Prsa po rakovině: Rekonstrukce dokáže zázraky

Medicína 21. století přináší ženám s rakovinou prsu nejen nové léčebné postupy zvyšující šanci na přežití, ale i rekonstrukční operace, které vracejí ženskost a umožňují plnohodnotný život.

Nahmataná bulka v prsu, která nebolí, je tvrdá a má nepravidelné okraje. Onemocnění rakovinou prsu vnímá žena jako sociální stigma. Mění se její role, sociální statut, a v důsledku toho i vlastní identita: najednou se cítí méně hodnotná a nedokonalá, sama sebe ztrácí.Vyřčená diagnóza je šok: „To není možné! Proč zrovna já?“ Popírání onemocnění v první fázi přechází v období postupné akceptace, kdy si žena hledá informace, upravuje životosprávu a zkouší alternativní možnosti. To přetrvává až do operace: „Ještě těsně před operací vnitřně čeká zázrak a doufá, že na operačním sále lékaři zjistí, že se v diagnóze spletli," říká klinický psycholog Mgr. Petr Křenek z Mostu.

Po zákroku přichází fáze traumatizující reality. Žena se cítí méně hodnotná a nedokonalá, má obavy z chemoterapie a alopecie (vypadávání vlasů), intenzivně vnímá sociální stigma. „Pooperační období je nejhorší, protože ho provází obrovská nejistota z toho, jak to bude dál,“ dodává psycholog. „V této fázi má největší význam emoční posilování, pevné sociální zázemí a především příklady žen, které se s rakovinou prsu vyrovnaly. Podpora stejně postižených žen jí pomáhá zachovat si ženskost, neztratit zájem o rekonstrukci prsů a mít vůli, hledat v životě a v sobě samé nové hodnoty.“

Návrat symbolu ženství

Následky konzervativní chirurgické léčby nebo deformit po operacích prsního karcinomu se dnes naštěstí dají velmi dobře řešit pomocí plastických korekcí. Lékaři díky nim mohou odstranit tvarové nedostatky a vrátit ňadrům objem.

Rekonstrukční chirurgický zákrok představuje vytvoření nového prsu, a to buď pomocí implantátu, který se umístí pod sval a kůži pokrývající hrudní stěnu, pomocí svalu z jiné části těla, tzv. laloku, či kombinací obojího. „Je nutné, aby operaci prováděl zkušený plastický chirurg, napojený na tým odborníků – histopatologa, klinického onkologa, radioterapeuta a gynekologa, kteří posoudí stupeň rizika a doporučí optimální typ a rozsah rekonstrukční operace, která je v případě každé pacientky individuální. Vždy záleží na stavu tkání po prvotním chirurgickém zákroku a radioterapii a zvažovaném rozsahu rekonstrukce prsu,“ vysvětluje primář Ústavu estetické medicíny MUDr. Dušan Záruba.

Rekonstrukce prsu je obvykle dvoufázová operace. V první etapě se provádí rekonstrukce objemu a tvaru prsu do lékařem doporučené velikosti. Ve druhé fázi přichází na řadu rekonstrukce bradavky a dvorce, zároveň lze provádět i úpravu druhého prsu. Rekonstrukční operace podle Dušana Záruby provádějí zejména pracoviště, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, soukromé kliniky provádějí spíše rekonstrukční zákroky menšího rozsahu. Důvodem jsou především objednací doby a možnost volby implantátů podle typu a kvality: „Pokud je zákrok hrazen zdravotní pojišťovnou, je dán i typ implantátu. Výrobci implantátů dnes nabízejí širokou škálu implantátů určených i speciálně pro rekonstrukce prsů. Pokud jsou pro daný typ rekonstrukce vhodné, lze je individuálně objednat k operaci na soukromých pracovištích.“

