Co vás v horku osvěží víc než chladné nápoje? Budete překvapeni

Zapomeňte na zmrzlinu, vychlazenou limonádu nebo vodu s ledem. V horku vás paradoxně mnohem lépe ochladí něco úplně jiného.

Mnohem lepší účinek na tělo rozehřáté vedrem má teplý (nikoli horký) čaj. Obsahuje totiž povzbuzující tein. Ve srovnání s kofeinem z kávy je účinek mírnější, ale trvá déle.

A stejně je to i s vodou. I když ve vedru láká spíše chladná voda, větší úlevu přinese voda teplá, protože otevře póry a z těla odchází horkost. Když se člověk neutře, tělo se ještě zchladí osycháním.

Odborníci radí věnovat náležitou pozornost v tropických dnech a nocích také přípravě ložnice: pomáhá na noc pověsit na otevřená okna namočené prostěradlo, které zchladí vzduch proudící dovnitř. Přes den by měla být okna zavřená a žaluzie spuštěny, a to i v době, kdy už slunce do ložnice nesvítí. Otevřou se teprve večer, kdy se nechá bytem prohnat průvan, který vzduch v bytě vymění a někdy i trochu ochladí.

Aby se vám lépe spalo

Peřinu nebo péřovou přikrývku je lépe nyní vyměnit za tenkou deku či prostěradlo. Umožní přístup nočního vzduchu k tělu a tím omezí pocení. V horkých nocích také pomáhá spát v pyžamu, které se zchladilo v lednici, a před ulehnutím teplá sprcha. Lidé, kteří se hodně potí, by měli spát v pyžamu, které tvoří ochrannou vrstvu mezi kůží a prostěradlem. Ostatní mohou spát nahatí, a když jim to vyhovuje, i nepřikrytí.

V horku dobře poslouží k ochlazení i gumová zahřívací láhev – na rozdíl od zimy se naplní studenou vodou; ochladí spáče i jeho lůžko.

K ochlazení organismu přispívá dostatek tekutin. V horku by člověk měl vypít alespoň tři litry v menších dávkách po celý den, omezí tím zbytečné pocení. Pokud vypije naráz větší množství tekutiny, organismus ji nedokáže zpracovat a hodně jí odejde právě potem.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.