24. května 2018 10:00
Martina ČerňanskáPíská a hučí vám v uších? Máte tinnitus!
Trpěl tím Bedřich Smetana i Vincent van Gogh a možná že i vy. Pískání, hučení, praskání v uších, které nemá vnější příčinu - to je tinnitus. Co se s tím dá dělat?
V civilizovaných západních zemích se s touto civilizační chorobou setká až 15% populace a toto číslo roste. Pískání a hučení v uších, neboli tinnitus, zná dobře ze své zkušenosti mnoho z nás. Lidé projevy tinnitu popisují jako zvuk helikoptéry, lokomotivy, včelího úlu nebo monoskop televize, společné je ale to, že nemá žádnou vnější příčinu, tedy se odehrává jen ve vaší hlavě.
Co o něm víme?
Tinnitus existoval vždy, ale v současnosti jeho výskyt roste. Je to důsledek zběsilého životního tempa plného stresu a shonu. Také se zhoršuje věkem a jeho výskyt může ohlašovat i jiné choroby. Vzniká přímo ve zvukovém orgánu nebo v jeho okolí a nemá nic společného s reálnými zvuky okolí.
Zažít tinnitus je nepříjemná zkušenost, ale kdo na něj trpí pravidelně, může si zadělat na vážné problémy. Je totiž možné, že se takový pacient časem dočká i depresí nebo poruch spánku. Faktem zůstává, že jeho přesná příčina doposud není známá. Lékaři prostě neví, kde se tinnitus bere, ale může souviset se stresem, oblastí krční páteře, nadměrným hlukem, nemocnýma ušima, užíváním některých antibiotik nebo neurologickými obtížemi.
Co dělat?
Pokud jste si jistí, že nejste zrovna po noci strávené u repráku v rockovém klubu, a že vám hučí nebo píská v uších bez příčiny, vyhledejte doktora. Objednejte se na ORL nebo k praktickému lékaři, který vás pošle dál. Doktor musí zvážit mnoho možností, které se nabízí a není vyloučeno, že se ocitnete i na magnetické rezonanci. Někdy tinnitus totiž provází i nádorová onemocnění, ale příčinou může být i vleklý zánět v uchu. To všechno je třeba vyšetřit a vyloučit vážná onemocnění. I když odhlédneme od vážných příčin, je tu fakt, že je to hodně nepříjemné a vyčerpávající a pokud situaci podceníte, může to postupně dojít do chronického stadia. Takže se vyplatí tinnitus rozhodně nepodceňovat.
Jak se tinnitus léčí?
Budeme upřímní, nikdo vlastně neví, jak se tinnitu zcela zbavit, ale jsou určité postupy, které pacientům uleví a pomohou. Medicína v současnosti nezná definitivní řešení ani zázračnou léčbu, ale při akutních případech se podávají kortikoidy a preparáty na rozšíření cév, protože při akutním tinnitu bývá nedostatečně prokrvováno vnitřní ucho. Další možností je terapie HBO, což je hyperbarická terapie kyslíkem. V praxi to znamená sezení v přetlakové komoře. Pacient pod dozorem lékaře inhaluje stoprocentní kyslík, který se lépe dostane až do buněk, a zajistí tak lepší prokrvení ucha.
Pacienti s tinnitem také často zkouší alternativní metody jako akupunkturu či akupresuru, relaxace, meditace nebo jogínské metody uvolňování.
A jedna rada na závěr: pokud se u vás tinnitus projeví, vyvarujte se ticha, které jeho projevy, paradoxně, ještě zhoršuje!
autor: KU