ONLINE CHAT: Ptejte se odbornice na oční vady a operace očí MUDr. Kristiny Vodičkové

To, že vidíme dobře, považujeme za samozřejmost do chvíle, než se kvalita a ostrost našeho vidění zhorší. Mnoho lidí podceňuje zrakovou hygienu, nevěnuje pozornost prvním náznakům zrakového diskomfortu, a k očnímu lékaři přichází až ve chvíli, kdy má problém.

Podle výsledků šetření Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky má problémy se zrakem zhruba 10 % osob. Každý třetí člověk nosí brýle nebo kontaktní čočky. Až třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací. Přibývá pacientů s očními vadami, jako je šedý zákal, presbyopie či astigmatismus, postihující přes třicet procent pacientů. Ve věku nad 65 let je u poloviny populace patrný určitý stupeň zkalení čočky, od 75 let je šedým zákalem postiženo až 70 % obyvatel. Fyziologická ztráta akomodace, tedy schopnost zaostřovat do blízka (presbyopie) postihuje 40 % lidí středního a 90 % vyššího věku.

Máte pocit, že se vám horší zrak? Nedokážete přečíst malá písmena, nerozeznáváte drobné detaily předmětů, cítíte stálý tlak v očích nebo pociťujete jiné problémy v souvislosti s očima? Uvažujete o operaci očí? Poraďte se o tom s odbornicí.

Své otázky můžete psát ZDE.

Oko má přirozenou ochranu, k níž patří bezpečné umístění v očnici a reflexy, ale kvalitu vidění ovlivňujeme především my sami: životním stylem, mírou odpočinku a dostatečným spánkem, způsobem šetření zraku a jeho účinnou každodenní ochranou: „Mnoho lidí podceňuje zrakovou hygienu, nevěnuje pozornost prvním náznakům zrakového diskomfortu, a k očnímu lékaři přichází až ve chvíli, kdy má problém. Přitom nejlepší prevencí jsou pravidelné prohlídky u očního lékaře,“ upozorňuje lékařka brněnské oční kliniky NeoVize, MUDr. Kristina Vodičková.

V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce. I mnoho jinak zcela zdravých lidí po šedesátce často zjistí, že světlo je pro ně na rozeznání jemných detailů příliš slabé. Je tomu tak proto, že čočka již není tak elastická jako dříve a nemůže již téměř zaostřovat. Navíc často se v čočce zjistí šedý zákal, který může výrazně zhoršovat vidění,“ upřesňuje MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko a zdůrazňuje, že očního lékaře by měl navštívit každý, kdo má potíže se čtením na blízkou vzdálenost: „Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k prevenci závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient je sám neodhalí, například zelený zákal. Pokud se v takovém případě léčba promešká, může být i pozdě.“

Návrat „očního mládí“?

Bezpečné zákroky NeoLASIK HD nebo NeoSMILE 3D, prováděné tzv. femtosekundovým laserem, bez dotyku jakýchkoliv ostrých nástrojů, volí v Čechách stále více pacientů trpících krátkozrakostí, dalekozrakostí a astigmatismem. Nejsou-li pro pacienta tyto metody vhodné, lze provést nitrooční operaci s implantací tzv. nitrooční kontaktní čočky. Lze také nahradit čočku vlastní a implantovat čočku umělou. Současná oční mikrochirurgie nabízí široké spektrum nitroočních čoček. „Díky těmto metodám jsme schopni odstranit šedý zákal, vyřešit problém vetchozrakosti (´krátkých rukou´), odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus, “ dodává MUDr. Vodičková.

MUDr. Kristina Vodičková, Ph.D., FEBO

Vystudovala Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Specializuje se na problematiku refrakční chirurgie, šilhání, dětskou oftalmologii a léčbu chorob předního a zadního segmentu oka. Jako chiruržka provádí laserové refrakční zákroky včetně operací dětí a operace strabismu včetně odstraňování šilhání metodou nastavitelných stehů. Společně s primářkou MUDr. Lucií Valešovou jsou prvními ženami v ČR, které provedly v září 2010 operaci dioptrické vady metodou výhradně pomocí femtosekundového laseru – metodou NeoLASIK 3D (ReLEX).

Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. MUDr. Kristina Vodičková na ně bude odpovídat ve čtvrtek od 17 do 18 hodin.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.