Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Pavel Stodůlka: Problémy se zrakem má čtvrtina školáků. Důležité je přijít včas

V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina.
Vydáno: 14.09.2019
Pavel Stodůlka
Autor: Dalibor Glück / MAFRA / Profimedia Pavel Stodůlka

Jak odhalit oční vadu u dětí a na co dát pozor? Zeptali jsme se přednosty očních klinik Gemini, Pavla Stodůlky.

  • Šilhání, tupozrakost, krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – to jsou nejčastější oční vady, kterými trpí děti. V jakém věku dítěte bychom měli začít hlídat, zda je v tomto směru vše v pořádku?

Správný vývoj zraku je třeba hlídat již u kojenců. Neléčená oční vada v prvních letech života může vést k trvalému a později neléčitelnému oslabení zraku. Zrakové funkce u novorozence nejsou vrozené, ale teprve se vyvíjejí. Dítě se jednoduše musí naučit dívat se. Kolem sedmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. U dětí se právě v tomto věku mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let.

  • Větší dítě na zhoršené vidění zpravidla rodiče upozorní samo. Jak ale oční vadu rozpoznat u menších dětí?

U menších dětí se horší vidění může například projevovat tím, že chodí blíž k televizi, aby na ni viděly. Děti, které ještě neumějí poznávat obrázky, je třeba sledovat při hře. U předškolních dětí lze zkoušet, poznají-li obrázky z větší dálky, bez problémů by je měly rozpoznat na vzdálenost místnosti se zakrytým jedním a pak druhým okem. Pokud máte nějaké pochybnosti, doporučuji vyhledat dětského očního lékaře.

  • Dnešní děti už ve velmi nízkém věku tráví denně hodiny před monitory počítačů či displeji mobilních telefonů a tabletů. Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu tráví už pětileté děti u monitorů či displejů 1,5 hodiny denně. Je to hodně, nebo je to ještě tzv. v normě?

V předškolním věku počítačové monitory a displeje mobilů a tabletů mohou dětskému zraku opravdu uškodit. Pokud děti tyto přístroje přesto využívají, doba, kterou u nich tráví, by neměla přesáhnout půl hodiny denně. Důležité je také, aby dítě monitor či displej mělo ve správné výšce a vzdálenosti od očí.

  • Jak pečovat o zrak už od útlého věku dítěte?

Dětský zrak potřebuje podněty, ale také dostatek odpočinku. Prospěje mu více pobytu na čerstvém vzduchu a vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny A, E a C. Dále též dostatek omega-3 mastných kyselin, zinku nebo luteinu, které může tělo získat z ryb, ořechů, zeleniny a ovoce. Důležité je také zajistit správné osvětlení dětského pokoje a pracovního stolu

Článek je zařazen v: oči, oční vady, krátkozrakost, dalekozrakost, šilhání, astigmatismus