„Nová“ ňadra očima mužů

Podle Mgr. Křenka mají některé ženy z rekonstrukce velkou obavu. Myslí si například, že implantát bude partnerovi vadit, nebo si přejí větší ňadra, protože je muži obdivují. „Mužský svět sice obdivuje velikost a tvar prsou, ale už dávno nerozlišuje, zda jsou pravá nebo umělá. Navíc si všímá i jiných předností. V tom je velká šance žen po ablacích. Příkladem jsou známé herečky, zpěvačky a modelky, které kvůli rakovině přišly o prsa a podstoupily rekonstrukci. Tento zákrok jim může přinést stejný pocit uspokojení jako ženám, které si nechaly ňadra z estetických důvodů zpevnit nebo upravit jejich tvar a velikost," tvrdí psycholog. A ještě něco: muži na ženách hledají především individuální krásu…

Víte, že…patronkou žen po ablaci je od 19. století svatá Agáta? Zemřela mučednickou smrtí ve 3. století na Sicílii a v křesťanské ikonografii je vyobrazená s podnosem, na němž si nese ňadra, která jí byla násilně odejmuta během tortury. …. první rekonstrukce prsů po mastektomii za použití silikonové náhrady se dočkala premiéry v roce 1977? Stalo se tak čtrnáct let poté, co byly poprvé použity silikonové implantáty pro kosmetické zvětšení prsou. … v 80. letech 20. století oběhl svět první snímek ženy s amputovaným prsem, který zveřejnila americká fotografka Helly Hammidová? Fotografie spisovatelky Deeny Metzgerové svým emočním nábojem šokovala natolik, že vyvolala vlnu zájmu o problematiku rakoviny prsu, ovlivnila postoj společnosti k rakovině prsu v USA a později i v dalších zemích.

Deena Metzger na snímku Helly Hammidové Foto: jwa.org

Prioritou je prevence

  • Samovyšetřování vlastních prsů si žena provádí sama každý měsíc. Mnoha ženám zachrání prs a život, a mělo by se stát zcela běžné jako každodenní hygiena.
  • Mamografický screening u žen nad 45 let v intervalu dvou let byl zahájen 1. 9. 2002, Díky tomu zachytí lékaři téměř 80 procent zhoubných nádorů prsu včas.
  • Krevní testy na odhalení genu BRCA1 – neprovádějí se plošně, jen na základě anamnézy, ve které se prokázal výskyt rakoviny prsu či ovaria alespoň u dvou příbuzných prvního stupně.
  • Preventivní podávání léků – riziko onemocnění karcinomem prsu lze snížit léky přibližně o 50 %.
  • Profylaktická mastektomie – preventivní odoperování obou prsů kolem 30 let věku. V USA se k ní odhodlá přibližně polovina žen. Bylo zjištěno, že snižuje riziko onemocnění nádorem prsu až o 90 procent.

Osm z deseti nepravidelností prsu není rakovina

DUKTÁLNÍ KARCINOM IN SITU (DCIS) představuje rané stádium rakoviny prsu. Mimo hmatnou rezistenci se může projevit výtokem z bradavky.

LOBULÁRNÍ KARCINOM IN SITU (LCIS) bývá náhodným histologickým nálezem v biopsii, převážně u žen v premenopauze.

DUKTÁLNÍ KARCINOM tvoří až 85 % všech maligních (zhoubných) nádorů prsu, jejíchž velikost kolísá od několika milimetrů po infiltraci celého prsu. Prognóza závisí na velikosti nádoru.

LOBULÁRNÍ KARCINOM tvoří 10 až 15 % všech invazivních karcinomů, s mírně zvýšenou frekvencí u uživatelek hormonální léčby.

MEDULÁRNÍ KARCINOM se vyskytuje častěji u žen ve věku 40 až 50 let. Prognosticky se řadí mezi nádory s dobrou prognózou.

MIKROPAPILÁRNÍ KARCINOM tvoří až 2 % všech karcinomů prsu, má velmi špatnou prognózu.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.