Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Nový objev: Chcete zhubnout? Jezte dorty před zrcadlem!

Chcete se zbavit špíčků? Server The Washington Post ví, jak na to…
Vydáno: 06.01.2016
Je libo dortíček?
Je libo dortíček? Autor: thinkstockphotos.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nová studie zjistila, že když se na sebe člověk dívá, zatímco konzumuje něco nezdravého, například porci čokoládového dortu, jídlo mu začne méně chutnat a nakonec ho nesní tolik, co původně chtěl.

Ata Jami, profesor marketingu z Floridské univerzity, který se zaměřuje na chování spotřebitelů a jejich rozhodování, zkusil zjistit, zda a jak ovlivní zrcadlo způsob, jakým jedí dvě skupiny studentů.

Pod záminkou chuťové zkoušky si všichni mohli vybrat mezi kouskem čokoládového dortu běžně prodávaného v supermarketu a mezi ovocným salátem. Polovina studentů pak byla náhodně usazena v místnosti se zrcadlem, druhá polovina v místnosti, kde na sebe neviděli.

Náš mozek nám říká, co máme jíst, ale výběr pokrmů se řídí také emocemi

Jak za pomoci několika triků omezit příjem kalorií, aniž bychom si to uvědomovali!

 

Poté, co ochutnali pokrm, který si vybrali, dostali otázku, jak jim jídlo chutnalo a jestli by si dali ještě trochu. Studentům, kteří seděli před zrcadlem, chutnal dort méně než těm, kdo se neviděli. U studentů konzumujících ovocný salát podobný rozdíl studie nezjistila.

"Nechcete se vidět při konzumaci nezdravého jídla, protože to neodpovídá pravidlům zdravé stravy," řekl Jami. A tento rozpor znamená, že se lidé necítí příjemně, i když si sami neuvědomují proč. "A protože si neuvědomují, proč se necítí dobře, napadne je, že něco není v pořádku se samotným jídlem. Hledají nějaký vnější faktor, kterému by mohli připsat vinu za to, že nemají dobrý pocit," dodal.

Nestačí jen naskládat nějaké jídlo do krabiček. Je potřeba nad tím i trochu přemýšlet.

Krabičková dieta podomácku: Připravujte si jídlo do práce a hubněte

 

Může tedy umístění zrcadla v domě pomoci zbavit se konzumace nezdravých pochutin? Jami si myslí, že  ano. Lidé podle něj můžou zrcadla pověsit třeba do kuchyně, kde je pohled na sebe samotné může v poslední chvíli přimět sáhnout raději po jablku než po sáčku se smaženými bramborovými lupínky.

Také restaurace by mohly tímto způsobem povzbudit strávníky, aby si raději vybírali zdravější varianty nabízených pokrmů. A pokud bude mít restaurace vyšší procento zisku na salátech než na dekadentních dortících, tím lépe.

Zdroj: ČTK

Jste na dortíčky, čokoládu nebo spíš na něco slaného? Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama