Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s opary?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Opar (herpes) je jedna z nejrozšířenějších infekcí. Jedná se o nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes simplex virus (HSV). Opar má dva typy – HSV 1 a HSV 2. Typ první (HSV 1) je odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře, nejčastěji na rtech. Tento typ oparu se přenáší hlavně slinami při líbání. Druhý (HSV 2) je původcem genitálních oparů. Tento opar patří mezi sexuálně přenosné infekce. Avšak v některých případech se může stát, že HSV 1 vyvolá herpes na genitálu a HSV 2 opar na rtech. Do skupiny herpetických virů patří také virus, který způsobuje pásový opar (Herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku viru do organismu se může, ale i nemusí, rozvinout infekce, která připomíná chřipkové onemocnění, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů. Opar je bolestivý a svědivý.

Po vyléčení infekce zmizí příznaky, ale virus tělo neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a přetrvává v gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky nervových buněk. Je na něm zákeřné, že se nijak neprojevuje, je latentní. V případě, že dojde k oslabení organismu nějakou infekcí nebo velkým stresem, tak se znovu aktivuje a ukáže se již v podobě dobře známého puchýřku.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s oparem?

Opar představuje potlačení zlostných slov a strach z jejich vyjádření. Pokud se objeví na ústech, znamená to, že je spojen se slovy, opar na obličeji je spojen s vlastním odsuzováním. Opar může být i nebezpečný pro zrak, když zasáhne rohovku oka. Znamená pak zlobu a nesouhlas s tím, na co se díváme. V případě, že se u někoho objeví opar na pohlavních orgánech, může se takový člověk trestat za sex s někým, koho nechce.

Pokud nezměníme pohled na svět, tak se nám opar často opakuje. Je to v souvislosti s naší vnitřní nespokojeností, kdy se vyvolá vnitřní vztek a tím i žár. Pásový opar postihuje většinou starší lidi, kteří vzpomínají na své nelehké chvíle života a oživuje se znovu pocit bolesti, který ty chvíle přinesly. Bolestivá místa bolí i delší čas, protože je těžké vymazat tyto vzpomínky z naší mysli.

Položte si následující otázky:

Co mě ničí a co ukrývám před ostatními? Co mě trápí, čeho se bojím? Mám odpor ke svému životu a k sobě samé? Jaký důvod mám k tomu, že vidím všude samé problémy?

V nedávné době se mi objevil opar na rtu. Opar mám jednou za pět let, možná i za delší dobu. Přemýšlela jsem, co mi tento opar přináší za vzkaz. Poté jsme si uvědomila, že jsem v sobě potlačila některá slova, která jsem chtěla vyslovit. Bála jsem se je vyslovit. Bála jsem se, že o toho člověka přijdu, když ta slova vyslovím. Rozhodla jsem se začít otevřeně komunikovat o svém problému a opar se mi do tří dnů ztratil. Někdy je těžké vyslovit vše, co člověk potřebuje říci, ale prožít bolestivý opar je mnohem horší stav.

Jak k nám problémy s opary promlouvají?

Herpes na rtech, herpes v rohovce, genitální herpes, pásový opar.

Jak si vyléčit problémy s opary?

Zbavte se svých iluzorních představ a toho, co vás paralyzuje. Pokud cítíte pocit viny, snažte se tohoto pocitu zbavit. Vyřešte svou nespokojenost, aby se vám co nejdříve ulevilo.

Na fyzické úrovni je důležité, aby se opar hojil v klidu, to znamená, že se nesmí rozškrábat či utrhnout. Pokud se tak stane, hrozí riziko, že se roznese na větší plochu. Můžete vyzkoušet na postižené místo přikládat teplé nebo studené obklady. Doporučuje se také potírat si opar propolisovou tinkturou, ústa je dobré vyplachovat šalvějí nebo i heřmánkem.

Afirmace pro léčbu: „V mém nitru je jen klid a pohoda. Vytvářím vždy jen harmonii. Zasloužím si cítit se skvěle.“

Šárka Vávrová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.