Co vás v horku osvěží víc než chladné nápoje? Budete překvapeni
Zapomeňte na zmrzlinu, vychlazenou limonádu nebo vodu s ledem. V horku vás paradoxně mnohem lépe ochladí něco úplně jiného.
Mnohem lepší účinek na tělo rozehřáté vedrem má teplý (nikoli horký) čaj. Obsahuje totiž povzbuzující tein. Ve srovnání s kofeinem z kávy je účinek mírnější, ale trvá déle.
A stejně je to i s vodou. I když ve vedru láká spíše chladná voda, větší úlevu přinese voda teplá, protože otevře póry a z těla odchází horkost. Když se člověk neutře, tělo se ještě zchladí osycháním.
Odborníci radí věnovat náležitou pozornost v tropických dnech a nocích také přípravě ložnice: pomáhá na noc pověsit na otevřená okna namočené prostěradlo, které zchladí vzduch proudící dovnitř. Přes den by měla být okna zavřená a žaluzie spuštěny, a to i v době, kdy už slunce do ložnice nesvítí. Otevřou se teprve večer, kdy se nechá bytem prohnat průvan, který vzduch v bytě vymění a někdy i trochu ochladí.
Aby se vám lépe spalo
Peřinu nebo péřovou přikrývku je lépe nyní vyměnit za tenkou deku či prostěradlo. Umožní přístup nočního vzduchu k tělu a tím omezí pocení. V horkých nocích také pomáhá spát v pyžamu, které se zchladilo v lednici, a před ulehnutím teplá sprcha. Lidé, kteří se hodně potí, by měli spát v pyžamu, které tvoří ochrannou vrstvu mezi kůží a prostěradlem. Ostatní mohou spát nahatí, a když jim to vyhovuje, i nepřikrytí.
V horku dobře poslouží k ochlazení i gumová zahřívací láhev – na rozdíl od zimy se naplní studenou vodou; ochladí spáče i jeho lůžko.
K ochlazení organismu přispívá dostatek tekutin. V horku by člověk měl vypít alespoň tři litry v menších dávkách po celý den, omezí tím zbytečné pocení. Pokud vypije naráz větší množství tekutiny, organismus ji nedokáže zpracovat a hodně jí odejde právě potem.
Mohlo by vás taky zajímat: