, která se nám několikanásobně vrátí na ušetřených nákladech za zdravotní péči. Zaktivujme náš imunitní systém sluncem, nebo v případě jeho nedostatku doplňky stravy a umožněme mu fungovat agresivněji při obraně před napadením viry. Vynikající způsob, jak zvýšit hladinu vitamínu D v krvi, je dnes podle lékařů příjem 2 000 IU vitamínu D3 denně a při vysokém deficitu vitamínu D i několikanásobně více. Nastartujme své obranné mechanismy!

K získání adekvátní denní dávky vitamínu D potřebujeme podle lékařů v letních měsících asi 20minutový pobyt na slunci 2-3krát týdně, přičemž slunce musí být aspoň 45° nad horizontem. Co se týká stravy, i když se vitamin D nachází v mléce, vaječných žloutcích a rybách žijících ve studených vodách, stále přijímáme nedostatečné množství těchto jídel na pokrytí denní dávky vitaminu D.

vitamín D3 obrazok-4 Foto:

Nedostatečná expozice slunečnímu záření je spojena se změnami nálad, chutí, poruchami spánku a přibíráním na váze. Boj proti nachlazení a chřipce může zkazit náladu i těm nejšťastnějším lidem, natož někomu se sezónní emocionální poruchou. Naštěstí vitamín D pomáhá správně podporovat imunitní systém.

Autor: RNDr. Miroslava Ungerová

reklama

Související témata: zdraví , slunce , vitamín

reklama

Přečtěte si také

reklama