Panická ataka: Ošklivý zážitek, který umí vyděsit. Naučte se správně reagovat

Možná jste ji už někdy zažila, protože panická porucha se objevuje 2x častěji u žen než u mužů! Až kolem 12 % populace zažije každoročně ojedinělý záchvat paniky. Nejste v tom sama! Naučte se panickou ataku rozpoznat a alespoň trochu zvládnout.

Říci, že je panická ataka nepříjemná, je totálně nevystihující, protože její příznaky mohou člověka naprosto vykolejit. Většinou si můžete připadat, že se o vás pokouší infarkt nebo šílenství. Projevuje se totiž několika způsoby, které jsou s kolapsem srdce snadno zaměnitelné. Může přijít náhle a kdykoli, během minuty.

„Jela jsem autem po centru Prahy a mířila jsem na jógu,” vypráví Pavla, která panickou ataku prodělala poprvé. „Jednu chvíli jsem řešila, kde dnes koupím maso k večeři, a v další minutě jsem stála na blikačkách u chodníku a z posledních sil volala záchranku, než zcela zkolabuji a omdlím.”

Pavlu vyděsila hlavně bolest a tlak v hrudníku a silně brnící levá ruka. Usoudila z toho, že se o ni pokouší infarkt. Naštěstí to byla „jen” panická ataka. „Byla jsem naprosto v šoku. Hlavou mi problesklo, že mám malé dítě ve školce a pravděpodobně umírám. Lapala jsem po dechu a cítila, jak kolabuji. Jen jsem stihla vylézt z auta a chytit kolemjdoucí paní za rukáv. Řekla jsem jí, až omdlím, ať mi vyndá jazyk. Pak už jsem ležela na chodníku a slyšela, jak přijíždí houkající sanita. Když mi na urgentním příjmu řekli, že jsem prodělala jen záchvat paniky, trochu jsem se začala stydět. Neuroložka mi ale vysvětlila, že příznaky panické ataky a infarktu mohou být opravdu zaměnitelné.”

JAK VLASTNĚ BOLÍ SRDCE PŘI INFARKTU?

Strach, který přichází náhle

Panická ataka se projevuje silnou úzkostí až hrůzou, která vzniká náhle, většinou bez zjevné příčiny. Přináší řadu příznaků a každý, kdo se s ní setkal, ji může popisovat trochu jinak. Mnoho lidí, podobně jako Pavla, má fyzické příznaky kolapsu: lapají pod dechu, omdlévají, cítí silné bušení srdce, tlak na hrudi a brnění rukou.

Během záchvatu dochází k pocitu ztráty kontroly. Lidé mají strach z omdlení, ze smrti, ze ztráty sebeovládání nebo ze zešílení. Člověk může nabýt dojmu, že onemocněl vážnou tělesnou či duševní chorobou nebo že mu selhává srdce. Záchvaty trvají obvykle 5 až 30 minut, výjimečně déle. Po záchvatu někdy zůstává třes, napětí a vyčerpání, nebo naopak dojde k uvolnění či ochabnutí.

Jak panickou ataku zvládnout?

Pravděpodobně se tomu nijak nevyhnete, ale pokud už víte, že to na vás „jde”, můžete udělat několik prvních opatření, která vám mohou pomoci:

  • Nerozdýchávejte to! Jak lapete rychle po dechu, situace se ještě z horší a můžete kolaps urychlit. Lepší je dech co nejvíce zklidnit a zpomalit. Klidně ho na začátku i mírně zadržte, přestože tělo volá po kyslíku.
  • Noste s sebou v kabelce papírový nebo igelitový pytlík. Při panické atace se vám bude hodit. Posaďte se a dýchejte do pytlíku. Tímto způsobem zpátky vdechujete část oxidu uhličitého ztraceného hyperventilací.
  • Uvědomte si, co se děje. Nesnažte se stav „přemoci”, ale uvědomte si, že neumíráte. Opakujte si: Mám panickou ataku, odezní to, nejsem v ohrožení života. Budu pomalu dýchat.
  • Pokud máte tyto stavy častěji, pravděpodobně vám lékař doporučí nosit s sebou určité typy léků na uklidnění nervové soustavy. Sami si je neordinujte, ale nechte si doporučit svou „pilulku záchrany”, kterou budete nosit při sobě.
  • K dalším opatřením patří pití nápojů bez kofeinu, abstinence od alkoholu a porada s lékařem, zda nemohou úzkost vyvolávat některé vaše léky.
  • Pokud jste kuřáci, snažte se přestat kouřit. Kuřáci namítají, že je cigareta uklidní, ale ve skutečnosti je nikotin stimulační látka a může panickou ataku zhoršovat.

-KU-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.