Nastartujme své obranné mechanismy se slunečním vitamínem D3

Nastartujme své obranné mechanismy se slunečním vitamínem D3

Sluneční vitamín D je „pohonná” jednotka našeho organismu. Lékaři však stále více upozorňují na jeho rapidní pokles v organismu dětí i dospělých. Je to daň za změnu životního stylu, každodenní dlouhodobý pobyt v interiéru a časté vyhýbání se pobytu na slunci vlivem ne zrovna nejšťastnější osvěty. Všeobecně jsme zapomněli, že člověku je vlastní přirozený pohyb venku, na vzduchu, na slunci a ne posedávání doma u televize či počítače.

Donedávna odborníci předpokládali, že vitamín D ovlivňuje zejména zdraví kostí a zubů, avšak neustále přibývají nové vědecké poznatky o podílu vitamínu D na základních pochodech v organismu. Ty upozorňují na souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a celou řadou civilizačních onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy, cukrovky, onemocnění dýchacích cest nebo rizikem vzniku nádorových onemocnění.

Aktivátor imunity

V poslední době stále více vystupují do popředí účinky vitamínu D v souvislosti s jeho úlohou v boji proti virům. Zjištění, že vitamín D „vyzbrojuje” imunitní systém, bylo publikováno v Nature Imunology. Výzkum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitní systém neaktivní a poskytuje jen malou anebo žádnou ochranu před napadením mikroorganismy. S vitamínem D v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému, „ozbrojí” a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí a z těla vyloučí. Imunitní reakce vyžaduje přítomnost vitamínu D! Výzkum zároveň přinesl nové poznatky o účasti vitamínu D při mnohých autoimunitních onemocněních (revmatoidní artritida, zánětlivé nemoci střeva, skleróza multiplex, psoriáza).

Vitamín D působí tak trochu jako klíč k „zapalování” našeho auta, které nepojede, dokud jím neotočíme a nenastartujeme motor. Pokud se setkáme s chřipkou ve stavu nedostatku vitamínu D, náš imunitní systém bude vůči ní v podstatě bezbranný. Chřipka proto nejčastěji napadá lidi ovlivněné moderním životním stylem, často vyčerpané, pracující a žijící v uzavřených místnostech.

Alarmující fakta

Odhaduje se, že nedostatek vitamínu D se v podzimních a zimních měsících vyskytuje celosvětově nejméně u 1 miliardy lidí. Údaje z Evropy poukazují na fakt, že koncentrace vitamínu D v krvi jsou na konci zimy u 2/3 obyvatel podstatně nižší oproti letnímu období. Velmi nepříznivý je fakt, že jeho nedostatek má až 77,7 % dětí, především v podzimním a zimním období.

Dostupnější než léky

Bez lékařského předpisu, úplně zdarma, jen za asistence slunečního světla. V měsících bez slunečního záření si doplňme vitamín D doplňky stravy Jamieson z přírodních zdrojů. Zabránit onemocněním dodáním přírodního vitamínu D je velmi nenáročná investice do zdraví, která se nám několikanásobně vrátí na ušetřených nákladech za zdravotní péči. Zaktivujme náš imunitní systém sluncem, nebo v případě jeho nedostatku doplňky stravy a umožněme mu fungovat agresivněji při obraně před napadením viry. Vynikající způsob, jak zvýšit hladinu vitamínu D v krvi, je dnes podle lékařů příjem 2 000 IU vitamínu D3 denně a při vysokém deficitu vitamínu D i několikanásobně více. Nastartujme své obranné mechanismy!

K získání adekvátní denní dávky vitamínu D potřebujeme podle lékařů v letních měsících asi 20minutový pobyt na slunci 2-3krát týdně, přičemž slunce musí být aspoň 45° nad horizontem. Co se týká stravy, i když se vitamin D nachází v mléce, vaječných žloutcích a rybách žijících ve studených vodách, stále přijímáme nedostatečné množství těchto jídel na pokrytí denní dávky vitaminu D.

Nedostatečná expozice slunečnímu záření je spojena se změnami nálad, chutí, poruchami spánku a přibíráním na váze. Boj proti nachlazení a chřipce může zkazit náladu i těm nejšťastnějším lidem, natož někomu se sezónní emocionální poruchou. Naštěstí vitamín D pomáhá správně podporovat imunitní systém.

Autor: RNDr. Miroslava Ungerová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.