Líbání může léčit, ale také způsobit parodontózu
Jedna pusa a svět je hned veselejší. To ano, jenže ani líbání není tak úžasné a má i své stinné stránky. Co udělají polibky s vašimi dásněmi?
Snad každý den vědci přicházejí s novými a novými poznatky, jak je líbání skvělé, a vyzývají, ať se líbáme, co to jen jde. Nejenže budeme mít zářivou pleť, krásné a pevné nehty a hebkou pokožku, ale také zhubneme a díky vyplaveným endorfinům se budeme celé dny jen a jen usmívat. Polibky jsou údajně dokonce prospěšné srdci a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Jenže bohužel, nic není tak růžové, jak to vypadá. Co říkají na líbání zubaři? „Biofil, který pokrývá naše zuby a dásně, tvoří prostředí, ve kterém žije až šest set druhů různých bakterií. Většina z nich je neškodná, ale jsou mezi nimi i ty, které způsobují v ústní dutině různé potíže jako například zubní kaz nebo parodontitidu,“ upozorňuje zubní lékařka Soňa Humpolíčková z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Když se líbáme, počet bakterií se logicky zvýší, a to hned dvojnásobně. Největší problém vznikne v momentě, kdy vy nebo váš partner máte mezizubní kazy. Ty často nebolí, a proto trvá dlouho, než je odhalíte (pokud tedy nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky). Pokud nějaké kazy máte, máte v ústech také škodlivé bakterie, které při líbání předáte partnerovi.
Bakterie, které škodí
Existují dva základní typy nebezpečných bakterií. Jednak ty, které způsobují zubní kaz, a jednak ty, které způsobují zánět dásní. „Bakterie, které způsobují zubní kaz, jsou především streptokoky a později i laktobacily. Jejich působením se rozkládají cukry a vzniká kyselina. Jejím vlivem se leptá sklovina, zub pak nemá žádnou ochrannou vrstvu a vznikne kaz. Laktobacily se pak postarají o rozklad dentinu, tedy stavebního kamene zubu,“ vysvětluje Humpolíčková.
Dalších bakterií je nepřeberné množství – trepomeny, porphyromonády, fusobakterie, agregatibakterie a další a další. Všechny rozkládají bílkoviny (tedy i kolagen), které tvoří měkké tkáně okolo zubu. Na jejich rozklad a bakteriální metabolity tělo reaguje zánětem. Uctíte bolest dásní, všimnete si krvácení, otoku a můžete se dočkat i nepříjemného hnisání. V první fázi jde o zánět dásní. Pokud ho nebudete léčit, nastává ústup kosti známý jako parodontitda.
Nicméně se nemusíte bát, všemu se můžete vyhnout. Jak? Stačí dodržovat správnou ústní hygienu a chodit na pravidelné prohlídky.
Zdravé sliny
I zubaři ale vidí na líbání pozitiva. Třeba nadměrná tvorba slin při líbání působí víc než pozitivně. „Sliny obsahují enzymy, které chrání zuby proti vzniku zubního kazu a vyrovnávají nadměrně kyselé prostředí v ústech. Absence slin zhoršuje samoočišťovací schopnosti zubu a tím způsobuje i nepříjemný zápach z úst,“ uzavírá zubní lékařka.
ana