Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

ONLINE CHAT: Ptejte se zkušeného zubního lékaře Jakuba Mikety

Co dělat pro to, abychom měli zdravé zuby? Lze předcházet zubnímu kazu? Dá se kaz objevit jen pouhým okem? Opravdu je dnešní stomatologická péče bezbolestná? A proč je důležitá dentální hygiena? Na vše, co vás zajímá, se můžete zeptat zubního lékaře.
Vydáno: 15.03.2016
Taky jste si mysleli, že kaz lze objevit pouhým okem?
Taky jste si mysleli, že kaz lze objevit pouhým okem? Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Zubní kaz trápí podle odhadů až 90 procent populace. Zatímco zubaři varují před nedostatečnou prevencí, mnozí pacienti o kazech buď nic nevědí, nebo podléhají různým pověrám. Například svádějí zkažené zuby na genetiku nebo mylně věří tomu, že každý zubní kaz bolí. Naopak ovšem nevíme, že kazy jsou často pouhým okem neviditelné a že mnohem důležitější než materiál plomby je precizní ošetření.

„Zubní kaz obvykle bolí až tehdy, když se přiblíží k zubnímu nervu a je tedy opravdu velký. Menší kazy většinou nebolí, i když jich máte plnou pusu,“ říká stomatolog pražského Zubního centra Ořechovka Jakub Miketa. Protože v centru využívají moderní diagnostické metody, není výjimečné, když u nových pacientů zjistí i velké množství kazů.

U dětí se kazy tvoří nejčastěji na žvýkacích ploškách zubů, u dospělých v mezizubních prostorech a v oblasti zubního krčku. Čím dřív ho zubař objeví, tím líp. „V případě mikrokazu se totiž ještě dá jeho dalšímu zvětšování zabránit i pečlivým čištěním,“ konstatuje zubní lékař Miketa. Problém je v tom, že na skryté zubní kazy nejde přijít pouhým vyšetřením zrcátkem a sondou, což naopak perfektně umí digitální rentgeny. „K moderní prohlídce patří takzvaný bite-wing, skusový rentgenový snímek, který je diagnosticky maximálně přesný,“ zdůrazňuje.

Pokud kaz neléčíte, může vám způsobit vážné komplikace: bolestivé záněty zubní dřeně a kořenových kanálků, postižený zub se může úplně rozpadnout, kazit se začnou i další zuby a v neposlední řadě hrozí, že se infekce z dutiny ústní dostane krví do jiných částí těla.

Trápí vás problémy se zuby a nevíte, jak je vyřešit? Zeptejte se odborníka.  

Své otázky můžete psát ZDE.


Materiál zubní výplně je nejdůležitější. Opravdu?

Pokud vám někdy nový zubař převrtával zaplombované zuby, důvodem nemusel být špatně zvolený typ plomby. „Pacienti se často zaměřují hlavně na výběr materiálu pro výplň, ale mnohem víc záleží na kvalitní práci zubaře. Jestli v zubu část kazu nenechal, výplň dobře utěsnil, jestli je dobrý bod kontaktu a podobně,“ upozorňuje zubní lékař. K přesnému a šetrnému ošetření využívají moderní ordinace zvětšovací techniku, jako jsou lupové brýle či mikroskop. „Mimo jiné tak snáze odstraníme opravdu pouze tu část zubu, která je kazem zasažena,“ vysvětluje stomatolog.

Kazy mám geneticky dané. Nesmysl

Za to, v jakém stavu máme chrup, si zpravidla můžeme sami. Řeči o dědičné kazivosti zubů lékaři vesměs označují za výmluvy. Shodují se v tom, že pro zdravé zuby je naprosto zásadní správná a pravidelná ústní hygiena a správné stravovací návyky. Za ideální považují kombinovat prevenci domácí s tou profesionální. V podstatě jde o důsledné odstraňování zubního plaku, který vzniká hromaděním bakterií v ústech a jejich usazováním na povrchu zubů. Některé bakterie v plaku přeměňují cukr z jídla v agresivní kyseliny, které narušují a odvápňují sklovinu, jež povrch zubů chrání.

Jak tedy zubnímu kazu předcházet? Základem je pravidelné a technicky správné čištění zubů. Důležitý je výběr vhodného kartáčku, na značce zubní pasty už tolik nezáleží. Samozřejmostí by mělo být používání mezizubních kartáčků, eventuálně v kombinaci s dentální nití pro odstranění plaku z mezizubních prostor. V jídelníčku omezte sladkosti včetně slazených nápojů. Rozšiřte pravidelné prohlídky u zubaře o návštěvy zubní hygienistky, která pomáhá lékaři jak s preventivní péčí o chrup, dásně a závěsný aparát zubů pacienta, tak i s léčbou onemocnění v jeho ústní dutině. Navíc s vámi nacvičí i správné metody domácí péče o zuby a doporučí vám vhodné dentální pomůcky.

 

MDDr. Jakub Miketa Foto:

MDDr. Jakub Miketa

Působí v týmu zubních lékařů renomovaného Zubního centra Ořechovka, které sídlí v Praze 6 a je zaměřeno na prevenci, diagnostiku, léčbu, estetiku a dentální hygienu. S využitím nejmodernějších přístrojů, s důrazem na maximální kvalitu péče a na individuální přístup ke každému pacientovi. Jako profesionál absolvuje každý rok řadu školení od nejlepších českých i zahraničních odborníků v oblasti stomatologie. Více informací na www.orechovka67.cz

 

 

 

 

Využijte této příležitosti a posílejte už teď své otázky. MDDr. Jakub Miketa na ně bude odpovídat v úterý od 19 hodin.

Článek je zařazen v: zuby, dentální hygiena, zubní kaz, stomatolog, zubní péče
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama