zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Řeč těla: Co nám odkrývají menstruační potíže?

Bolestivá menstruace může být spojena s nízkým sebehodnocením
Autor: Thinkstock Bolestivá menstruace může být spojena s nízkým sebehodnocením
anna kopečková , Vydáno: 15.07.2016
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

 

Menstruační potíže můžeme spojit s odmítáním vlastního ženství, pocitem viny, strachu a přijetím mužské role. Spojitost můžeme také hledat v odmítání svých genitálií jako nečistých a hříšných. Pokud máme potíže při menstruaci, tak ignorujeme svoji vnitřní ženu, nemáme vůči ní žádný respekt. Neochota být ženou je spojena s bolestivou menstruací, kde pláče ženská děloha. S tím je samozřejmě spojeno i nízké sebevědomí a sebehodnocení. Základní funkcí pohlavních orgánů je rozmnožování, a pokud nefunguje partnerský život, mohou se začít tyto problémy projevovat na pohlavních orgánech.

Ti, kdo zažili sex během menstruace, tvrdí, že je daleko lepší.

Sex během menstruace: Je mnohem lepší, ale má svá rizika

 

Měsíční fáze ženy

Žena během měsíce prožívá svoji cykličnost, kterou můžeme rozdělit do čtyř cyklů jako ročních období:

Období po menstruaci je dynamická fáze – jaro. Tento cyklus provází příval energie a nových začátků. Žena je akční a plná energie.

Ovulační období je expresní fáze – léto. Společenská fáze, kdy má žena touhu setkávat se s lidmi a chodit na různé akce a je empatická. Období plné vychutnávání a i odpočinku a radosti.

Předmenstruační období je kreativní fáze – podzim. Ubývá energie, přichází náladovost, podrážděnost. Přesto tato fáze s sebou přináší i kreativitu.

Období menstruační, reflektivní fáze – zima. Tělo je bez energie, přichází velká touha po odpočinku a spánku. Skvělá doba pro uzavření se do sebe, introspekci, meditaci, sebereflexi a relaxaci. Útlum ve sportovních aktivitách, tělo potřebuje odpočinek.

 

Jaké symboly nám okrývají menstruační potíže?

Jsem v životě hýčkána a milována? Jak přistupujete ke svému ženství? Respektujete a vnímáte svou cykličnost a umíte s ní pracovat?

S problémy v partnerských vztazích vznikají i problémy s reprodukčními orgány. Děloha je jako místnost, která je spojena s ženskou energií. Do této místnosti je pozván muž. Ne vždy je ten muž milován a přijímán. V mnoha případech ho žena přijímá pouze ze zvyku a bez lásky. Žena plní, co chce muž, aby byl v rodině klid. Je přepracována a unavená všemi domácími povinnostmi, a tak nakonec je rozzlobená na své ženství, na svou sexualitu. Muž se k ní nechová tak, jak by chtěla, a tak vnímá pouze to, že je pro muže sexuálním symbolem, ne milovanou bytostí. Její mysl se tak zlobí na její ženské přednosti a vytváří si tak negaci vůči svému ženství. Pokud se žena na svého muže zlobí a sexuálně ho přijme, může se to projevit nepořádkem v její ženské místnosti. Tak se vytváří a rozrůstají mikroorganismy a žena má nepříjemný výtok.

Silné krvácení je spojeno s přemýšlení o dávném utrpení a oživování ran z minulosti. Návrat k tomu, s kým žena žila. Když opouští tělo neoplodněné vajíčko, je ženské tělo oslabeno a náchylnější k infekcím. Také cysty a myomy jsou spojené s nemožností odpuštění a s nenaplněním v oblasti touhy po dítěti. Myomem se tak zhmotňují pocity ublížení a ponížení.

Položte si následující otázky:

Mám se ráda jako žena? Jak vnímám své ženství? Umím odpustit svému partnerovi a odejít ze své minulosti? Respektuji svoji cykličnost a podřídím tak svoje aktivity svému tělu?

Má klientka mě navštívila, protože už dlouhodobě řešila bolestivou menstruaci, silné krvácení a myom, který rostl. V první řadě jsme začaly řešit její partnerský vztah a přístup k jejímu ženství. Její účes byl krátký a byla oblečena do džínů a trika. Z jejího oblečení a doplňků ženství nevyplývalo. Ukázalo se, že od dětství toužila být klukem, vždy se více přátelila s muži než se ženami. Ženy nazvala „hloupými slepicemi“. Možná to vše souviselo i s tím, že si více rozuměla s otcem než s matkou. Matku vnímala jako naivní hysterku. Vlastně se za každou cenu snažila nebýt jako ona, chtěla se více podobat otci.

Po seznámení se svým partnerem se za něho vdala a posléze přišla touha pořídit si dítě. Dlouho se jí nedařilo otěhotnět, a když si přestala s partnerem rozumět, tak už o těhotenství ani nestála. Z našeho společného sezení jsme nakonec našly důvod jejího myomu, který vyrostl po tom, co musela potlačit touhu po dítěti, když si s partnerem přestala rozumět, a její pocity ponížení a ublížení, které s partnerem zažila. Její potíže s menstruací, které měla od dětství, byly spojené s jejím odmítáním ženství. Postupem času změnila své myšlení, začala si užívat své ženství, změnila styl oblékání a měla více ženských koníčků. Nakonec byla opravdu šťastná jako žena. Změnila i svůj pohled na matku, ke které našla vztah. Myom přestal růst, menstruace se zlepšila a stala se bezbolestnou a se svým partnerem se rozvedla. Potkala nového partnera, s kterým má dnes už dvouletou dceru a společně se těší na syna, který se narodí za dva měsíce. Stala se z ní žena, která září ve svém ženství a vedle sebe má muže, který ji jako ženu podporuje. Uzdravila se a splnil se jí sen o tom mít dítě a milujícího muže. Musela proto změnit svoje myšlení. Výsledek však stál za tu námahu!

 

Jak k nám menstruační potíže promlouvají?

Bolestivá menstruace, premenstruační syndrom, myomy, cysty, silné krvácení, záněty vaječníků a vejcovodů nebo dělohy, srůsty, záněty pochvy, vaginální mykózy a kvasinkové infekce, záněty děložního čípku, poruchy tvorby děložní sliznice, nepravidelná menstruace, problémy s dělohou, neplodnost, endometrióza a jiné.

Jak vyléčit menstruační potíže?

Věnujte pozornost sama sobě a dopřejte si klid. Respektujte svoji vnitřní ženu a jednejte podle toho, co vám radí. Podporujte své ženství. Pravidelně se o sebe starejte a pečujte. Začněte se mít ráda taková, jaká jste. Užívejte si svého ženství, chtějte být ženou i se svými čistě ženskými projevy a vlastnostmi. Odpusťte všem bývalým partnerům, kteří vám ublížili. Odpusťte sama sobě.

Bezproblémový menstruační cyklus je znamením přijetí svého ženství a svých chyb v minulých partnerských vztazích.

Afirmace pro léčbu: „Plně přijímám svou ženskou sílu a považuji všechny své tělesné pochody za normální a přirozené. Mám se ráda a jsem se sebou spokojená.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: neplodnost , cysta , myom , vaginální mykóza , řeč těla , menstruační bolesti , menstruační potíže , pms , kvasinková infekce , endometrióza

reklama

Přečtěte si také

reklama