Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s dutinami?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Zánět dutin většinou znamená podrážděnost nebo alergii na blízkou osobu. Při zánětu máme myšlení plné hněvu a horka. Potlačujeme přirozené reakce a neumíme se s nimi vyrovnat. Dutiny slouží jako filtr, jako brána proti infekcím. Sliznice v nose jsou zatěžovány velkým přílivem nečistot. Sliznice nosu zachytává nečistoty, aby se nám dále nedostávaly do plic. Není-li sliznice v pořádku, nezvládá svoji funkci, začne se tvořit hlen, který se začne vytvářet v plicích. Hlen se usazuje nejen na plicích, ale i v nosních dutinách a šíří se pak po celém těle. Je pak nezbytné začít užívat antibiotika nebo docházet k lékaři na punkce.

Jaké symboly nám okrývají potíže s dutinami?

Zlobíte se na někoho? Dýchá se vám těžko? Nemůžete někomu blízkému odpustit? Máte v sobě emocionální chaos? Je potřeba někomu z blízkých lidí odpustit? Jste spokojeni ve svých vztazích?

Dutiny nám odkrývají, co nás trápí. Co se snažíme skrývat před ostatními. Trápíme se, nevíme si rady. Sliznice nosu, která je ohrožena, ukazuje nejvíce na postoj k životu. Pokud začnou být problémy se sliznicí, ukazuje to na samé povinnosti a žádnou radost. Zánět, který se následně přidá, je spojen s alergií na určitou, většinou blízkou osobu. Může se jednat o křivdu nebo zlost na druhé, nemožnost odpustit, nespokojenost s okolím. Nosní dutina je zaplněná hlenem, znamená niterný pláč, pocit ublížení, nedocenění a ponížení.

Položte si následující otázky:

Cítíte pocit méněcennosti? Prožíváte vnitřní bolest? Jste se svou rolí v rodině spokojeni? Máte rádi svůj život?

Jako dítě jsem často trpěla zánětem dutin. Pamatuji se, že největší a nejhorší zánět dutin jsem měla, když můj přítel odjel na vojnu a já jsem chtěla jet na jeho přísahu. Měla jsem tenkrát chřipku s velkou horečkou a abych ji snížila, dávala jsem si na čelo studené obklady. Rodiče mě však na přísahu nepustili a já se na ně opravdu velice zlobila. Za pár dní jsem z té zloby dostala zánět dutin, který jsem léčila opakovaně antibiotiky. Od té doby jsem často řešila zánět dutin. Byl většinou spojený s mým vztekem a zlobou na rodiče, kteří mi nedávali volnost a svobodu a já se na ně za to zlobila.

V manželství jsem se zase zlobila na svého manžela, a tak jsem opět opakovaně trpěla záněty dutin. Doktor mi diagnostikoval chronický zánět dutin s tím, že se asi budou mé záněty opakovat několikrát za rok. V dnešní době se snažím vždy, když onemocním rýmou, zjistit, z čeho moje rýma pramení (emocionální chaos) a posléze zjišťuji, zda se na někoho nezlobím. Dutiny mě od té doby už tolik netrápí a zánětu tak dokážu předejít.

Jak k nám dutiny promlouvají?

Zánět dutin, ucpaný nos, zduření dutin, změny na nosní sliznici, polypy.

Jak si vyléčit dutiny?

Dýchejte s radostí, více do svého života pusťte radost. Pokud vás někdo z vašeho okolí kritizuje nebo se kvůli němu cítíte nešťastně, snažte se tomu člověku odpustit. Položte si otázku, kdo vám způsobuje bolest, na koho ze svých blízkých se zlobíte. Tomu člověku dejte šanci a odpusťte mu. Posílejte lásku okolí i sami sobě. Své myšlení směřujte k pozitivnímu a optimistickému myšlení. Nasajte všechny krásné vůně světa. Uvědomte si tu krásu, která vás obklopuje. Uvolněte své sevření, které vás s člověkem, na kterého se zlobíte, svazuje.

Afirmace pro léčbu: „Prostupuje mne stálý klid a harmonie a vše je v pořádku.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.