Poznáte, že vás drtí stres?

V dnešní, stále rychleji se rozvíjející společnosti se stres stal způsobem života. Mnozí z nás jím trpí a nemusí si to ani uvědomovat. Je to logické, když žijete neustále pod tlakem, přestanete to vnímat. Jenomže to neznamená, že jste vůči stresu imunní.

Bez ohledu na to, kolik hodin spíte, můžete se cítit vyčerpaní. Nebo jste třeba často nachlazení, či dokonce nemocní, přestože jíte zdravě a pravidelně cvičíte. Existuje mnoho znamení, která napovídají, že vás drtí stres. Je důležité si je uvědomit, protože pak můžete provést ve svém životě drobné změny a tohoto nenápadného zabijáka se zbavit.

Nespavost

Každý večer uléháte do postele velmi unavení, ale nemůžete usnout? Pravděpodobně proto, že se vám denní starosti a problémy pořád dokola honí hlavou a brání vám se trošku prospat. A i když nakonec usnete, budete se ráno cítit jako zbití. Nebo můžete rychle usnout, ale probudíte se v časných ranních hodinách a už neusnete. Pokud vám to je povědomé, je to jasné znamení, že vás vaše práce nebo něco jiného ve vašem životě stresuje.

Vyzkoušejte v boji proti nespavosti recepty našich babiček, například heřmánkový čaj nebo uklidňující koupel. Můžete také vyzkoušet polštář s levandulí, která je známá kvůli svým vynikajícím relaxačním vlastnostem. Také byste si ale měli uvědomit, že pokud nezačnete vědomě bojovat proti problému, který vám nespavost způsobuje, babiččiny triky příliš nepomohou.

Pytle pod očima

Tmavé kruhy pod očima, nebo dokonce nevzhledné váčky mohou být důkazem nedostatku železa, vitamínů či nedostatku spánku. Příčinou však může být i stres a nemoci. Pokud se u vás tmavé kruhy pod očima objeví, nejprve zkontrolujte svou stravu. Pak se zaměřte na dostatek spánku a životní styl. Zkuste zpomalit a zacvičit si třeba jógu. Můžete problém zkonzultovat se svým lékařem, který zjistí, zda se nejedná o příznak vážné nemoci.

Problémy s pletí

Měli jste vždy pleť hladkou jako dětskou prdelku, ale posledních několik měsíců vás trápí akné, vyrážky či suchá místa? Zejména pak na bradě, čelisti či ve vlasové linii? Pokožka je totiž ukazatelem našeho zdraví. Pokud je vše v pořádku a máme dostatek všech potřebných vitamínů a minerálů, září. Suchá, vločkovitá kůže, velmi mastná, ale i matná a unaveně vypadající pleť jsou důkazem, že něco není v pořádku.

Jestli vás kůže svědí a je podrážděná, nemusí být příčinou jen vaše strava, spíš je to vaše vina. Mohou za to například vaše starosti o práci a nedostatek spánku. Na viditelné příznaky použijte peeling z cukru a domácího medu. Je prokázáno, že med má antibakteriální účinky a pleť zklidňuje. Pokud však nezlepšíte svoji duševní situaci, problémy nezmizí

Změnily se vaše stravovací návyky

Změna stravovacích návyků je výrazným varovným příznakem stresu. Zejména pokud zjistíte, že spoléháte na kofein, cukr a tučná jídla, abyste měli dostatek energie, mějte na paměti, že to bude mít vliv nejen na vaši váhu, ale i zdraví. Nezdravé jídlo sice tělu dodá rychlou dávku energie, ale nakonec to vede k ještě většímu pocitu vyčerpání, protože cukr je v těle zpracován velmi rychle. Pak následuje strmý energetický propad, kvůli kterému budete mít problém udržet se vzhůru a ve střehu.

Základem všeho je vyvážená strava, která bude obsahovat pomalé cukry a která bude dodávat vašemu tělu energii postupně. Pokud máte chuť na něco sladkého, zvolte ovoce, batáty, ořechy. Takové jídlo prospěje tělu, ale pomáhá též snížit hladinu stresu.

Vynechávání jídel

Když kvůli práci vynecháváte oběd, povede to k pocitu únavy až vyčerpanosti a vy budete pracovat pomaleji. Jde tedy o velmi nebezpečný zvyk. Kromě toho tělo, které hladoví, začíná ukládat tuk do zásob pro jistotu, protože neví, kdy se zase nají.

Pokud nemáte čas se z nějakého důvodu najíst, sáhněte alespoň po kousku ovoce nebo si dejte hrst ořechů. Pamatujte, že vaše tělo potřebuje palivo, aby mohlo v boji proti stresu obstát.

Jste náladoví a hádaví

Pokud neustále štěkáte na svého partnera a další rodinné přílušníky i kvůli sebemenším maličkostem, jde o další příznak toho, že je toho na vás moc a jste ve stresu. Musíte to zastavit.

Udělejte si chvilku čas a sestavte si žebříček priorit. Opravdu musíte dělat vše, co děláte? A musíte na to být sami? Naučte se delegovat práci i na ostatní, ať už jde o kolegy, nebo členy domácnosti. Vám se uleví a budete mít lepší náladu.

Máte strach chodit do práce

Každému se občas nechce do práce, to je normální. Ale pokud se neustále děsíte toho, že je opět neděle večer a vy tam budete muset zítra jít, nespíte kvůli tomu či je vám špatně od žaludku, zpozorněte. Vaše práce vás pravděpodobně stresuje a vy byste měli co nejdříve zjistit, proč se takhle cítíte. Možná jde jen o ten velký projekt, na kterém v současnosti pracujete. Ale pokud jsou problémy dlouhodobější, měli byste si promluvit s nadřízeným. Třeba vám dokáže ulevit od některých pracovních povinností. A pokud ne, je čas zvážit změnu místa.

Všichni máme zkušenosti se stresem. Klíčové ale je, abychom zjistili, co nám ho způsobuje a pokusili se ho ze svého života odstranit. Stres je velmi nebezpečný a je třeba proti němu bojovat.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.