zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s afty?

Máte na někoho vztek a chcete se mu pomstít? Tak pozor na afty!
Autor: iStock Máte na někoho vztek a chcete se mu pomstít? Tak pozor na afty!
anna kopečková , Vydáno: 02.06.2017
Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Afta je bělavý nebo žlutavý malý bolestivý vřídek, často olemovaný červeně. Afty se nejčastěji objevují v ústní dutině, na vnitřní straně tváře, dále pak na patře nebo jazyku. Můžeme rozlišit malé a velké afty. Malé afty vymizí samovolně do deseti dnů, bez toho, aby zanechaly jizvu. Velké afty se mohou hojit pomaleji, někdy i několik týdnů, a zanechat jizvy. Velké afty často velice bolí, hlavně při jídle a pití. Nepříjemná bolest se obvykle objeví už den v předstihu.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s afty?

Afty představují naši zlost nad nesprávným rozhodnutím. Afty mají lidé, kteří v sobě mají negativní myšlenky nebo se trápí negativním myšlením. Většinou je toto myšlení spojeno s jinou osobou, na kterou se zlobí. Touha pomstít se někomu, kdo se k dotyčnému zachoval špatně, je pro afty živnou půdou.

Afty se mohou objevit také tehdy, pokud se nám něco stále nelíbí, nejsme spokojeni se životem. Pokud nevyřkneme to, co se nám nelibí a převalujeme svůj vztek v dutině ústní. Neláska k sobě přináší opakované afty a také to, že se sami sobě nelíbíme, vyčítáme si určité věci, chceme změnit svůj vzhled a nejde nám to, protože pro to nic nedokážeme udělat.

Položte si následující otázky:

Trápíte se zlobou na druhé? Máte sami sebe dostatečně rádi? Nezapomínáte na sebe? Máte často stres? Trpíte strachem?

Afty se mi objevovaly od dětství. A především v době, kdy jsem se hádala s rodiči. Vždy jsem zažívala obrovský vztek a nakonec jsem neuměla říci, co si myslím, a svůj vztek jsem držela v sobě. Od té doby, co jsem se už naučila komunikovat a svého vzteku se zbavit, afty se mi objevují jen výjimečně. Především, když se zlobím sama na sebe a nelíbím se sama sobě, tak za nějaký čas se mi aft objeví. Už se snažím vždy těmto stavům předcházet, ale ne vždy se mi to daří. Pomáhají mi i větší dávky B-komplexu.

Jak k nám problémy s afty promlouvají?

Tvorbou aftů.

Jak vyléčit problémy s afty?

Pěstujte sebelásku a především dávejte sami sobě pozornost a lásku. Mějte na sobě rádi všechny nedokonalosti. Pokud se na někoho zlobíte, snažte se své zloby zbavit, třeba tím, že dotyčnému napíšete dopis, který po sepsání roztrhejte.

Na fyzické úrovni je vhodným prostředkem zbavit se stresu, zátěží, což souvisí s rovnováhou imunitního systému. Pokud je ochranný systém organismu oslabený, opět se zvyšuje riziko poškození ústní sliznice. Afty se také objevují častěji u jedinců se zubními protézami nebo rovnátky. Rizikem je i kouření nebo pravidelné žvýkání tabáku. Dalším rizikem je nedostatek vitamínů, hlavně skupiny B. Někdo může být i alergický na složky některých zubních past nebo potravin. Také zlozvyky v podobě okusování nebo žvýkání tváří, rtů nebo jazyka mohou přivodit afty.

Jelikož afty velmi závisí na stavu imunitního systému, je jeho podpora jedním ze způsobů prevence těchto obtíží. Posílení imunitního systému spočívá ve správné životosprávě, dostatku spánku a vyhýbání se dlouhodobým stresům. Na afty vám pomůže užívání vitamínů skupiny B, kam patří např. kyselina listová (běžně se prodávají v tzv. B-komplexu), protože drobné vřídky na ústní sliznici jsou jedním z prvních příznaků jejich nedostatku.

Při bolestech pomáhá cucat kostku ledu, která ústní dutinu celkově znecitliví. Dalším pomocníkem jsou výplachy heřmánkem nebo se můžete setkat i se speciálními bylinnými ústními vodami, které by taktéž měly ústní dutinu zklidnit a dezinfikovat.

Při akutní aftě se vyvarujte kořeněných a pálivých jídel a kávy, dále jinak dráždivých a kyselých jídel, jako jsou citrusy nebo rajčata a papriky. Kouření a žvýkání tabáku, ale i žvýkaček, může ústní sliznici také dráždit.

Afirmace pro léčbu: „Láskyplně přijímám vše, co mi přichází, a také vím, že se mohu vždy svobodně rozhodnout. Cítím se v bezpečí.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Růžové, měkké a hladké - tak by měly vypadat zdravé rty

RTY: Co prozradí o vašem zdraví

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Save

reklama

Související témata: dásně , psychosomatika , řeč těla , afty , afta

reklama

Přečtěte si také

reklama