Líbání může léčit, ale také způsobit parodontózu

Jedna pusa a svět je hned veselejší. To ano, jenže ani líbání není tak úžasné a má i své stinné stránky. Co udělají polibky s vašimi dásněmi?

Snad každý den vědci přicházejí s novými a novými poznatky, jak je líbání skvělé, a vyzývají, ať se líbáme, co to jen jde. Nejenže budeme mít zářivou pleť, krásné a pevné nehty a hebkou pokožku, ale také zhubneme a díky vyplaveným endorfinům se budeme celé dny jen a jen usmívat. Polibky jsou údajně dokonce prospěšné srdci a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Jenže bohužel, nic není tak růžové, jak to vypadá. Co říkají na líbání zubaři? „Biofil, který pokrývá naše zuby a dásně, tvoří prostředí, ve kterém žije až šest set druhů různých bakterií. Většina z nich je neškodná, ale jsou mezi nimi i ty, které způsobují v ústní dutině různé potíže jako například zubní kaz nebo parodontitidu,“ upozorňuje zubní lékařka Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Když se líbáme, počet bakterií se logicky zvýší, a to hned dvojnásobně. Největší problém vznikne v momentě, kdy vy nebo váš partner máte mezizubní kazy. Ty často nebolí, a proto trvá dlouho, než je odhalíte (pokud tedy nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky). Pokud nějaké kazy máte, máte v ústech také škodlivé bakterie, které při líbání předáte partnerovi.

Bakterie, které škodí

Existují dva základní typy nebezpečných bakterií. Jednak ty, které způsobují zubní kaz, a jednak ty, které způsobují zánět dásní. „Bakterie, které způsobují zubní kaz, jsou především streptokoky a později i laktobacily. Jejich působením se rozkládají cukry a vzniká kyselina. Jejím vlivem se leptá sklovina, zub pak nemá žádnou ochrannou vrstvu a vznikne kaz. Laktobacily se pak postarají o rozklad dentinu, tedy stavebního kamene zubu,“ vysvětluje Humpolíčková.

Dalších bakterií je nepřeberné množství – trepomeny, porphyromonády, fusobakterie, agregatibakterie a další a další. Všechny rozkládají bílkoviny (tedy i kolagen), které tvoří měkké tkáně okolo zubu. Na jejich rozklad a bakteriální metabolity tělo reaguje zánětem. Uctíte bolest dásní, všimnete si krvácení, otoku a můžete se dočkat i nepříjemného hnisání. V první fázi jde o zánět dásní. Pokud ho nebudete léčit, nastává ústup kosti známý jako parodontitda.

Nicméně se nemusíte bát, všemu se můžete vyhnout. Jak? Stačí dodržovat správnou ústní hygienu a chodit na pravidelné prohlídky.

Zdravé sliny

I zubaři ale vidí na líbání pozitiva. Třeba nadměrná tvorba slin při líbání působí víc než pozitivně. „Sliny obsahují enzymy, které chrání zuby proti vzniku zubního kazu a vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v ústech. Absence slin zhoršuje samoočišťovací schopnosti zubu a tím způsobuje i nepříjemný zápach z úst,“ uzavírá zubní lékařka.

ana

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.