ONLINE CHAT: Máte problémy s očima? Zeptejte se odborníka

Stále více lidí řeší různé komplikace s očima. Kdy bychom měli navštívit očního lékaře, abychom něco nezanedbali? V jakém věku je důležitá oční prevence? Je třeba chodit na pravidelné oční kontroly?

Může se jednat o poruchy refrakce oka, tedy dalekozrakost (špatné vidění do blízka), krátkozrakost (špatné vidění do dálky), astigmatismus nebo presbyopii („stařeckou“ dalekozrakost).

Dalšími problémy mohou být různé oční záněty (např. ječné zrno). Ovšem nejčastější potíží je infekce – konjunktivitida neboli zánět spojivek. Co děláme špatně, že se u nás vyskytuje zánět spojivek tak často?

Mnoho z nás se už v životě setkalo s projevy alergie, které postihují i oči. Jak proti nim bojovat? Čím tyto symptomy zmírnit?

Jiným strašákem může být glaukom (zelený zákal) či šedý zákal. Jak se řeší tyto obtíže? Co je jejich příčinou? Pomůže operace? Co všechno obnáší? Jaká je prognóza těchto onemocnění?

Nepodceňujte ovšem ani syndrom suchého oka – tedy pálení, svědění, řezání, pocit cizího tělíska v oku nebo paradoxní zvýšené slzení. Statistiky uvádějí, že se s tímto onemocněním v průběhu života setká až každý třetí člověk. Jak zmírnit tyto nepříjemné projevy? Je možné jim nějak zabránit?

Na to vše se dnes můžete zeptat zkušeného odborníka, optometristy.

Své otázky pište ZDE.

Brýle, nebo čočky?

Zajímavou kapitolou jsou kontaktní čočky. Ačkoliv jsou jejich technologie velmi moderní a k oku šetrné a nabízí se jich široký sortiment, stále o nich koluje spousta mýtů. Mohou mi vypadnout z oka? Může se mi čočka dostat pod víčko? Je dovoleno v nich spát? Mohou je nosit i malé děti? Jaký druh čoček je pro mě nejvhodnější? Nejsem na ně moc stará (starý), když mi je už 58 let? Musím mít i dioptrické brýle, když jsem s čočkami neměl(a) nikdy problém? Mohou mi čočky způsobit nějaký problém? Jak si vybrat správný roztok? Jak o čočky pečovat?

Málokdo dokonce ví, že existují i čočky multifokální (korigují zrak zároveň na dálku i na čtení) a čočky torické, jež pomáhají při astigmatismu.

Jestliže přemýšlíte o vylepšení zraku pomocí laserové operace, máte k tomu zajisté hodně otázek. Je to bezpečné? Nemohu přijít při zákroku o zrak? Je možnost reklamace zákroku, když se mi pak začne zrak zase zhoršovat? Bolí to? Kolik všechno stojí? Je možné, aby část hradila pojišťovna?

Využijte této příležitosti a zeptejte se. Otázky můžete posílat už teď. Zkušený optometrista Bc. Petr Vykypěl ze společnosti Alcon na ně bude odpovídat dnes mezi 18:30 a 19:30.

Bc. Petr Vykypěl

Vystudoval bakalářské studium optiky a optometrie na II. LK UK v Praze 5. V oboru optometrie působí 15 let. Svou profesní dráhu začal jako optometrista v oční optice. Následovala čtyřletá praxe ve farmaceutické společnosti a poté pozice na soukromé oční klinice, kde se mj. podílel na tvorbě klinických studií. Další čtyři roky působil v oblasti optických přístrojů a technologií. Od roku 2013 pracuje ve společnosti Alcon Pharmaceuticals na pozici Professional Affairs Specialist pro Českou a Slovenskou republiku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.