Zdraví a nemoci

1. srpna 2015 04:20

Lucie Průchová

Pozor na pití koktejlů na slunci! Můžete dopadnout takto!

Bohužel se v poslední době množí případy ošklivých popálení, které mohou vzniknout, například když si dopřáváte určitý druh koktejlů a vystavujete se při tom přímému slunci.

Jedná se o reakci na citrusové plody, v těchto případech většinou na limetkovou šťávu spojenou s UV zářením. Chápeme, že je to super, lehnout si pláž nebo k bazénu či na terasu a dopřávat si požitek z osvěžujícího nápoje.

Může u vás ale dojít k reakci jako je phytophotodermatitis. Ta vzniká, když UV záření dopadá na kůži člověka, který přišel do styku s alergeny některých rostlin, zeleniny, nebo ovoce.

Nejčastější případy jsou spojené s limetkou, protože k létu přeci patří Margarita (koktejl z tequilly, pomerančového likéru a limetkové šťávy).

Ale i další citrusové plody, celer, pastinák, kopr, petržel, a některé kvetoucí rostliny mohou za to, že se vám udělají ošklivé puchýře.

Jediný způsob, jak tomu zabránit je důkladné omytí jakékoliv oblast, která byla ve styku s touto pochybnou flórou. Může to znít jako paranoia, ale chcete zažít tuto bolestivou reakci z chemického popálení? Nevěříte nám? Podívejte se na tyto obrázky, které mluví za vše!

Šťastné léto, přátelé!

Další články pro vás:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 6. 2024

Dnes se soustředíte na své emoce, Berani, ačkoli soustředění samo o sobě bude docela náročné. Můžete se cítit jako jojo v rukou někoho jiného. Nepodléhejte viktimizaci. Postavte se za sebe, i kdyby to mělo znamenat, že se ostatní naštvou. Jste zodpovědní za své pocity a za pocity nikoho jiného.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.