Zdraví a nemoci

17. listopadu 2020 06:02

Anna Kopečková

Padají vám hodně vlasy? Příčinou mohou být i vaše oči!

Za nadměrným vypadáváním vlasů se může ukrývat celá řada příčin. Věděli jste, že mezi ně patří i špatně korigovaná dioptrická vada? Možná vás to překvapí, ale řešení tohoto zdánlivě nesouvisejícího problému lze najít v ordinaci očního lékaře...

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, na podzim to může být i více, protože přirozený přírodní cyklus v tomto ročním období způsobuje obměnu kštice, podobně jako zvířata mění srst. Pokud ovšem na svém kartáči nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít problém řešit s lékařem. Na vině mohou být hormonální změny, onemocnění jako například alopecie, stres, užívání některých léků, podvýživa, genetická výbava... Ale málokoho napadne, že „jádro pudla“ se může ukrývat i ve špatných dioptriích!

Oko se extrémně namáhá při ostření...

Překvapivý je nejen samotný fakt, že vypadávání vlasů souvisí s oční vadou, ale také skutečnost, že se může týkat také lidí, kteří dosud brýle vůbec nenosili. I minimální odchylka totiž hraje důležitou roli... „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky DuoVize. Ten, kdo dosud problémy se zrakem nepociťoval, navíc není zvyklý pravidelně navštěvovat očního lékaře – tudíž se u něj vada nekoriguje včas. A to se pak v dlouhodobém horizontu může podepsat i na hustotě porostu hlavy...

Hřeben plný vlasů? Vypravte se k očaři!

„Brýle jsem nikdy nenosila, proto mě vůbec nenapadlo dávat si do souvislosti vlasy s očima. Když jsem začala v koupelně i na polštáři nacházet stále větší chomáče, začalo mě to znepokojovat. Rady jsem hledala všude možně, vyzkoušela mnohé přípravky a nakonec skončila u lékařky, která mi provedla různá vyšetření i odběr krve. Všechno bylo v normě,“ vypráví čtyřicetiletá Jana Dvořáková. Do ordinace oční lékařky se dostala nezávisle na problémech s vlasy. S přibývajícím věkem začala stále více pociťovat, že se jí horší zrak, proto se rozhodla absolvovat prohlídku na oční klinice. Při úvodním pohovoru se mimo jiné zmínila i o tom, že jí v posledním roce nadměrně vypadávají vlasy – a ke svému údivu se od oční lékařky dozvěděla, že příčina může být právě ve špatném zraku.

OTESTUJTE SE: OBRÁZEK ODHALÍ, JESTLI POTŘEBUJETE BRÝLE

Brýle zmírnily padání vlasů

Vlasy mohou vypadávat po celé ploše hlavy anebo v chomáčcích, kdy jde o takzvané ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata. „Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ uvádí oftalmoložka Valešová. Ačkoliv k problému může dojít kdykoliv během života, svou roli někdy sehrává i věk. Stárnutí postihuje také oči a i ti, kdo po celý život viděli ostře jako rys, začnou mít s příchodem čtyřicítky problém s rozostřeným viděním. To ovšem přichází plíživě a zpočátku tomuto „mžourání“ nemusí člověk věnovat pozornost. Právě nadměrné ostření ale může souviset s padáním vlasů stejně jako v případě Jany. Poté, co absolvovala komplexní prohlídku, byla jí zjištěna dioptrická vada.

Nepodceňujte prevenci

Preventivní prohlídky a včasné odhalení očních vad jsou důležité nejen kvůli možnému vypadávání vlasů. Správnými dioptriemi lze eliminovat také zhoršené soustředění či dlouhodobou únavu, bolesti očí a hlavy anebo zhoršené vidění při řízení, kterým můžete vystavit vážnému nebezpečí sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Při prevenci lze navíc odhalit také závažné oční choroby, jež dlouho probíhají nepozorovaně a my sami si jejich progresu ani nevšimneme – například zelený zákal. „V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce,“ doporučuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Precizní prohlídka by měla kromě jiného zahrnovat i „rozkapání očí“, při kterém dojde k takzvané mydriáze neboli rozšíření oční zornice. Bez tohoto úkonu vidí oční lékař jen 30 % nitroočního prostoru a tím pádem může snadno přehlédnout nebezpečná onemocnění zadního segmentu oka. Důležitou součástí vyšetření je také cykloplegie, kdy se pomocí speciálních kapek dočasně ochromí zaostřovací sval a lékař tak může změřit pacientovy skutečné dioptrie. Ty se od měření bez cykloplegie mohou lišit až o dvě dioptrie.

Dioptrickou vadu trvale vyřeší laser

Když se stanoví dioptrie správně, lze potom zrak korigovat brýlemi či kontaktními čočkami. Trvalé řešení potom představuje bezbolestná laserová operace nebo nitrooční zákrok, díky nimž lze dioptrickou vadu jednou pro vždy odstranit. Moderní femtosekundové lasery působí při odstraňování dioptrií na oko pouhých 20 vteřin. „Pacient stráví na sále přibližně dvacet minut a večer po zákroku již může sledovat televizi,“ dodává primářka Skorkovská. Nakonec se laserovou operaci rozhodla absolvovat i Jana Dvořáková. Po zjištění dioptrické vady nasazovala brýle na nos poctivě každý den. Kromě toho, že se jí výrazně zlepšilo vidění, zmírnilo se mimo jiné i vypadávání vlasů, které ji trápilo. „Protože jsem ale celý život brýle nenosila, nedokázala jsem si na ně zvyknout, vadily mi hlavně při sportu. Ani čočky pro mě nepředstavovaly ideální řešení,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodla pro laserovou operaci.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.