Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s tlustým střevem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

V prosinci k nám už přichází zima a sníh. Příroda se uložila k zimnímu spánku, což i pro člověka znamená období, kdy máme více odpočívat a relaxovat. Prosinec nám nese také vánoční atmosféru a blížící se konec roku, což je znamením pro různé rekapitulace a zúčtování se starým rokem. Konec roku je čas plný spirituality a odkrývaní našich duševních hodnot. Jsme i plni očekávání, co přinese nový rok. Podle čínské medicíny je v tomto období nejvíce zatíženo tlusté střevo.

Tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice, kde se potrava zahušťuje a nakonec vyměšuje z těla. Tlusté střevo vstřebává vitamíny, minerály, ale i vodu. Zbylé výkaly odcházejí z těla ven konečníkem. Tlusté střevo je dlouhé přibližně 1,5 metru a široké 5–7 cm. Skládá se z části slepého střeva a dalších dvou částí, což je tračník a konečník. V tračníku dochází k vstřebávání vody a soli a k tvorbě stolice, v konečníku se zbylé výkaly hromadí. Sliznice tlustého střeva obsahuje velké množství pohárkových buněk, které vylučují hlen, do tlustého střeva se nevylučují žádné trávicí enzymy.

Pokud se zamyslíme, uvědomíme si, že tlusté střevo je zakončením našeho trávení a odvádí z těla nepotřebné látky. Jeho správné fungování nám přinese posílení imunity a celkově více energie. Psychicky můžeme tlusté střevo spojit s naší psychikou, především s podvědomím, které skrývá naše stinné stránky, obavy, strachy a úzkosti. Pokud jsme měli v minulosti s lidmi spory a hádky a ty v nás stále přetrvávají, trpí tím i naše tlusté střevo. Také reakce na stres se může projevit na našem zažívání. Vzpomeňme si třeba na zkoušky ve škole, kdy jsme už od ranních hodin doma museli několikrát toaletu a prali se s průjmem. Veškeré smutky, rezignace, obavy, vnitřní pláč i ztráta radosti ukazují naše problémy se střevy.

Jaké symboly nám okrývají potíže s tlustým střevem?

Tlusté střevo zadržuje všechny staré a nahromaděné myšlenky, kterých jsme se nedokázali vzdát. Lpíme na minulosti a bojíme se zbavit starých nepotřebných přesvědčení.

Tlusté střevo v rovině duševní je o zpracování našich myšlenek. Zpracovává naši minulost a vše, co prožíváme. Neradostné vzpomínky, které nás pronásledují, a tak zatěžují především naše tlusté střevo. Jedná se o každou křivdu, kterou jsme prožili, smutné vzpomínky na dětství i rozpady partnerských vztahů. Můžou to být i vzpomínky zdánlivě zapomenuté. Náš strach a pocity ublížení jsou hlavním ukazatelem toho, co si nosíme v našem podvědomí a co se následně promítá do našeho tlustého střeva. Je to také touha po odplatě a bolest.

Položte si následující otázky:

Zabývám se více minulostí než přítomností? Zvládám svůj život? Trpím strachem ze života? Srovnávám se s ostatními? Prožívám každodenní stres? Mám se rád/a? Jak jsem na tom se sebehodnocením? Umím zvládat životní situace? Prožívám konflikty? Trápím se minulostí?

V mé praxi mě navštívil klient jménem Libor, který měl v rodinné anamnéze otce s rakovinou střev. Ten bohužel po dvou letech boje s rakovinou zemřel. Libor se chtěl vyvarovat stejných problémů, a tak se snažil dodržovat zásady prevence, zdravě se stravovat a žít. Jeho otec žil v neuspokojivém manželství, ale nedokázal rozbít rodinu a od ženy odejít. Raději si hledal paralelní milenecké vztahy. Podle vyprávění mého klienta jeho otec nežil šťastným životem. Libor sice věnoval pozornost své stravě a věnoval se i pohybu, chodil na kontroly, ale zapomněl, že důležitá je mysl. Jednal stejně jako jeho otec, opakoval stejný vzorec chování. Našel si ženu, která se svým chováním velice podobala jeho matce (možná proto se i se svou tchyní neměly rády) a která se k němu chovala stejně nadřazeně jako jeho matka k otci. Manipulovala jím a používala i citové vydírání a můj klient se trápil. Přesto od ní nedokázal odejít. Nakonec také onemocněl stejnou nemocí jako jeho otec. Minulost se opakovala, protože vzorec chování byl stejný. Po ročním docházení na psychoterapii a koučování se nakonec z manipulace své ženy dokázal vymanit. Byl to pro něj velice náročný boj, ale zvládl to a zvítězil!! A to jak nad svým vzorcem chování, kde se nechával celý život manipulovat ženami, tak i nad svou nemocí. Uzdravil se a je už roky bez recidivy.

Jak k nám tlusté střevo promlouvá?

Oslabení tlustého střeva můžeme pociťovat například průjmem, zácpou, onemocněním zvaným Crohnova choroba, intolerancí lepku, hemeroidy, krvácením z konečníku, záněty tlustého střeva, dráždivým tračníkem, kručením ve střevech, bolestí břicha, ale také oslabením imunity, protože tlusté střevo souvisí s naší imunitou. Může se tedy projevovat i afty, rýmou, chřipkami a virózami. Projevy zaneseného tlustého střeva mohou být i přes kůži – co nevyloučí střevo, odchází kůží. Potíže s akné a vřídky většinou úzce souvisejí s naším tlustým střevem. V neposlední řadě to je i velká únava, bolesti hlavy.

Jak vyléčit tlusté střevo a posílit ho?

Na úrovni duševní se jedná především o odpuštění všech starých křivd a ublížení. Snažte se žít život více s nadhledem a láskou k sobě i ostatním, eliminovat zlo kolem vás i to, co si nosíte v sobě. Vyčistěte si mysl od starých problémů a strachů. Pokud trpíte zácpou, je důležité zbavit se všeho nepotřebného. Začněte u svých skříní, šuplíků a svého domova. Při úklidu bytu si vyčistíte i mysl.

Fyzicky můžeme tlusté střevo podpořit správnou stravou, detoxikací, odlehčením. Třeba tím, že týden v měsíci nebudeme jíst maso. Také můžeme mít dny, kdy budeme jíst pouze ovoce nebo jen zeleninové a ovocné šťávy. Je důležité více pít a zařadit do stravování laktobacily. Především vláknina je pro tlusté střevo blahodárná. Najdeme ji v ovoci, zelenině, obsahuje ji také rýže, otruby, luštěniny, čočka. Česnek nám pomůže od parazitů, stejně tak cibule, zázvor a kysané zelí. Z bylinek jsou vhodné ty, které odstraňují nadýmání – fenykl, kmín a anýz. Skořice nebo sušené borůvky pomáhají při průjmu. Dechová cvičení a jóga pomáhají k dobré peristaltice střev.

Afirmace pro léčbu: „ Lehce se vzdávám všech starých a myšlenek, které mne tíží a přinášejí mi špatné pocity. Zbavuji se všeho, co už nepotřebuji. Minulost je minulostí a já jsem svobodná.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.