Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Řeč těla: Co nám říká bolavý žlučník?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
Vydáno: 25.03.2016
Bolest často způsobují psychické důvody
Bolest často způsobují psychické důvody Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jednotlivý celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacienti tak navštěvují různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že pacient je po medicínské stránce v pořádku a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti, nebo nezpracované problémy.

Lámete si často s něčím hlavu? Možná i proto vás občas tolik bolí.

Když bolí duše, bolí celé tělo. Objevte kouzlo psychosomatiky

 

Březen je měsícem, kdy stále nepřichází sluníčko a jsme tak napůl jednou nohou v zimě a druhou nohou už vykračujeme vesele do jara. V březnu bychom podle čínské medicíny měli věnovat svou pozornost především žlučníku. V tomto měsíci se také často rozčilujeme nad nepříznivým počasím a začínáme pociťovat nedostatek energie, tělo je po zimě vyčerpané. Přichází jarní únava, což našemu žlučníku určitě neprospěje.

Jaké symboly nám okrývají potíže se žlučníkem?

Zahořklost, strach, potlačování agrese a sevření. Zatvrzelé myšlenky, které si stále utvrzujeme. Pýcha a velké EGO. Odsuzování druhých. Lpění na něčem, co už nemá význam. Zlost a vztek.

Náš žlučník je spojen nejvíce s emocemi vzteku a zahořklosti. Emoce jsou velice úzce propojené s naším zdravím. Lidové rčení „ten mi zvedl žluč“ mluví dost jasně o tom, co prožíváme, pokud se rozčílíme. Stav našeho žlučníku koresponduje s naší spokojeností.

Položte si následující otázky:

Jak dokážete zvládnout chování ostatních lidí, které není vždy adekvátní dané situaci? Umíte se postavit k jiným názorům, než k těm, které sami prosazujete? Zažíváte věčnou nespokojenost?

V poslední době mne vše rozčiluje. Mám tak nějak vztek sama na sebe. Vlastně ani nevím, co mne zlobí. A navíc už pár dní cítím bolest v oblasti břicha. Vůbec si nevím rady, od čeho mne může břicho bolet a navíc mi ani není dobře od žaludku. Rozhodla jsem se zavolat kamarádce, která se zabývá čínskou medicínou, aby mi diagnostikovala, proč mám potíže. Když jsem si lehala na její masážní futon (masážní podložka), prošla mi hlavou myšlenka a vzpomínka, jak jsem se v poslední době párkrát rozčílila na svého přítele a zloba mne stále nepřecházela. Moje intuice byla správná. Kamarádka mi prohmatala meridiány a reflexní body, bolestivá reakce byla na meridián a reflexní body spojené se žlučníkem. Když jsem odpočívala na futonu, hlavou mi probíhaly myšlenky spojené s tím, co jsem v poslední době řešila. Postupně jsem vztek uvolňovala a začala jsem odpouštět. Do hodiny mne břicho přestalo bolet a udělalo se mi dobře. Uvědomila jsem si, že moje tělo mi pouze dávalo najevo, jak mu ubližuji a co se mu nelíbí. Na můj nový přístup a změnu myšlení naštěstí tělo opět zareagovalo tím, že se mi ulevilo. Žádný vztek a hořkost mi nestojí za bolest žlučníku a pokažené zažívání! Jen je dobré si vždy připomenout, že je možné s tím pracovat.

To, co v sobě dusíte, se projeví negativně i navenek

Víte, jakou daň platí naše tělo a duše za stres?

 

Jak k nám žlučník promlouvá?

Prostřednictvím bolesti, hořkosti v ústech, nevolnosti, zvracení a dalších potíží.

Jak se naučit zvládat svůj vztek a vyléčit si žlučník?

Emoce v sobě nesmíte dusit, protože se tak můžete dostat do nekontrovatelných emočních výbuchů. Důležité je naučit se je ventilovat prostřednictvím různých pomocníků. Pomůže zasportovat si, pořídit si boxovací pytel, vypsat se na papír, zajít si na místo, kde jsme sami a můžeme si zanadávat nebo pěstmi třeba bouchat do polštářů. Jde o to vědomě tyto emoce v určitý čas a pod kontrolou umět vypustit. Když jste někde o samotě, můžete si zařvat, zanadávat a to klidně i vulgárně, pokud vám to pomáhá. Vzpomeňte si, jak se vzteku zbavují děti. Zadupají si a za chvíli je vztek přejde. Vzpomeňte si na své dětské období a udělejte to stejně. Odpusťte těm, kteří vám ublížili. Zbavte se hořkosti, která je nejvíce spojena se žlučníkem. Najděte svůj vnitřní klid, zaměřte se na svůj vnitřní život a ptejte se sami sebe „ Co mne momentálně nejvíc rozčiluje? Kde mohu najít svůj vnitřní klid?“

11 zdravotních problémů, které způsobuje bolavá duše

Ekzém, alergie, bolesti krční páteře, gynekologické potíže... To je jen malý výčet civilizačních problémů, které lidstvo stále častěji trápí. A nemusí jít jen o zhoršující se stav zdraví obecně. Tato a další onemocnění mohou být způsobena také špatným stavem naší duše. Pojďme se společně podívat, která onemocnění to jsou a jak nastavit tělo tak, aby začalo znovu fungovat.

Alergie a oslabená imunita

psychosomatika astma

Příčina: „Bronchiální astma je alergie, tedy nesnášenlivost (pylu). Tyto autoimunitní choroby souvisejí často se vztahy, s nemocemi a samozřejmě s genetickou dispozicí,“ říká internistka MUDr. Michaela Štěpánová, jež ve své lékařské praxi využívá také poznatky z psychosomatiky. Astma u dětí dále souvisí také s častými hádkami rodičů. Alergie tak může symbolizovat vnitřní pláč a nespokojenost, pocity bezradnosti, viny, strach ze života nebo snahu strhnout nevědomě pozornost na sebe.

 

Řešení: Ptejte se sami sebe, co vám nejvíce vadí a na co jste, jak se říká lidově „alergičtí“. Právě tomu se pak otevřete a začněte toto téma postupně zpracovávat. Je důležité naučit se správně reagovat v kritických situacích a umět přijmout názor druhého člověka bez souzení nebo potlačování vlastních emocí.

 

 

Zdravý žlučník je ukázkou toho, že umíme zvládnout život jako cestu plnou příležitostí a příběhů o názorech a hodnotách jiných lidí.

Afirmace pro léčbu: „ Z radostí se zbavuji minulosti a odpouštím všem, kteří mi ublížili, včetně sebe sama.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Článek je zařazen v: žlučník, psychosomatika, řeč těla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama