Co vás v horku osvěží víc než chladné nápoje? Budete překvapeni

Zapomeňte na zmrzlinu, vychlazenou limonádu nebo vodu s ledem. V horku vás paradoxně mnohem lépe ochladí něco úplně jiného.

Mnohem lepší účinek na tělo rozehřáté vedrem má teplý (nikoli horký) čaj. Obsahuje totiž povzbuzující tein. Ve srovnání s kofeinem z kávy je účinek mírnější, ale trvá déle.

A stejně je to i s vodou. I když ve vedru láká spíše chladná voda, větší úlevu přinese voda teplá, protože otevře póry a z těla odchází horkost. Když se člověk neutře, tělo se ještě zchladí osycháním.

Odborníci radí věnovat náležitou pozornost v tropických dnech a nocích také přípravě ložnice: pomáhá na noc pověsit na otevřená okna namočené prostěradlo, které zchladí vzduch proudící dovnitř. Přes den by měla být okna zavřená a žaluzie spuštěny, a to i v době, kdy už slunce do ložnice nesvítí. Otevřou se teprve večer, kdy se nechá bytem prohnat průvan, který vzduch v bytě vymění a někdy i trochu ochladí.

Aby se vám lépe spalo

Peřinu nebo péřovou přikrývku je lépe nyní vyměnit za tenkou deku či prostěradlo. Umožní přístup nočního vzduchu k tělu a tím omezí pocení. V horkých nocích také pomáhá spát v pyžamu, které se zchladilo v lednici, a před ulehnutím teplá sprcha. Lidé, kteří se hodně potí, by měli spát v pyžamu, které tvoří ochrannou vrstvu mezi kůží a prostěradlem. Ostatní mohou spát nahatí, a když jim to vyhovuje, i nepřikrytí.

V horku dobře poslouží k ochlazení i gumová zahřívací láhev – na rozdíl od zimy se naplní studenou vodou; ochladí spáče i jeho lůžko.

K ochlazení organismu přispívá dostatek tekutin. V horku by člověk měl vypít alespoň tři litry v menších dávkách po celý den, omezí tím zbytečné pocení. Pokud vypije naráz větší množství tekutiny, organismus ji nedokáže zpracovat a hodně jí odejde právě potem.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.