zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Preventivní prohlídka u gynekologa: Proč na ni chodit a jak si ji zpříjemnit?

Preventivní prohlídka u gynekologa
Autor: thinkstock.com Preventivní prohlídka u gynekologa
motlovk , Vydáno: 02.11.2016
Až padesát procent žen po čtyřicítce nechodí na preventivní gynekologické prohlídky a ohrožuje tak svůj život.

reklama

 

Spousta žen si mylně myslí, že pokud se už nesnažíme o miminko a směřujeme k spíš k menopauze, není důvod chodit na gynekologii. To je velký omyl.

V těle začínají hormonální změny, které by měly být pod kontrolou odborníka. I když gynekologické vyšetření nepatří mezi příjemné zážitky, alespoň jednou za rok byste ho měla v rámci prevence podstoupit.

Proč se vydat na gynekologii, i když už neřešíme dítě nebo antikoncepci?

Je pravda, že přechod není nemoc, ale umí ženy pořádně potrápit. Tělo najednou trpí nedostatkem estrogenů, které pozitivně působí na průtok krve cévami a tím vyživují srdce. Pokud vám klesá hladina estrogenů, má to nepříznivý vliv na změnu hladiny látek tukové povahy, hlavně cholesterolu, a díky tomu se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. A to bývá nejčastější příčina smrti žen po padesátce a výše. Proto je velmi důležité chodit na preventivní gynekologické prohlídky, aby lékař včas zaregistroval změny ve vašem těle.

rakovinotvorné potraviny, které denně jíme!

Rakovinotvorné potraviny, které denně jíte a možná o tom ani nevíte

Hrozba rakoviny vrcholí

Největší hrozbou při vynechání preventivních prohlídek je riziko rakoviny dělohy či děložního hrdla. Pokud se ale zjistí v pokročilém stadiu, většinou už se léčí s velkými obtížemi. Problém je ten, že v počátcích většiny chorob se často nevyskytují žádné pozorovatelné příznaky či potíže a může je odhalit jen gynekologická prohlídka. Někdy stačí k vyšetření stěr buněk ze sliznice, který pod mikroskopem odhalí změny v jejich struktuře.

Pokud se na rakovinné bujení přijde včas, je velká šance na úplné uzdravení. K onemocnění rakovinou ženského pohlavního ústrojí přispívá vyšší hladina hormonu estrogenu v těle. To se může projevit třeba pozdní menopauzou – až po 55. roce. Dalšími rizikovými faktory jsou: kouření, nadváha, cukrovka, vyšší věk a časté střídání sexuálních partnerů.

Když už tělo volá o pomoc

Pokud se u vás objeví akutní potíže v intimních oblastech, nesmíte s prohlídkou váhat ani minutu. Poměrně často se jedná o infekce, které se bez léčení mohou rozšířit do pohlavních cest a způsobit vážné problémy. Ženské ústrojí mohou napadat viry, bakterie, kvasinky i prvoci. Většina infekcí se přenáší pohlavním stykem a nespravedlivé je to, že muž nemusí mít ani žádné příznaky. Po menopauze by ženy rozhodně neměly prohlídky vynechávat, neboť je u nich větší riziko výskytu nádorů dělohy.

Že to bude nepříjemné? Máme na překonání nepříjemných pocitů několik tipů:

Uvolnění – při prohlídce vám lékař zasune do pochvy gynekologické zrcadlo, kterým si otevírá pohled na čípek a stěny dělohy. V tento okamžik je potřeba být uvolněná. Můžete si pomoci hlubokým nádechem a výdechem, třeba opakovaně.

Na břicho si položte dlaň a povolte uvolněné svalstvo. Pokud se vám to nedaří, stáhněte několikrát svaly pánevního dna (jako když zadržujete moč) a vzápětí svaly povolte. Lékaři jsou také zvyklí používat medicínské lubrikační gely a vědí „kudy na to“, proto se neobávejte žádné bolesti. Vše půjde dobře.

K dispozici jsou jednorázová zrcadla z umělé hmoty, která si můžete zakoupit v ordinaci. Jsou na vyšetření příjemnější než klasická kovová.

Představy – když ležíte na gynekologickém lehátku, nemyslete na vyšetření, ale třeba na to, že ležíte na pláži, na louce nebo někde, kde je vám příjemně.

Tělesná pohoda – před vyšetřením si dojděte na záchod, abyste vyprázdnila močový měchýř. Poproste lékaře o nastavení nožních opěrek co nejpohodlněji. Jestliže máte problém na vyšetřovací lehátko vylézt, požádejte o stoličku nebo pomocnou ruku. Mnoho lékařů má také moderní lehátka, která lze napolohovat elektronicky. Nebojte se o větší pohodlí požádat.

Pokud začne být vyšetření bolestivé, řekněte to hned lékaři – může to přispět k lepší diagnostice.

Dobrá zpráva na závěr:

Vyšetření netrvá dlouho, a když bude vše v pořádku, budete mít klid a na další rok pokoj.

reklama

Související témata: menopauza , menstruace , lékař , gynekolog , gynekologie , rakovina děložního čípku , preventivní prohlídka

reklama

Přečtěte si také

reklama