Ovocné pecky a jádra: Které jíst a kterým se vyhnout

Pecky a jadérka z ovoce většina z nás vyplivuje. Někdy ale obsahují cenné enzymy a další prospěšné látky. Odborníci zjistili, že i ty části ovocných plodů, které nás za normálních okolností vůbec nenapadne sníst, mohou být zdraví velmi prospěšné.

Pecky a jádra obsahují všechny základní živiny pro vývoj klíčku rostliny. Proto jsou velice vydatnou stravou pro některé živočichy, zejména ptáky. Některé pecky jsou vitaminovými bombami a mohou být i nejprospěšnější z celého plodu. Jiné ovšem bývají až toxické. Vyplatí se vědět, jakou pecku 
můžete klidně sníst a jakou naopak raději vyplivnout.

Semínková svačina

Některé plody obsahují tak dokonale výživná semena, že ta mohou být skvělou a výživnou svačinou sama o sobě. Typickým příkladem je dýně, popřípadě tykev. Její semena jsou vynikajícím zdrojem aminokyselin a minerálů (fosfor, hořčík, draslík, zinek). Pro lepší chuť je doporučujeme trochu upražit v troubě. Po vydlabání dužiny oddělte semena a v jedné vrstvě je položte na plech. Při teplotě okolo 75 °C je pražte asi tak čtvrt hodiny. Tak zůstane zachován cenný obsah zdravých olejů v semenech.

Můžete spolknout pecku z…

granátového jablka

Jedno granátové jablko, přesněji jeho dužina včetně 
semen, obsahuje skoro polovinu doporučené denní 
dávky vitaminu C a kromě toho také antioxidanty.

vodního melounu

Černé pecky v dužnině melounu obsahují malé množství 
železa, zinku a proteinu. Samozřejmě nebudeme pecky z melounu pojídat proto, abychom si zajistili denní 
dávku bílkovin. Ale zároveň je to dobrý důvod netřást 
se strachy, když nějakou pecku spolkneme.

citrusů

Pecky v citrusech ukrývají přírodní limonoidy. 
Jde o látky, které mohou mít protirakovinné a antivirotické účinky. Také snižují hladinu cholesterolu.

hroznů

Pecky z hroznového vína jsou bohaté na vitamin E, 
flavonoidy, kyselinu linolovou a silné antioxidanty 
známé jako proanthocyanidiny. Standardizovaný 
výtažek z vinných pecek může být prospěšný při léčení 
problémů zapříčiněných působením volných radikálů.

kakaového bobu

Tato zrna si dost možná vychutnáváte ze všech nejčastěji, aniž byste si to uvědomili. Sice se jim říká boby, ale ve skutečnosti jde o pecky v plodech kakaovníku. Zpracovávají se do podoby kakaového prášku a následně čokolády. Ale také ona obsahuje specifické látky, jež jsou spojované se zdravotními benefity – příznivě působí na srdce a cévy, snižují krevní tlak a mají protizánětlivé účinky.

papáji

Semínka v papáji obsahují fenoly a flavonoidy, které mají antioxidační účinky. Podle některých zdrojů nejen dužina papáji, ale také pecka obsahuje specifický enzym zvaný papain, který prospívá trávení a používá se v preparátech na hubnutí.

Jen na vlastní nebezpečí

Broskve, meruňky, třešně, jablka a hrušky jezte výhradně bez jader. Obsahují totiž amygdalin – látku, která je neškodná, pokud zůstává bezpečně uvnitř pecky. Ale pokud pecka/jadérko zvlhne nebo praskne, amygdalin se může přeměnit na jed: kyanid. Ten může v dostatečně velkých dávkách způsobit kóma nebo záchvat. Množství amygdalinu v jablečných i hruškových jádrech je ale malé a zkonzumování jednoho nebo dvou jadérek nikomu neuškodí.

Mandle, které jsou ve skutečnosti jádry pecky plodu stromu (mandloně obecné), obsahují také amygdalin. Ale ty mandle, které běžně najdete v obchodech, jsou sladké mandle a jsou bezpečné, pokud je jíme s mírou (asi 40 gramů denně). Amygdalin je obsažen pouze v hořkých mandlích.

Hořké mandle nebo meruňkové pecky konzumovat rozhodně nedoporučujeme. V extrémních případech může dojít k onemocnění.

Kešu, které většina lidí řadí mezi ořechy, jsou ve skutečnosti semena plodů tropického stromu jménem ledvinovník západní. Obsahují oxaláty. Při přiměřené konzumaci zdravým lidem neškodí. Ale pacienti se žlučníkovými potížemi a onemocněním ledvin by měli jejich příjem omezit.

Naturopatka Kateřina Boesenberg rozhodně nedoporučuje pecky z  melounu, pomeranče, hroznů a  papáji cíleně, celé a  ve větším množství konzumovat: „Mohou se zachytit v klcích zažívacího traktu nebo v kličce apendixu a způsobit zánět. Dala bych přednost spíše extraktu z pecek v kapslích. Výjimkou jsou kakaové boby – dva až tři kousky jako součást svačiny jsou naprosto v pořádku. A granátové jablko se také dobře rozkouše.“


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.