Nezhoršujete náhodou své alergie?

I když alergie není ve většině případů vážné onemocnění, dokáže postižené pěkně potrápit. A některé věci, které děláme v běžném životě, mohou tohle trápení ještě zhoršovat, aniž si to uvědomujeme.

Moderní způsob života plný chemických prostředků má na svědomí, že se mezi námi stále zvyšuje počet alergiků. Toto onemocnění se může objevit kdykoliv v životě, nezáleží na tom, kolik je vám let. Není žádná výjimka, když čtyřicetiletý muž má najednou alergii na prací prostředky nebo žena se třemi dětmi najednou přestane snášet některé potraviny. Alergii totiž může spustit téměř jakákoliv látka ve vodě, ve vzduchu i na zemi. Lidé jsou tedy alergičtí nejen na pyly a potraviny, i když těch je největší množství, existují ale například i alergie na slunce, roztoče, chlor...

Látky způsobující nepřiměřenou reakci organismu se mohou dostat do organismu vdechnutím, požitím, kontaktem či přímo proniknutím do kůže. Pokud tedy víme, že u nás nějaká látka vyvolává alergii, měli bychom se jí samozřejmě vyhýbat. Jenomže také existuje mnoho podnětů, které zhoršují projevy nemoci, například astma či ekzém, a přitom nejsou pravými alergeny. Jedná se především o cigaretový ale i jiný kouř, smog (hlavně oxidy síry a dusíku), infekce (především virové), ale i chlad, emoce, námahu a mnoho dalších. Předpokladem je přítomnost alergického zánětu.

Lepší je problémům předcházet, než je později léčit

I když třeba trpíte jen malými projevy alergie, svůj stav nepodceňujte, protože neléčené onemocnění se zhoršuje. Naproti tomu je všeobecně známo, že důkladné léčení i minimálních příznaků významně snižuje riziko budoucího zhoršení. Snažte se také předvídat situace, do kterých se dostanete, a podle toho si případně vezměte svůj lék. Například jste-li alergičtí na zvířata, vaše přítelkyně má kočku a máte na večer naplánovaný večírek, připravte se. Tyto léky totiž vždycky fungují lépe, když brání vypuknutí alergie, než když ji mají vyléčit. Stejné je to s astmatem, je jednodušší mu předcházet než ho léčit.

I naháč může dráždit

Někteří dospělí ignorují fakt, že by jejich potíže mohly souviset s alergií. Jenomže pokud trpíte rýmou každé jaro nebo se rozkýcháte vždycky, když vyjdete na sluníčko, měli byste navštívit alergologa. Je to rozhodně lepší, než neustále dokola nasazovat léky na nachlazení, které vám stejně nepomohou.

Možná také pořád smrkáte a kýcháte, přestože máte doma kočku či pejska bez chlupů. V tom případě pro vás máme špatnou zprávu – kočky sfinx ani peruánští naháči nejsou skutečně hypoalergenní. Jsou to jen plemena, která jsou pro alergiky vhodnější než jiná, ale není to nutně srst, co může dráždit dýchací cesty. Mohou to být i vločky kůže či bílkoviny obsažené ve slinách a v moči. Alergii mohou vyvolat i ptáci. Nejlépe tedy uděláte, když si jako mazlíčka pořídíte hada či ještěrku.

Při alergiích „ze vzduchu“ nezanedbávejte úklid

Předcházet alergiím byste měli i pořádným úklidem v domácnosti. Vyházejte všechny věci, ve kterých se drží prach a nečistoty. Zmizet by měly umělé květiny, závěsy, různé dečky. Máte-li rádi květiny, pravidelně je sprchujte, protože na jejich listech se drží prach. Je-li alergikem dítě, dobře vybírejte jeho hračky a omezte množství plyšáků. Jsou sice krásní, ale v jejich kožíšcích se drží prach. Raději nechte doma jen takové, které lze pravidelně prát, zbytek věnujte na charitu.

Silní alergikové, kterým vadí prach, pyl, zvířecí srst a další alergeny poletující ve vzduchu, si mohou významně ulevit používáním čističky vzduchu a filtrů. Jde o efektivní způsob, jak alergiím v domácím prostředí předejít. Je ovšem nutné tyto přístroje používat správně. Jsou konstruované tak, aby dokázaly filtrovat vzduch v jedné místnosti, nikoli v celém bytě či dokonce domě. Proto vždy v pokoji, kde přístroj právě používáte, zavírejte dveře, ať omezíte proudění vzduchu, a rozhodně neotvírejte okna.

Ložnicová protialergická zóna

Alergie mohou způsobit též peří, prach a roztoči nalézající se v péřových polštářích a peřinách, a to i když v nich spíte celý život. Vyměňte raději své lůžkoviny za ty z dutého vlákna a ještě je pro jistotu několikrát za rok vyperte. Nezapomínejte také čas od času vyluxovat svou matraci. Do postele by také neměla lézt zvířata. I když nejste alergičtí přímo na zvířecí srst, myslete na to, že mohou zvenku přinést prach a roztoče. Vaše ložnice by měla být v podstatě zóna vhodná pro alergiky, z tohoto důvodu by měl pokoj mít téměř holé zdi i podlahu.

Pozor na větrání

Nenechávejte otevřená okna, a to ani v autě. Během pylové sezóny se minimálně v autě spolehněte na klimatizaci, protože proudící vzduch vám do auta a do bytu zanáší pyl a další alergeny, které vaši alergii jenom zhoršují. Tím, že budete používat klimatizaci, snížíte množství alergenů až o 30 procent. Pokud potřebujete vyvětrat, a to i doma, vytvořte průvan, který necháte několik minut profukovat, a poté okna zase zavřete.

Odpusťte si ranní běh

Je jasné, že je na jaře a v létě daleko příjemnější cvičit venku, při alergii to ale může být docela problém. Proto si pečlivě vybírejte, kdy půjdete cvičit. Naprosto nevhodné je to od brzkého rána do brzkého odpoledne, protože traviny a stromy začínají uvolňovat pyl při východu slunce a tato aktivita vrcholí kolem poledne. Nejlepší čas na běhání je tedy odpoledne nebo večer. Pamatujte však na to, že při alergii byste měli šetřit své dýchací cesty, a pokud to neudýcháte, zvolte raději méně namáhavé cvičení.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.