Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s alergií?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Alergie je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E pod vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergické reakce je velmi široké, od rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí. Někteří lidé jsou přecitlivělí na běžně neškodné látky, jako je prach, pyl nebo některé potraviny.

Alergie je bouřlivá lokální nebo systémová reakce na alergeny. Některé lokální symptomy jsou: zduření nosní sliznice (alergická rýma), ekzém, vyrážka (kopřivka) a další kožní reakce, bolesti v uších, zhoršení sluchu, dušnost a dechová nedostatečnost, otoky očí (alergický zánět spojivek), zarudnutí a svědění kůže. Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. V závislosti na míře závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Tento stav ohrožující život se nazývá šok. Astmatici jsou často alergičtí na prach a roztoče. Mimo alergenů pocházejících z okolního prostředí mohou být alergické reakce vyvolány i některými léky.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s alergií?

Obranyschopnost organismu je schopnost bránit se vetřelcům, kteří útočí na organismus. Uzavírá organismus před nebezpečím. Imunita pomáhá posilovat sebelásku. Abychom měli dobrou imunitu, je nutné mít přiměřenou obranu a chránit svůj život před zbytečnými starostmi. Imunita souvisí s alergií. Obranyschopnost svého organismu narušujeme i vlivem médií, kdy přijímáme nezdravě negativní zprávy. Zapojujeme se do nezdravých debat, vnímání bolesti a negativních stránek světa. Neumíme myslet sami na sebe a na svůj vlastní růst.

Děti trpí alergií, pokud žijí v prostředí hádek a konfliktů. Tímto způsobem se brání a snaží se na sebe upoutat pozornost, aby se rodiče spojili a hádky utichly. Vztahy pak nejsou tak vyhrocené a rodiče se mohou uklidnit. Alergie nastupuje ve spojitosti se strachem a následnou obrannou reakcí. Stavy alergiků se zlepšují a zhoršují v souvislosti s chováním rodičů, rodinnou pohodou nebo i s ročním obdobím, počasím. Dítě vycítí nesoulad.

Dalším faktorem pro spuštění alergie je zapomenutá vzpomínka. Například na nějaké nedobrovolné činnosti, kterým jsme se v minulosti bránili.

Položte si následující otázky:

Na co jste alergičtí? Co vás sužuje? V jaké nepříjemné atmosféře žijete? Trápí vás rodinná situace? Jste pod stresem z termínů? Máte pocit, že vás nikdo nemá rád? Cítíte ve svém životě svobodu? Bojíte se dělat ve svém životě změny? Netrpíte nejistotou? Bojíte se budoucnosti? Netrváte si tvrdošíjně na svém?

Moje kamarádka má silnou alergii na kočky. Vždy, když je v jejich blízkosti, tak slzí, pálí jí oči a musí si vždy vzít antihistaminika. Postačí, aby byly kočky i na delší vzdálenost od ní nebo aby si sáhla na předmět, který měla předtím ve své blízkosti kočka. Kamarádka žila dlouhé roky v Austrálii a vždy, když přijela do Čech, potřebovaly jsme se sejít a vše probrat. Když jednou přijela, měli jsme doma kočku. Byla jen doma, nechodila ven a měla dlouhé chlupy. Na alergii mé kamarádky jsem úplně zapomněla a pozvala ji na návštěvu. Kočka samozřejmě vycítila, že kamarádka je na ni alergická a celou dobu kolem ní chodila a otírala se o ni. Nějakým zázrakem moje kamarádka celých šest hodin, co u mě byla na návštěvě, ani nekýchla, ani na sobě nezpozorovala náznaky alergie, a to si nevzala žádné antihistaminikum. Situace se opakovala každý rok. Po třech letech jsme si pořídili druhou kočku. Opět kamarádka přijela a já se už obávala, že dvě kočky a každá jiná budou na moji alergickou kamarádku opravdu velká zátěž a alergie se projeví. Opět u nás seděla dlouhé hodiny, aniž by na kočky, které si lehaly kolem ní, strkaly do ní, aby je drbala, nereagovala. Byla bez antihistaminik a její alergická reakce prostě nepropukla.

Foto: iStock

Protože jinde na kočky reagovala velice silně a alergie se vždy projevila, bylo jasné, že to musí souviset s nějakým psychickým blokem. Nakonec jsem došly k závěru, že alergie na kočky je spojená s pocitem nesvobody, protože kočka je naprosto svobodný tvor, který si za každých okolností dělá, co chce, řídí se svými zákony a nikoho neposlouchá. Kamarádka se ve svém životě nikdy necítila svobodná, stále byla pod tlakem rodičů, co musí udělat a jak se má chovat. Jediné místo, kde pociťovala svobodu, bylo u mne doma. Vzhledem k tomu, že já lidem dávám svobodu a křídla, tak se u mě kamarádka cítila svobodná a nepotřebovala pro svůj život alergii na kočky, které ji rozčilovaly tím, jak jsou svobodné!

Jak k nám problémy s alergií promlouvají?

Snížená imunita a obranyschopnost organismu, astma, exém, senná rýma.

Jak si vyléčit problémy s alergií?

Umět se bránit. Naučit se říkat ne, když něco nechceme. Dávat lásku sami sobě. Důležité je správně reagovat především ve stresových a kritických situacích. Pod tlakem okolí správně fungovat, především ve svůj prospěch. Naučit se přiměřeně bránit. A naučučit se milovat život a opravdu žít, nejen přežívat. Nebýt zbytečně přecitlivělí, neupínat se k maličkostem, umět si najít správný náhled na situaci.

Na fyzické úrovni je nutné zachovávat duševní hygienu, pravidelně chodit na vzduch, cvičit, mít zdravou vyváženou stravu, dostatečně spát, umět odpočívat a relaxovat. Dalším podpůrným prostředkem je odkyselení organismu a posílení imunity. Jednou ročně na jaře je dobré podstoupit detoxikaci organismu, třeba jen vynecháním masa na dobu jednoho týdne nebo jednoho měsíce. A v létě doplňovat stravu o dostatek ovoce a zeleniny, nejlépe té, která roste v našich podmínkách.

Afirmace pro léčbu: „Svět je bezpečný a přátelský a já jsem v bezpečí, nic mi nehrozí.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.